شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 09:45 منتشر شده در مورخ: 1399/04/23 شناسه خبر: 1626243
مستأجران توان پرداخت اجاره‌‌های سنگین را ندارند؛

زوج‌های جوانی که به خانه پدری بازگشتند!

زوج‌های جوانی که به خانه پدری بازگشتند!
رشد بی حساب و کتاب اجاره منازل مسکونی همزمان با افزایش سرسام آور قیمت مسکن در سال جاری تعداد زیادی از مردم را دچار سرگردانی کرده است. موضوعی که در شرایط اقتصادی امروز، فشاری مضاعف را به مستأجران وارد کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، این روزها آشفته بازار مسکن و نبود ثبات قیمت ها، اجاره نشین‌ها را درگیر خود کرده است، به طوری که اجاره بهای منازل در شهرهای کوچک و بزرگ سر به فلک کشیده و نفس مستاجران را گرفته است.

ماجرای تلخ گران شدن اجاره خانه جزو بزرگترین دغدغه های هر سرپرست خانواری است و باید مدام نگران این موضوع باشد.

از سوی دیگر برخی از خانوارها دیگر قید خانه دار شدن را زده اند و در کنار ان هم اجاره مسکن به بازاری نا بسامان مبدل گشته است به طوری که قیمت ها چندین برابر افزایش یافته و با توجه به فصل تمدید و عقد قراردادهای جدید، هر روز شاهد افزایش اجاره بهای منازل هستیم.

این در حالی است که به زعم بسیاری از کارشناسان حوزه مسکن، دولت در سالهای اخیر بر خلاف وعده هایی که داده بود نتوانست کاری اساسی برای مسکن و خانه دار شدن مردم کند.

رشد بی حساب و کتاب اجاره منازل مسکونی همزمان با افزایش سرسام آور قیمت مسکن در سال جاری تعداد زیادی از مردم را دچار سرگردانی کرده است. موضوعی که در شرایط اقتصادی امروز، فشاری مضاعف را به اجاره نشین ها وارد می کند.

این روزها خرید مسکن برای قشر متوسط و کم درآمد جامعه به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده است و هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد.

مستاجرانی که در به در دنبال پیدا کردن یک سرپناه برای خود و خانواده هایشان بوده و بسیار نگران و مضطرب هستند که مبادا نتوانند خانه‌ای اجاره کنند؛ اما مهمتر از آن اینکه بعضی از مستاجران حتی توانایی فراهم کردن و اجاره یک خانه را هم ندارند و بعضا زوجهای جوانی هم مجبور به بازگشت به خانه پدری و زندگی در کنار پدر و مادر خود شده اند.

یک مستأجر کارگر روز مزد که در اغلب روزهای سال بیکار است و هیچ درآمدی برای پرداخت چنین اجاره‌های سر سام آور و بسیار بالا ندارد آیا پرداخت اجاره بهای منزل برای او سخت و دشوار نیست.

گرانی قیمت‌ها و اجاره‌های سرسام آوری که این روزها از سوی مشاوران املاک و مالکان واحدهای مسکونی به مستأجران پیشنهاد می‌شود افزایش چند برابری نسبت به سنوات گذشته را نشان می هد.

مشاوران املاک نیز که سهمی در افزایش نرخ اجاره و قیمت مسکن و چند برابری شدن قیمت‌ها دارند، اگر چه خود را ناراضی جلوه می‌دهند اما در این آشفته بازار درآمد بیشتری هم کسب می‌کنند.

بسیار مستاجرانی هستند که دیگر توانایی پرداخت اجاره‌های بالا را ندارند و این یک نگرانی بسیار بزرگی است که می‌تواند تهدیدی بر سلامت روح و روان جامعه باشد.

جای تعجب دارد که نرخ یک منزل استیجاری در یک شهر کوچک با منزل مشابه در مرکز استان و دیگر شهرهای بزرگ برابری می‌کند و این بسیار نامتعارف است.

یکی از شهروندان مستاجر ضمن ابراز نگرانی از موضوع اجاره بهای مسکن، گفت: متأسفانه این روزها قیمت مسکن به صورت نجومی نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این درحالی است که بیشتر مستأجران توانایی پرداخت چنین اجاره‌هایی را ندارند.

محمدی شهروند دیگری که نسبت به قیمت اجاره بهای مسکن معترض است، گفت: از مالکان تقاضا داریم که رعایت حال مستأجران را بکنند و از مسئولان ذیربط هم درخواست داریم با نظارت و قیمت گذاری از افزایش سرسام آور قیمت منازل جلوگیری کنند.

ضرورت برخورد جدی با دلالان و بنگاه‌های متخلف

نیاز است به طور جدی با برخی از بنگاه‌ها که همسو با افزایش نامتعارف نرخ کرایه‌ها اقدام و به نوعی صاحبان منازل را به افزایش کرایه‌ها تشویق و ترغیب می‌کنند و نیز با افرادی که خودسرانه نسبت به افزایش نامتعارف اجاره بهای منازل مبادرت می‌کنند، برخورد ‌شود.

مسئولان چه راهی برای بازگشت ثبات به این آشفته بازار دارند؟

اینکه مسئولان چه راهی را برای بازگشت ثبات به این آشفته بازار مسکن انتخاب کنند نیز بسیار مهم و اثرگذار است.

وقتی نظارت نباشد صاحبان املاک و مالکان منازل هر طور که میلشان بخواهد رهن و اجاره را افزایش می‌دهند که نیاز به توجه و نظارت بیشتر بر این موضوع دارد.

افزایش روز به روزی اجاره بهای مسکن باعث شده است تا افراد زیادی از مراکز شهر به حاشیه شهرها مهاجرت کنند که بدون شک آسیب‌هایی را به دنبال خواهد داشت.

از طرف دیگر باید با اجرای مالیات بر عایدی سرمایه، بر خرید و فروش مکرر، مالیات وضع ‌شود تا باعث کنترل خرید و فروش سرمایه‌ای مسکن شود که نتیجه آن حاکم شدن عدالت در بازار مسکن است و توزیع مسکن هم بهتر خواهد شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1626243
ارسال نظر
نظرات