شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 12:55 منتشر شده در مورخ: 1399/04/26 شناسه خبر: 1627416
با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور انجام شد؛

بهره‌برداری از ۲۰ طرح صنعت آب و برق در هرمزگان

بهره‌برداری از ۲۰ طرح صنعت آب و برق در هرمزگان
طرح های بزرگ صنعت آب و برق با هزینه ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان امروز با دستور رئیس جمهور و از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس در استان هرمزگان به بهره برداری رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازهرمز، واحد شماره یک نیروگاه سیکل ترکیبی قشم، افزایش توان واحد بخار نیروگاه بندرعباس، ۱۱ طرح انتقال برق و هفت طرح توزیع برق، پروژه‌های افتتاحی حوزه صنعت برق هرمزگان هستند.

مرحله دوم آب شیرین کن بندرعباس، طرح تامین و انتقال آب به شبکه گلخانه شمیل و بخشی از شبکه دشت میناب و بهره‌برداری از شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل، طرح تامین و انتقال آب به شهرک صنعتی میناب و مرحله اول طرح آبرسانی به شهرستان بشاگرد، پروژه‌های افتتاحی حوزه آب در هرمزگان هستند.

این پروژه‌ها که در طول سال‌های ۹۱ تا ۹۸ عملیات اجرایی آنها آغاز شده، در مجموع حدود ۲۷ هزار میلیارد ریال هزینه دربرداشته‌اند؛ از این مجموع، ۲۱۳۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان توسط بخش خصوصی و مابقی از منابع دولتی هزینه شده است.
طرح تولید نیروی برق استان هرمزگان شامل افزایش توان واحد بخار نیروگاه بندرعباس به ظرفیت ۱۱۵ مگاوات و واحد شماره یک نیروگاه سیکل ترکیبی قشم به ظرفیت ۱۷۰ مگاوات با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت و ارتقای ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی در جزیره قشم است.

در طرح آبرسانی به بشاگرد یک باب ایستگاه پمپاژ با یک پمپ به ظرفیت ۶۰ لیتر در ثانیه، یک باب مخزن به ظرفیت مجموع ۵۹ هزار مترمکعب، ۸۱ کیلومتر خطوط انتقال آب و دو پکیج موقت تصفیه آب با هدف تامین آب به میزان ۳۰ لیتر در ثانیه برای شهر سردشت با جمعیت ۱۲۳۹ نفر و ۸ روستا با جمعیت ۸۷۳۹ نفر نصب و راه‌اندازی شده است.

سامانه نمک زدایی (آب شیرین‌کن) بندرعباس نیز به ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب با هدف تامین کمبود آب شهرستان بندرعباس اجرا شده که ۹۰ هزار نفر را در شهرستان‌های خمیر و بندرعباس زیر پوشش قرار می‌دهد.

۷ پروژه توزیع و انتقال نیروی برق استان هرمزگان هم شامل ۸۲ کیلومتر مدار، توسعه ۲ فیدر و ۳ پست با مجموع ظرفیت ۲۰۵ مگاولت آمپر با هدف افزایش ظرفیت شبکه، بهبود ولتاژ و پایدار شبکه انتقال تامین برق صنایع و واحدهای خدماتی و تولیدی خرد منطقه و کاهش بار پست‌های فوق توزیع ناحیه اجرا شده است.

در پروژه‌های توزیع هم ۲۰۷ هزار و ۴۰۳ متر شبکه فشار ضعیف هوایی، ۳۶ هزار و ۲۰۲ متر شبکه فشار ضعیف زمینی، ۳۴۵ دستگاه پست هوایی و ۵۵ دستگاه پست زمینی احداث و راه‌اندازی شده است.

همچنین طرح تامین و انتقال آب به شبکه گلخانه شمیل و سه هزار هکتار از شبکه دشت میناب و شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل با احداث ۷ کیلومتر خط لوله فولادی به قطر ۹۰۰ میلی‌متر، ۵۲ دستگاه حوضچه شیرآلات آب و تهیه و اجرای ۵ کیلومتر لوله پلی اتیلن به بهره‌برداری رسید.

این طرح به منظور آبیاری در بخشی از شبکه شمالی دشت میناب به مساحت ۲ هزار هکتار و شبکه گلخانه شمیل به مساحت ۵۰۰ هکتار، ایجاد زمینه مناسب برای سرمایه گذاری جهت تولید فن آوری و صادرات محصولات کشاورزی، ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم برای ۵ هزار نفر و رونق اقتصادی و بهبود شرایط اجتماعی منطقه، مدیریت بهینه منابع آب و خاک دشت میناب و شمیل، کاهش تعارضات اجتماعی ناشی از عدم کفایت آب، جلوگیری از افت سطح آبخوان و حفظ کیفیت منابع آب زیرزمینی و فرونشست زمین اجرا شده است.

