شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 15:32 منتشر شده در مورخ: 1399/04/25 شناسه خبر: 1627142
رییس اداره امور عشایری یزد:

12 هزار نفر از جمعیت استان یزد عشایر هستند

12 هزار نفر از جمعیت استان یزد عشایر هستند
حسن زارع گفت: طبق سرشماری انجام شده در اسفند ماه سال 97، جمعیت عشایر استان یزد سه هزار خانوار با جمعیت 12 هزار نفر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسن زارع در گفتگو با خبرنگار یزدرسا؛ در خصوص جمعیت عشایر استان یزد گفت: طبق سرشماری انجام شده در اسفند ماه سال 97 استان یزد سه هزار خانوار عشایر با جمعیت 12 هزار نفر دارد که در دو شهرستان ابرکوه، خاتم و بخش مروست مستقر هستند.

وی ادامه داد: عشایر استان یزد از ایلات بختیاری و قشقایی هستند و در زمان قشلاق و در فصل زمستان در شهرستان‌های خاتم، ابرکوه و بخش مروست و در زمان ییلاق و فصل تابستان به شهرستان‌های استان کرومان و فارس مهاجرت می‌کنند.

رییس اداره امور عشایری یزد عنوان کرد: تقریبا 700 هزار رأس دام مرتعی در استان یزد وجود دارد که 140 هزار رأس آن متعلق به عشایر استان است و از این جهت تقریبا 20 درصد تولیدات لبنی و 30 درصد از تولیدات پروتئینی استان از طریق این عشایر تامین می‌شود.

زارع در خصوص تسهیلاتی که به عشایر استان ارائه می‌شود، گفت: تسهیلات سرمایه در گردش از صندوق توسعه ملی و تسهیلات کم بهره سه تا چهار میلیاردی از ماده 10 و 12 خسارت ناشی از خشکسالی به عشایر استان ارائه می‌شود، همچنین اقدامات زیربنایی از جمله ایجاد مجتمع‌های آبرسانی در مناطق ییلاق و قشلاقی آنها، ایجاد مجتمع پرواربندی، تامین خوراک دام از طریق شرکت‌های تعاونی و تامین سوخت فسیلی از جمله  اقدامات انجام گرفته برای عشایر است.

وی با بیان اینکه سهمیه آرد هر نفر از عشایر استان ماهانه 12 کیلوگرم آرد است که به آنها تعلق می‌گیرد، ادامه داد: با دستگاه‌های مرتبط تفاهمنامه‌ای در سطح وزارتخانه امضا شده است و خدمات مختلف از طریق ادارات دامپزشکی، منابع طبیعی، آب و فاضلاب و ... با هماهنگی اداره امور عشایری، به عشایر استان ارائه می‌شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1627142
ارسال نظر
نظرات