شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 13:07 منتشر شده در مورخ: 1399/04/28 شناسه خبر: 1626671
دانا گزارش می‌دهد؛

کاسبی «سلاطین سیگنال» از روزهای خوب بازار 365میلیارد دلاری/ چرا سازمان بورس نظارت نمی‌کند؟

کاسبی «سلاطین سیگنال» از روزهای خوب بازار 365میلیارد دلاری/ چرا سازمان بورس نظارت نمی‌کند؟
امسال، سال رونق بازار سرمایه است، رونقی که کارشناسان می‌گویند نه تکرار شده و نه تکرار خواهد شد؛ از سال گذشته تا کنون هم شاهد صف‌های طولانی برای ورود به بورس هستیم اما در این روزهای بورس، برخی سیگنال می‌فروشند و برخی آموزش می‌دهند و سبدگردانی می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بازار سرمایه ایران در یک سال گذشته با استقبال بی‌نظیر مردم مواجه شده و سیل نقدینگی به سمت این بازار در حرکت کرده است و همچنان جریان دارد به طوری که از ابتدای سال جاری تاکنون بازدهی شاخص کل بورس بیش از 220درصد بوده یا اینکه این بازار در سال گذشته سودآوری 187درصد داشت و بازار طلا در رتبه دوم با بازدهی مثب 40درصد را کسب کرده بود.

ارزش کل روز بازار سرمایه ایران (بورس و فرابورس) در پایان روز چهارشنیه گذشته براساس دلار با نرخ 22هزار تومان به بیش از 365میلیارد دلار رسید. کارشناسان بورس در مورد حبابی بودن بورس اوراق بهادار کشور کمی اختلاف نظر دارند؛ برخی این بازار را حبابی می‌دانند و برخی معتقدند کلیت بورس حبابی نیست ولی می‌گویند در بخش صنایع کوچک و متوسط حبابی شکل گرفته است.

بازار سرمایه ایران در تامین مالی نقش بنگاه‌ها و اقتصاد کشور سهم اندکی بین 10 الی 15درصد داشت و نقش اصلی تامین مالی به دلیل بانک محور بودن اقتصاد کشورمان توسط نظام بانکی انجام می‌شد. 

براساس این گزارش، رشد و حجم نقدینگی یکی از چالش‌های اقتصاد ایران است و وارد هر بازاری و بخش می‌شود سیل وار عمل می‌کند. پس از اینکه بازارهای موازی بورس بازدهی لازم را نداشتند. دولت هم با حمایت تمام قد از بازار سرمایه با فروش سهام خود در شرکت‌ها و بنگاه‌ها به دنبال تامین هزینه‌ها و کسری بودجه خود است؛ این عوامل باعث رشد سودآوری بازار سرمایه کشور شده و با خودنمایی در اقتصاد نقدینگی را به سمت خود کشاند.

براساس گفته قالیباف اصل رئیس سازمان بورس در سه ماه نخست امسال 50هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار سهام شده است اما چه میزان از این پول برای تامین نقدینگی تولید و بخش‌های اقتصادی صرف شده، بسیار اندک است که شاید به 15درصد هم نرسیده باشد البته گفته شده دولت 30هزار میلیارد تومان از بازار سهام برای انجام هزینه‌های خودش تامین مالی کرده است.

 

ضعف بزرگ بورس؛ نداشتن عمق است/ تازه واردها به بورس

بورس اوراق بهادار ایران عمق کافی را برای هجوم نقدینگی و جذب این حجم پول نداشت و ندارد و از سوی دیگر برنامه‌ای هم وجود نداشت تا این میزان نقدینگی صرف فعالیت‌های مولد اقتصادی شود و پول وارد شده توسط مردم صرف سفته بازی و بالا رفتن قیمت سهام شرکت‌ها در تابلوی بورس شده ظاهرا حباب در بورس شکل گرفته و یا با این روند ایجاد خواهد شد.

به گزارش خبرنگار دانا؛ بازدهی بالای بورس در سال گذشته، موجب شد تا ماه به ماه بر تعداد افرادی وارد بازار سرمایه می‌شوند، افزوده شود. آمارهای سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار از تعداد سهامداران تازه وارد بورس در سال ۹۸ نشان می دهد که در سال گذشته، در هر ماه به طور میانگین ۶۸ هزار و ۵۰۰ سهامدار جدید وارد بورس شدند و شیب ورود سهامداران تازه وارد رفته رفته رشد کرد؛ در حالی که در نخستین ماه سال گذشته تنها ۵۵هزار سهامدار جدید وارد بورس شده بودند، این رقم در ماه پایانی سال ۹۸ از مرز ۱۷۲ هزار نفر هم عبور کرد.