طرح تامین و انتقال آب شهرک صنعتی میناب (فیروز) هم شامل احداث خط لوله پلی اتیلن به قطر ۲۰۰ میلی‌متر و طول ۳۰۰۰ متر، احداث و تجهیز ساختمان ایستگاه پمپاژ به ظرفیت ۳۰ لیتر در ثانیه، احداث ۴ دستگاه حوضچه شیرآلات، تامین برق و نصب تجهیزات مربوطه با هدف تامین آب مصرفی شهرک صنعتی تیرور از خط دوم انتقال آب میناب به بندرعباس به بهره‌برداری رسید.

 بهره برداری از مرحله دوم آبشیرین کن بندرعباس

رضا اردکانیان وزیر نیرو در این مراسم گفت: در حوزه آب امروز مرحله دوم آب شیرین کن صد هزار مترمکعبی بندرعباس با ظرفیت شیرین سازی ۲۰ هزار مترمکعب آب در شبانه روز، مرحله نخست طرح آب رسانی به شهرستان بشاگرد، طرح انتقال و توزیع آب به شبکه ۵۰۰ هکتاری گلخانه شمیل و بخشی از شبکه شمالی دشت میناب به وسعت سه هزار هکتار و طرح تامین و انتقال آب به شهرک صنعتی تیرور میناب به بهره برداری رسید.

وی افزود:در حوزه برق نیز امروز بهره برداری از واحد شماره یک نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با ظرفیت ۱۷۵ مگاوات، افزایش توان واحد بخار نیروگاه بندرعباس با ظرفیت ۱۱۵ مگاوات و ۱۴ طرح انتقال و توزیع برق آغاز شد.

اردکانیان عنوان کرد:مرحله دوم آب شیرین کن ۱۰۰ هزار مترمکعبی بندرعباس و طرح آب رسانی به شهرستان بشاگرد مهمترین طرح‌هایی هستند که امروز به بهره برداری رسید

وزیر نیرو تصریح کرد: با بهره برداری از مرحله دوم آبشیرین کن بندرعباس۹۰ هزار نفر از ساکنان شهرستان‌های بندرعباس و بندرخمیر از آب شرب مناسب برخوردار شدند.

اردکانیان خاطرنشان کرد: مرحله نخست طرح آب رسانی به شهر سردشت و ۸ روستای شهرستان بشاگرد نیز با ظرفیت ۳۰ لیتر بر ثانیه وارد مدار بهره برداری شد و بیش از ۹ هزار نفر از مزایای آن بهره مند می‌شوند.

 

واحد نخست گازی نیروگاه قشم افتتاح شد

 امیر دودابی‌نژاد صبح امروز نشست خبری افتتاح واحد نخست گازی نیروگاه سیکل ترکیبی قشم بااشاره به اینکه این نیروگاه در قالب برنامه پنجم توسعه به اجرا در آمده است،اظهار کرد:‌ تا پیش از این ظرفیت واحدهای تولید برق جزیره قشم کمتر از انرژی مورد نیاز منطقه بوده و جزیره به لحاظ مصرف انرژی الکتریکی به سرزمین اصلی وابسته بوده است.

وی افزود:‌ استان هرمزگان و جزیره قشم به لحاظ صنعتی و تجارت بین‌الملل نقش مهمی در توسعه کشور ایفا می‌کنند و تامین برق پایدار این مناطق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بدین منظور با اجرا و احداث این نیروگاه نه تنها نیاز الکتریکی جزیره توسط واحدهای مستقر در منطقه قشم به طور کامل برطرف خواهد شد بلکه بخشی از تولید برق این جزیره به سرزمین اصلی نیز انتقال پیدا خواهد کرد.

دودابی‌نژاد گفت: در راستای توسعه تولید برق در جنوب شرق کشور و پاسخگویی به رشد مصرف در منطقه، احداث نیروگاه سیکل ترکیبی قشم با دو واحد گازی ۱۷۰ مگاواتی و یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی جمعا به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات با سرمایه‌گذاری شرکت برق و انرژی غدیر و گروه مپنا در دستور کار قرار گرفته است.

مجری طرح‌ نیروگاه‌های خصوصی شرکت تولید نیروی برق حرارتی راندمان بخش گاز نیروگاه را ۳۳ درصد و راندمان سیکل ترکیبی مجموعه را ۴۹٫۲ درصد برشمرد و افزود:‌ همچنین با توجه به نیاز آبی جزیره قشم این واحد قادر به تولید روزانه هشت هزار مترمکعب آب شیرین خواهد بود.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1627416
ارسال نظر
نظرات