شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 12:49 منتشر شده در مورخ: 1399/04/26 شناسه خبر: 1627442
سفیر ترکیه در روسیه:

مذاکره آنکارا-مسکو برای تحویل اس-400 ادامه دارد

مذاکره آنکارا-مسکو برای تحویل اس-400 ادامه دارد
علیرغم تهدیدهای پیاپی واشنگتن، سفیر ترکیه در روسیه اعلام کرد که گفت‌وگو میان مسکو و آنکارا در خصوص تحویل دومین محموله سامانه‌های روسی «اس-400» ادامه دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛«محمد سمسار» سفیر ترکیه در روسیه روز گذشته (چهارشنبه) در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی «تاس» تأکید کرد که آنکارا و مسکو همچنان به گفت‌وگو در خصوص تحویل دومین محموله سامانه‌های سطح به هوا «اس-۴۰۰» روسیه به ترکیه ادامه می‌دهند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص پیشرفت مذاکرات در خصوص تحویل دومین محموله اس-۴۰۰ گفت: «روابط و همکاری ما با فدراسیون روسیه در تمامی حوزه‌ها در حال توسعه است. همکاری در صنعت دفاعی نیز در این زمینه نقش مهمی دارد. مذاکرات بین سازمان‌های ذی‌صلاح دو کشور ادامه دارد».

این دیپلمات ترکیه‌ای در ادامه افزود: «مقام‌های هر دو کشور به گمانه‌زنی‌های مربوط به این موضوع پاسخ‌های لازم را می‌دهند. ما برای ادامه همکاری بین کشورهایمان در سطوح رهبران دو کشور، کاملاً مصمم هستیم. در این زمینه، معتقدم که بهتر است بدون درنظر گرفتن گمانه‌زنی‌ها، بر روی نتایج خاص این همکاری متمرکز شویم».

روسیه در سپتامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که قراردادی به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار با ترکیه در خصوص تحویل سامانه‌های موشکی ضدهوایی اس-۴۰۰ به آنکارا به امضا درآورده است.

طبق قرارداد مذکور، آنکارا یک مجموعه از سامانه‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰ دریافت کرد. این قرارداد همچنین انتقال بخشی از فناوری تولید به طرف ترکیه را نیز امکانپذیر می‌کند.

ترکیه اولین کشور عضو ناتو است که چنین سامانه‌های موشکی را از روسیه خریداری می‌کند. تحویل سکوهای پرتاب اس-۴۰۰ به ترکیه در ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۹ آغاز شد.

تصمیم ترکیه به دستیابی به سامانه‌های موشکی اس-۴۰۰ واکنش منفی ایالات متحده آمریکا و ناتو را به همراه داشت به طوریکه واشنگتن همچنان در تلاش است که ترکیه را وادار کند تا از دریافت سامانه‌های اس-۴۰۰ از روسیه صرفنظر کند.

با اینحال، ترکیه تاکنون حاضر به تسلیم در مقابل فشارهای آمریکا نشده است و تأکید کرده که به هیچ‌ عنوان از قرارداد دریافت سامانه‌های اس-۴۰۰ روسیه عقب‌نشینی نخواهد کرد و در پی آن نیز واشنگتن، آنکارا را از برنامه آمریکایی توسعه جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ خارج کرد.

از طرف دیگر، ایالات متحده آمریکا همچنین ترکیه را با تحریم‌های یکجانبه به دلیل خرید سامانه‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰ تهدید کرده است. با اینحال، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه چندی پیش مجدداً تکرار کرد که که مواضع آنکارا در خصوص «سامانه اس- ۴۰۰» ساخت روسیه تغییری نکرده است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1627442
ارسال نظر
نظرات