شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 11:24 منتشر شده در مورخ: 1399/04/29 شناسه خبر: 1628299
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌ جنوبی مطرح کرد؛

پلاک‌گذاری بیش از 350 هزار رأس دام در خراسان‌جنوبی/ عدم پلاک‌گذاری به منزله قاچاق است

پلاک‌گذاری بیش از 350 هزار رأس دام در خراسان‌جنوبی/ عدم پلاک‌گذاری به منزله قاچاق است
شرفی گفت: تاکنون 358 هزار و 300 راس دام سبک و سنگین در خراسان‌جنوبی پلاک‌گذاری شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان، محمود اشرفی گل معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: طرح پلاک‌گذاری دام از پایان سال ۹۷ در استان آغاز شد و قرار بود اسفند ۹۸ به پایان برسد اما به دلایلی این طرح هنوز ادامه دارد.

وی افزود: تاکنون۴۷ هزار راس گاو و گوساله  معادل ۶۸ درصد، ۱۶ هزار و  ۸۰۰ نفر شتر معادل ۵۷ درصد، ۱۶۶ هزار راس گوسفند برابر ۲۳ درصد و ۱۲۸ هزار و ۵۰۰ راس بز معادل ۱۶ درصد در استان خراسان‌جنوبی پلاک‌گذاری شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: دامداران به دلیل این‌که باید هزینه پلاک‌گذاری را پرداخت کنند رغبت چندانی به این کار ندارند لذا به همین دلیل با تاخیر در اجرای طرح مواجه شده‌ایم در حالی که باید در اسرع وقت نسبت به پلاک‌گذاری اقدام کنند در غیر این صورت دام آنها قاچاق محسوب می‌شود.

اشرفی عنوان کرد: با اجرای طرح پلاک‌کوبی دام میزان قاچاق دام به حداقل رسیده و همچنین این طرح باعث شده قیمت گوشت قرمز در استان حتی کشور به ثبات برسد چراکه با ساماندهی حمل و نقل دام، قاچاق دام هم کاهش یافته است.

وی گفت: دام‌هایی که کشتار می‌شوند شماره کد آنها به صورت سیستماتیک توسط دامپزشکی از سامانه مربوطه حذف می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان کرد: اگر طرح پلاک‌کوبی دام در سراسر استان‌ها به درستی انجام شود پیامدهای بسیار خوبی برای جلوگیری از ضرر و زیان‌های احتمالی دامدار نیز در پی خواهد داشت زیرا براساس بند سه ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه، دام‌ها بیمه اجباری می‌شوند و در حوادث غیرمترقبه به کمک دامدار خواهد آمد.

اشرفی افزود: در حال حاضر طرح پلاک‌کوبی دام در استان انجام می‌شود اما اگر افرادی نسبت به خرید و فروش یا خروج دام بدون پلاک اقدام کنند توسط نیروهای نظامی و انتظامی دام ضبط و قاچاق محسوب می‌شود.

وی گفت: از دامداران درخواست داریم نسبت به پلاک‌گذاری دام هرچه سریع‌تر اقدام کنند و این را بدانند مبلغی که اکنون هزینه می‌کنند بسیار ناچیز است اما اگر دام توقیف شود علاوه بر از دست دادن سرمایه، مبلغ زیادی نیز جریمه خواهند شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1628299
ارسال نظر
نظرات