بر اساس آمار، در سال ٩٧ حدود ١٠٠هزار کد جدید صادر شد که این عدد در سال ٩٨ به ٦٠٠هزار کد افزایش یافت، اما در سال جاری به طور میانگین روزانه ١٠٠ هزار کد جدید صادر شده به طوری که بیش از چهار میلیون کد جدید صادر شده است.

اغلب افرادی که مردم عادی هستند که تازه وارد بورس شدند با مختصات و نحوه کارکرد بورس آشنا نیست و اسیر هیجانات و رفتار حرفه‌ای‌های این بازار می‌شوند و خواهند شد؛ به گفته کارشناسان افراد باید حتما آموزش ببنید و یا از افراد مشاور و سبدگردان داری مجوز سازمان بورس استفاده کنند و در غیر این صورت متضرر خواهند شد و هر روز از این صف به آن صف کوچک می‌کنند و در مقابل حرفه‌ای ها از این رفتار هیجانی استفاده می‌کنند.

 

رونق بورس در فضای مجازی و ناآشنایی مردم

بازار سرمایه یک بازار تخصصی و ورود به آن نیازمند آموزش است؛ سرمایه گذاری در این بازار باید با نگاه میان مدت و بلاند مدت باشد ولی متاسفانه همانطور که اشاره شد بخشی عظیمی از افراد وارد شده هیچ آشنایی با بورس ندارند جز برخی اصلاحات دم دستی و خیلی از این افراد اقدام به نوسان گیری می‌کنند اقدامی که ریسک بسیار بالایی دارد.

خبرنگار دانا گشتی در دفاتر پیشخوان دولت زد و از مردم در مورد علت ورودشان به بورس سوال کرد؛ برخی می‌گفتند فلان شخص وارد شده و 500میلیون سرمایه گذاری کرده و امروز سرمایه‌اش 2میلیارد تومان است. فرد دیگری پاسخ داد همه دارن وارد بورس می‌شوند و من هم می‌خواهم سهام بخرم. یکی آن را شغل می‌دانست و... یکی دنبال کانال یا سایت و... برای راهنمایی که چه چیزی بخرد می‌گشت و... این‌ها نشان می‌داد بیش از 80درصد افرادی که وارد بورس می‌شوند هیچ شناختی از آن ندارند.

وقتی از آنها در مورد سایت کدال پرسیده شد می‌گفت چی هست و کجاست در حالی که یک فعال بورس باید با این سایت آشنایی کامل داشته باشد.

به گزارش دانا؛ نقش فضای مجازی و کانال‌‎ها در سوق دادن افراد برای ورود به بورس و خرید سهام پررنگ شده و مردمی که آشنایی کافی ندارند با عضویت در این کانال‌ها و یا صفحات مجازی اقدام به خرید می‌کنند در حالی که مشخص نیست این کانال‌ها و صفحات مجازی به چه اشخاصی وابسته و چه مبنایی پیشنهاد خرید و فروش می‌دهند اما در روی تصمیم مردم وارد شده به بورس نقش بسزایی دارند  هیچ نظارتی بر این کانال نیست.

 

سلاطینی که کاسبی می‌کنند

بورس فعلا هیچ توقفگاهی برای خود متصور نیست و رکودها را یکی پس از دیگری می‌شکند و فعالان بازار سرمایه در مورد روند رو به رشد بورس می‌گویند تا زمانی که پول وارد این بازار می‌شود، این روند ادامه خواهد یافت البته این یک پیش بینی است و برخی از کارشناسان می‌گویند هر آن امکان ترکیدن حباب بورس است.

در بحبوبه رشد بورس برخی در کنار فعالیت در بازار اقدام به سبد گردانی و دادن سیگنال کرده و از این راه درآمدهای میلیاردی کسب می‌کنند که اکثر اینها مجوزی برای فعالیت ندارد و ممکن است سرمایه مردم را از بین ببرند. البته این روزها با هجوم نقدینگی که روز به روز به میزان آن افزوده می‌شود؛ هر سهمی را که در بورس یا فرابورس خریداری کنید قطعا در میان مدت و حتی در کوتاه مدت بازدهی مناسب خواهد داشت.

