شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 13:11 منتشر شده در مورخ: 1399/04/26 شناسه خبر: 1627431
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی:

خرید ۹۰ هزار تن گندم از گندمکاران خراسان شمالی

خرید ۹۰ هزار تن گندم از گندمکاران خراسان شمالی
جلال موسوی گفت: از ابتدای شروع خرید گندم در مراکز خرید تضمینی گندم تاکنون بیش از 90 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 9 درصد کاهش داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر اترک، با شروع زمان برداشت گندم، همچنان برداشت این محصول استراتژیک در استان ادامه دارد و روزانه 3 تا 4 هزار تن گندم در استان تحویل مراکز خرید تضمینی می شود که می شود امیدوار بود سال نسبتا پر محصولی را داشته باشیم.

استان خرسان شمالی تقریبا هر ساله بیش از نیاز خود گندم تولید کرده که این امر بیانگر وضعیت خوب استان در زمینه کشاورزی است. می توان با مدیریت و حمایت از کشاورزان این میزان تولید را بیشتر و با کیفیت تر کرد.

موسوی اظهار کرد: بیشترین میزان گندم خریداری شده به ترتیب از شهرستان مانه و سملقان با 35 هزار و پانصد تن، شیروان با 18 هزار تن و شهرستان اسفراین با 16 هزار و پانصد تن است.

وی اضافه کرد: میزان گندم خریداری شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزان خرید گندم 9 درصد کاهش داشته که دلیل عمده آن شروع دیر هنگام دریافت گندم از کشاورزان به علت بیماری کرونا بوده است.

وی تصریح کرد: برای سرعت بخشیدن به این امر، سیلوی بجنورد به صورت شبانه روزی و مابقی سیلوهای استان ا ز ساعت 6:30 صبح تا آخرین نفری که برای تحویل گندم حضور دارد، در مراکز حضور دارند.

وی ادامه داد: امسال تغییر رویه در راستای کیفی کردن سیلوها و نزدیک تر شدن به استانداردهای جهانی، الک سیلوها تغییر کرده و این عامل نیز بر میزان گندم دریافتی اثر گذار بوده است.

 مدیر کل غله استان، قطع ناگهانی بارش ها از اواسط اردیبهشت امسال و افزایش دما را عاملی دانست که باعث کوچک ماندن مغز گندم ها و کاهش عملکرد مزارع شد.

موسوی فرسودگی دستگاه های برداشت محصول را از دیگر عوامل تاثیر گذار بر میزان گندم برداشتی عنوان کرد، چراکه این دستگاه های فرسوده علاوه بر ریش گندم باعث شکسته شدن گندم و افت میزان محصول تولیدی می شوند.

وی با بیان اینکه امیدواریم به دلیل افزایش سطح زیر کشت گندم ، میزان گندم های عرضه شده به مراکز خرید افزایش یابد، گفت: پیش بینی می کنیم میزان گندم خریداری شده نسبت به سال گذشته که 164 هزار تن گندم خریداری کردیم ، بیشتر شود.

مدیر کل غله استان قیمت خرید تضمینی گندم امسال را 2 هزار و پانصد تومان اعلام کرد و اظهار کرد: در صورت کیفیت محصول این مبلغ نیز افزایش پیدا می کند.

وی تاکید کرد: تا 11 تیرماه که آخرین مرحله از واریز پول گندمکاران بوده، 76 میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان واریز شده است و امیدواریم با کمک دولت هر چه زودتر باقی مانده طلب کشاورزان هم پرداخت شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1627431
ارسال نظر
نظرات