شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان چهار محال و بختیاری
ساعت: 13:26 منتشر شده در مورخ: 1399/04/26 شناسه خبر: 1627443
مدیرکل میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری خبر داد؛

تخصیص 800 میلیون ریال اعتبار برای مرمت بافت تاریخی روستای یاسه‌چای

تخصیص 800 میلیون ریال اعتبار برای مرمت بافت تاریخی روستای یاسه‌چای
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری گفت: برای مرمت بافت تاریخی روستای هدف گردشگری یاسه‌چای، 800 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی در سال‌جاری اختصاص یافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهرداد جوادی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری در گفتگو با خبرنگار جهانبین نیوز؛ اظهار کرد: مستندگاری و تهیه طرح مرمتی این روستای هدف گردشگری آماده و برای اجرا به دهیاری ابلاغ شود.

وی افزود: پس از تهیه طرح مرمتی روستای یاسه‌چای، دهیاری موظف به صدور پروانه ساختمانی و مرمت براساس ضوابط این طرح است.
 
جوادی به ایجاد برخی مزاحمت‌ها از سوی بعضی گردشگران برای اهالی روستای یاسه‌چای اشاره و تصریح کرد: حضور تمامی گردشگران داخلی و خارجی در بافت تاریخی این روستا تنها با هماهنگی دهیار امکان‌پذیر است.
 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری گفت: خانه‌های روستای یاسه‌چای تبدیل به اقامتگاه‌های بوم‌گری شوند تا بتوان حضور گردشگران در این روستا را بهتر کنترل و رصد کرد تا ارزش‌های تاریخی، فرهنگی، بومی و محلی روستا حفظ شود.
 
جوادی تصریح کرد: هر کدام از اهالی روستای هدف گردشگری یاسه‌چای برای مرمت و حفظ تک‌بناهای تاریخی خانه‌های خود باید با هماهنگی دهیاری به این اداره‌کل معرفی تا مرمت به‌صورت مشارکتی انجام شود.
 
وی یاداور شد: مالکان خانه‌های تاریخی روستای یاسه‌چای برای حفظ بافت این روستا با اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری و دهیاری همکاری لازم را داشته باشند.
 
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری بیان‌کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری قطعه زمینی خارج از بافت تاریخی روستای یاسه‌چای برای توسعه این روستا در نظر بگیرد.
 
به گزارش جهانبین نیوز، لازم به ذکر است، روستای یاسه‌چای با کوچه‌های سرپوشیده متعلق به دوران صفویه است.
اهالی یاسه‌چای در گذشته برای امنیت روستا، کوچه‌های این روستای هدف گردشگری را سرپوشیده و به‌صورت دالان‌هایی ساخته‌اند که این دالان‌های خشت و گلی با گذشت حدود یک قرن همچنان پابرجا و دیدنی است.
 
دالان‌های قدیمی و بافت معماری خاص، روستای یاسه‌چای را به یکی روستای هدف گردشگری تبدیل کرده است.
 
خانه‌های این روستا در دامنه کوه در کنار هم و به‌طور پلکانی ساخته شده‌است.
 
یاسه‌چای در حاشیه زاینده‌رود در 60 کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1627443
ارسال نظر
نظرات