برخی از این افراد با ایجاد کانال یا صفحات مجازی در تلگرام و اینستاگرام از سودآوری آنچنانی خود می‌گویند.

اینها یک کانال و گروه عمومی ایجاد کرده و با انتشار چند عکس از قیمت سهم در سایت فناوری بورس عنوان می‌کنند که در این سهم سود 1000درصدی کسب کردند و یا اینکه چند سیگنال و رهنمایی برای خرید ارائه می‌دهند و با جذب اعتماد افراد آن‌ها را به سمت کانال اختصاصی یا همان وی آی پی خود سوق داده و هزینه اشتراک ماهانه دریافت می‌کنند؛ مثلا کانالی وابسته به یک فرد که آدرس و نشان مشخصی ندارد؛ بیش از 900 عضو دارد که از هر عضویت از هر فرد ماهانه 200هزار تومان دریافت می‌کند و سیگنال خرید و فروش می‌دهد در حالی که حتی اگر این 900 نفر را به سمت سهمی سوق دهد ممکن است آن سهم را مثبت کند.

برخی کانال‌های دیگر هم هزینه‌های 400 تا 500هزار تومان در ماه دریافت می‌کنند و سیگنال می‌فروشند و جالب اینکه رفتار و سیگنال آنها کاملا عادی و معمولی و از روی سایت کدال است.

برخی دیگر اقدام به سبدگردانی می‌کنند که نه مجوز دارند و نه آدرس و نام نشانی. اینها با تبلیغ در فضای مجازی افراد عادی را جذب کرده و نام کاربری و کلمه عبور به سامانه کارگزاری را گرفته و با سرمایه فرد اقدام به خرید و فروش می‌کنند و بعد از مدت مشخصی مثلا سه ماه 30درصد سود فرد برمی‌دارند.

برخی هم با انتشار فیلم از ویلا و ساختمان‌های شیک و میلیاردی از وضعیت سودآوری خود سخن می‌گویند و اقدام به آموزش می‌کنند و حتی برای این آموزش تخفیف 50درصدی هم لحاظ و مبلغ یک و نیم میلیون تومان دریافت می‌کنند و اصلا مجوزی هم ندارند و در کنار آموزش کانال اختصاصی هم برای ارائه سیگنال هم دارد در حالی که این آموزش توسط مراجع رسمی با هزینه بسیار کمتر انجام می‌شود.

این سیگنال فروشی در حالی رخ می‌دهد با بررسی خبرنگار دانا خیلی از این افراد یک سال یا کمتر در بازار سرمایه فعال هستند و در حالی شاهد این اتفاق هستیم که دستگاه‌های نظارتی مانند سازمان بورس هیچگونه هشدار و آموزشی در این زمینه برای افراد ناآشنا و تازه وارد ارائه نمی‌دهد. و این افراد بیشتر سرمایه‌های خرد را مدنظر برای جذب دارند و تازه واردهایی که هیچ شناختی از بازار سهام ندارند در دام اینها می‌افتند در حالی که مشاوران و سبدگردان‌های دارای مجوز در کشور داریم که در سایت بورس ثبت شده است.

در ادامه نمونه‌های از این کانال‌ها و گروه‌ها را مشاهده می‌کنید:

 

 

 

این کانال با ایجاد یک کانال عمومی و یک کانال تخصصی اقدام به جذب افراد کرده و در کانال عمومی خودش بارها عکسی نامشخص منتشر کرده و از سود مثلا 1000درصدی در خرید سهامی در کمتر از چند ماه خبر می‌دهد یا اینکه مانند نمونه در کانال عمومی خودش عکسی را منتشر کرده که سرمایه فرد از 250میلیون تومان را یک میلیار و 742میلیون تومان کرده است!

 

 

این فرد اقدام با سبدگردانی با دریافت 25درصد از سود حاصله می‌کند و مدعی می‌شود که دیگران 30درصد می‌گیرند و نشان از وجود چنین بازاری است.

 

این کانال و گروه سیگنال می‌فروشد و اعتماد افراد با با این اقدام جذب می‌کند

 

نمونه دیگری از یک فرد دیگر سبدگردان که در گفتگویی تلگرامی با خبرنگار دانا عنوان کرد سرمایه یک فرد را 27برابر کرده است ولی صحت این موضوع را مشخص نکرد.

 

 

 

 

انتهای پیام/ن

https://www.dana.ir/1626671
ارسال نظر
نظرات