شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 20:05 منتشر شده در مورخ: 1399/04/25 شناسه خبر: 1627237
گفت‌وگو با مستشار سابق ایرانی در جنگ قره‌باغ؛

نگرانی بی‌مورد علی‌اف از گرایش به ظرفیت اسلامی/ دولت باکو از تجربه حشدالشعبی بهره‌گیری کند

نگرانی بی‌مورد علی‌اف از گرایش به ظرفیت اسلامی/ دولت باکو از تجربه حشدالشعبی بهره‌گیری کند
حقیقت‌پور، مستشار سابق ایران در جنگ قره‌باغ اظهار داشت: مسئولان جمهوری آذربایجان در جوار رودخانه زلال و خروشانی چون ایران بر زمین تکیه زده اما چشمان خود را به سرابِ سوزانِ آمریکا و اسرائیل دوخته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آناج، منصور حقیقت‌پور مستشار سابق ایرانی در جنگ قره‌باغ و کارشناس مسائل قفقاز درباره این مناقشه و نقش اسرائیل در حمایت از طرفین، گفت: داستان قره‌باغ قصه پر غصه‌ای است. کشورهای استکباری اراضی مسلمانان را گرفته و در اختیار ارامنه‌ی اشغالگر قرار دادند و با گذشت 20 سال هنوز هم حمایت‌های سیاسی، تسلیحاتی و اقتصادی خود را از ارمنستان و همچنین دولت علی‌اف ادامه می‌دهند تا این مناقشه بدون راه‌حل ادامه یابد.

آزادی قره‌باغ به اراده دولت باکو بستگی دارد
 
حقیقت‌پور، ظلم وارد شده در قره‌باغ را غیرقابل بخشش دانست و خاطرنشان کرد: دولت جمهوری آذربایجان باید طلایه‌دار آزادی قره‌باغ باشد. از طرفی جهان اسلام هم باید به وظیفه اصلی خود عمل کند. بی‌صبرانه منتظریم تا از طرف جمهوری آذربایجان اقدامات اساسی انجام گیرد و مجاهدین آذربایجانی به طرفه العینی خاک قره‌باغ را آزاد کنند. این مهم به اراده دولت علی‌اف بستگی دارد.
 
فرمانده اسبق ایرانی در جنگ قره‌باغ ادامه داد: جمهوری آذربایجان در طول سال‌های گذشته امیدواری ایجاد کرده است اما راه آزادسازی قره‌باغ از پشت میزهای سبز سیاسی نمی‌گذرد. تنها راه آزادسازی قره‌باغ تکیه بر اراده و نیروی مردمی است.
 
راه قره‌باغ از پشت میزهای سبز سیاسی نمی‌گذرد
 
کارشناس مسائل قفقاز معتقد است: جهان اسلام باید کمک‌های معنوی، سیاسی و اقتصادی خود را برای آزادسازی قره‌باغ به کارگیرد. دولت جمهوری آذربایجان ابتدا باید اراده این کار را داشته و سپس تغییر راهبرد انجام داده و از جهان اسلام درخواست کمک کند.
 
حقیقت‌پور نقش نیروهای مردمی در آزادسازی اراضی اشغال شده را غیرقابل انکار توصیف کرد و اظهار داشت: حشدالشعبی عراق، بسیج مردمی سوریه و نیرو‌های سازمان‌یافته مردمی در یمن نمونه بارز نقش مردم در حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه بشمار می‌آید. مگر این گروه‌ها با حمایت جمهوری اسلامی ایران به وجود نیامدند؟ پس چرا دولت آذربایجان از این ظرفیت بی‌بهره است؟
 
دولت باکو از تجربه حشدالشعبی بهره‌گیری کند
 
مشاور سابق رئیس مجلس در امور بین‌الملل اضافه کرد: حاکمیت جمهوری آذربایجان از گرایش به ظرفیت‌های اسلامی نگران است ولی این نگرانی بیمعنی است. مگر بشار اسد در سوریه در مقابل گروه‌های تکفیری و تروریستی از این ظرفیت استقاده نکرد؟ ملت و دولت ایران آمادگی دارد برای کمک به بحران قره‌باغ از جمهوری آذربایجان حمایت کند.
 
حقیقت‌پور یادآور شد: مسئولان جمهوری آذربایجان در جوار رودخانه زلال و خروشانی چون ایران بر زمین تکیه زده اما چشمان خود را به سرابِ سوزانِ آمریکا و اسرائیل دوخته است. دولت علی‌اف باید بداند که قره‌باغ تنها با مردم جمهوری آذربایجان و با حمایت همسایه‌ی دلسوزی چون ایران آزادشدنی است.
 
نگرانی بی‌مورد علی‌اف از گرایش به ظرفیت اسلامی
 
کارشناس مسائل بین‌المللی با اشاره به مواضع کشورهای همسایه درخصوص قره‌باغ یادآور شد: این دو کشور با ایران مرز مشترک دارند. اما ترکیه یک تضاد تاریخی و دیرینه با ارامنه داشته و اینگونه جلوه می‌کند که طرفدار جمهوری آذربایجان است.
 
وی افزود: اگر اردوغان صادق است در قره‌باغ همانند کاری که در سوریه و عراق انجام داد، دست به اقدام نظامی بزند. مگر رئیس جمهور ترکیه، عراق و سوریه را بمباران هوایی نکرد؟ پس چگونه است که در موضوع قره‌باغ فقط به تکرار مواضع می‌پردازد؟ اگر واقعا موضع شفاف دارد همان اقداماتی که در قبال سوریه و عراق انجام داد را هم می‌تواند در مقابل ایروان انجام دهد.
 
راستی آزمایی ادعای اردوغان در مقابل ایروان
 
حقیقت‌پور با بیان اینکه ناب‌ترین و اساسی‌ترین مواضع در قبال قره‌باغ از سوی جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است، اظهار داشت: تنهاترین راه برای آزادسازی قره‌باغ اراده و اجازه دولت باکو برای حمایت عملی ایران است. ایران بدون استجازه دولت باکو عملا نمی‌تواند وارد میدان شود.
 
مشاور سابق رئیس مجلس در امور بین‌الملل، نقش گروه‌های تجزیه‌طلب را زالو صفتانه عنوان کرد و گفت: گروه‌های تجزیه‌طلب انگل وارانه عمل می‌کنند. انگل برای حفظ موجودیت خود باید از کثافت تغذیه کند. پشتیبانی این گروه‌ها از سوی رژیم صهوینیستی انجام می‌گیرد و قطعا اینگونه گروه‌ها، صفات مردانه ندارند. مدافعان واقعی قره‌باغ کسانی هستند که در آن منطقه جنگیدند و اجازه پیشروی بیشتر به ارامنه را ندادند.
 
انتهای پیام/
 
https://www.dana.ir/1627237
ارسال نظر
نظرات