شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اردبیل
ساعت: 18:15 منتشر شده در مورخ: 1399/04/26 شناسه خبر: 1627531
در نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه در اردبیل مطرح شد؛

پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی در جریان پیگیری است/ سند همکاری ایران و چین، یک سند راهبردی است

پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی در جریان پیگیری است/ سند همکاری ایران و چین، یک سند راهبردی است
موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست با اصحاب رسانه اردبیل به تشریح برنامه های وزارت امور خارجه در تعاملات بین المللی پرداخت و گفت: در حادثه اخیر نطنز، اگر جمهوری اسلامی ایران یقین پیدا کند که کشوری یا رژیمی پشت سر این خراب کاری ها بوده است، پاسخ محکم و کوبنده به آنها خواهد داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  سبلان‌ما، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه بعد از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل نگارخانه خطایی مجموعه تاریخی شیخ صفی الدین اردبیلی برگزار شد به تشریح برنامه های وزارت امور خارجه پرداخت.

وی در ادامه به تشریح سطح روابط ایران و جمهوری آذربایجان پرداخت و گفت: بلافاصله پس از آغاز تنش و درگیری‌ها بین دو همسایه کشورمان، دستگاه دیپلماسی ایران طی تماس‌هایی با این کشورها خواستار پایان این درگیریها در چهار چوب راه حل های مسالمت آمیز شد.

موسوی با بیان اینکه ایران آماده است برای کاهش اختلافات و نزدیکتر شدن دیدگاه‌ها میان این دو کشور میانجیگری کند،گفت: مواضع جمهوری اسلامی در خصوص مناقشه منطقه قره باغ و جهان اسلام مشخص است و با توجه به اینکه کشور ما خواستار بهره مندی از منافع اقتصادی و امنیتی در منطقه است، خواهان کنترل تنش‌ها هستیم و تا حدودی مطمئنیم که با کنترل تنش‌ها این مناقشات تبدیل به جنگ نخواهد شد.

پیگیر پرونده ترور سردار حاج قاسم سلیمانی هستیم
 
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری تسنیم مبنی بر پیگیری آخرین وضعیت پرونده ترور سردار شهید قاسم سلیمانی گفت: سردار شهید حاج قاسم سلیمانی یک سردار صلح ساز بودند برای کل جهان و خاورمیانه که بلافاصله بعد از ترور این شهید بزرگ و محبوب تیمی برای بررسی این ترور ناجوانمردانه تشکیل دادیم.
 
وی افزود: یک ستاد ویژه برای بررسی پرونده ترور حاج قاسم سلیمانی تشکیل شد تروری که نقض آشکار حقوق بین المللی است که اگر پیشرفتی در این پرونده حاصل شود به عمکم ملت ایران اطلاع رسانی خواهد شد. 
 
 لغو محدودیت های خرید و فروش تسلیحات 
 
موسوی لغو محدودیت‌های فروش تسلیحات از سوی ایران را از دستاوردهای برجام عنوان کرد و گفت: با خروج غیر قانونی آمریکا از برجام سعی بر آن دارند کشورمان را از این مزیتی که بواسطه برجام به دست آمده محروم کنند. پیش بینی‌های لازم از سوی جمهوری اسلامی ایران در این خصوص صورت گرفته و مواضع ما روشن است و احساس ما این است که آمریکایی‌ها در این خصوص موفق نخواهند بود.
 
پیش نویس سند ۲۵ ساله با چینی از سالهای پیش در حال طراحی و نهایی شدن است 
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه سخنان خود به سند راهبردی ایران با  چین اشاره کرد و گفت: نگاه جمهوری اسلامی به متحدان نگاهی دراز مدت و راهبردی و با هدف ایجاد روابط همه جانبه و استراتژیک است و دورنمای این روابط باید مشخص شود که در سفرهای رؤسای جمهور چین و ایران گفتگوهای لازم انجام شده است.
 
وی ادامه داد: بررسی‌هایی روی این سند توسط ایران انجام شده و در حال حاضر کشور چین نیز در حال بررسی ابعاد این سند است که پس از اعلام نتیجه طبق این سند، دوکشور به مدت 25 سال  در زمینه های مختلف همکاری خواهند کرد.
 
موسوی در پاسخ به جزئیات این سند استراتزیک گفت: در این سند که به عنوان سند راهبردی  مطرح است  قراردادهای مختلفی در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی منعقد خواهد شد که نقش مجلس نیز در این تصمیم گیری ها و امضای تفاهم نامه‌ها برجسته خواهد بود که جزئیات آن به اطلاع عموم خواهد رسید.
 
 
سخنگوی وزیر امورخارجه کشور با بیان اینکه مواضع جمهوری اسلامی ایران در برخی مناطق مشخص است به موضوع قره باغ جمهوری آذربایجان اشاره کرد و گفت: امیدواریم این تنش ها کنترل شده و کار به جنگ نکشد.
 
موسوی به وقایع تلخ اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: در حادثه اخیر نطنز، اگر جمهوری اسلامی ایران یقین پیدا کند که کشوری یا رژیمی پشت سر این خراب کاری ها بوده است جمهوری اسلامی محکم و کوبنده پاسخ خواهد داد و بدانند که به فرموده مقام معظم رهبری دوران بزن و در رو تمام شده است.
 
ظرفیت های استان اردبیل می تواند فراتر از یک کشور شود
 
موسوی به ظزفیت ها و پتانسیل های استان اردبیل اشاره کرد و با بیان اینکه ظرفیت های استان اردبیل می تواند فراتر از یک کشور شود  گفت:  با توجه به اینکه استان اردبیل تولید کننده ماسک های استاندارد در کشور است و از تولیدات کشاورزی متنوعی نیز برخوردار است باید از این ظرفیت ها در امر صادرات استفاده شود.
 
در پایان این نشست خبری تندیس شیخ صفی الدین اردبیلی به موسوی سخنگوی وزیر امور خارجه کشور اهدا شد.
 

انتهای پیام/ج

https://www.dana.ir/1627531
ارسال نظر
نظرات