شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 10:04 منتشر شده در مورخ: 1399/04/26 شناسه خبر: 1627328
کارشناس مسائل غرب آسیا:

نفس عربستان در یمن به شمارش افتاده است/ نزدیک بودن پیروزی انصار الله در یمن

نفس عربستان در یمن به شمارش افتاده است/ نزدیک بودن پیروزی انصار الله در یمن
سید هادی سید افقهی، کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: نفس عربستان در یمن به شمارش افتاده و وضعیت فعلی جهان هزینه‌های بسیاری را به عربستان تحمیل کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید هادی سید افقهی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا; اظهار داشت: در روزهای نخست حمله عربستان به یمن، سعودی‌ها در محاسبات خود غره شده و فریب خوردند چرا که تصور نمی‌کردند کشور یمن به عنوان فقیرترین کشور جهان عرب که نیروی مسلح و ساز و برگ نظامی پیشرفته ندارد، بتواند در برابر آنها مقاومت کند.

وی با بیان اینکه عربستان تصور نمی‌کرد مورد هجمه حملات برق آسای انصارالله که نقش اصلی را در انقلاب یمن و عزل علی عبدالله صالح برعهده داشت، قرار گیرد، افزود: عربستان تصور می‌کرد با یک ضربه محکم هوایی می‌تواند یمن را اشغال کند اما با گذشت پنج سال و با پشت سرگذاردن سه مرحله بحرانی امروز یمن به مرزهای پیروزی دست یافته است.
 
این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: در ابتدای جنگ، یمن با حمله غافلگیر کننده، بمباران‌های فراگیر مراکز نظامی، مدنی، زیرساخت‌ها و مراکز خدماتی مواجه شد اما در مرحله دوم قدرت بازدارندگی ارتش یمن و کمیته‌های انقلابی که توسط انصارالله فرماندهی می‌شد، اجازه پیشروی را به عربستان نداد.
 
کارشناس مسائل غرب آسیا افزود: در مرحله سوم قدرت بازدارندگی هوایی یمن بر علیه عربستان سعودی موجب شد تا تمام هزینه‌هایی که در خلال این پنج سال سعودی‌ها متحمل شده‌اند به باد هوا رفته و به فکر راه حلی برای دفاع از خود باشند.
 
سید افقهی با اشاره به درگیری‌ها و تناقضات بین سعودی‌ها و اماراتی‌ها در جنوب یمن به ویژه در عدن بر سر جزایر موجود، منابع نفت و بنادر مهم و مشرف به باب‌المندب، بیان داشت: درگیری خونین بین فرماندهان طرفدار منصور هادی مورد حمایت عربستان و مجلس انتقادی و یمنی‌های مورد حمایت امارات عربی به بالاترین نقطه رسیده است.
 
وی با بیان اینکه درگیری بین دو طرف موجب فرسوده شدن نیروها و از بین رفتن هزینه‌ها در این جنگ می‌شود، افزود: ضربات مهلک، ادامه دار، فنی‌تر، تخصصی‌تر و موشکی و پهبادی یمنی‌ها به عربستان به ویژه در آرامکو که بیش از 50 درصد صادرات نفتی عربستان متوقف شد، عربستان را دچار سردرگمی و جنگ فرسایشی با هزینه بالا کرده است.
 
این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: نفس عربستان در یمن به شمارش افتاده و وضعیت فعلی جهان به ویژه ادامه دار بودن بیماری کرونا و سقوط آزاد قیمت نفت، هزینه‌های بسیاری را به عربستان تحمیل کرده است و ادامه این مسیر امکانپذیر نیست.
 
کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: جنگ در یمن برای عربستان کمرشکن شده است و ارتش یمن و انصار الله هر روز به پیروزی‌های مهمی دست می‌یابند.
 
سید افقهی یادآور شد: نهایت و فرجام این جنگ بستگی به فشار آمریکا و دول غربی دارد که باید دندان طمع خود را کنده و سلاح‌های مرگبار به عربستان نفروشند.
 
وی گفت: همچنین برای پایان جنگ یمن باید محمد بن سلمان از غرور دیوانه وار خود به  قدرت و مقام پرستی دست بردارد که بعید می‌دانم غربی‌ها به سادگی از این مسئله چشم پوشی کنند و یا بن سلمان بدون امتیاز گیری عقب‌نشینی کند.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1627328
ارسال نظر
نظرات