شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 14:15 منتشر شده در مورخ: 1399/04/29 شناسه خبر: 1628363
آخرین وضعیت بازسازی مناطق زلزله‌زده‌ی آذربایجان‌شرقی؛

کندی ساخت‌وساز مناطق زلزله زده میانه با گرانی مصالح ساختمانی/ سرمای استخوان‌سوز در راه است!

کندی ساخت‌وساز مناطق زلزله زده میانه با گرانی مصالح ساختمانی/ سرمای استخوان‌سوز در راه است!
گرانی و افزایش قیمت بی‌رویه مصالح ساختمانی، ساخت‌وساز مناطق زلزله زده‌ی آذربایجان‌شرقی را در فصل کاری با کندی شدیدی مواجه ساخته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آناج، با گذشت بیش از هشت ماه از زلزله در شهرستان میانه، اهالی مناطق زلزله از روند ساخت و ساز و تکمیل خانه‌های آسیب دیده خود ناراضی‌اند و مقدار تسهیلات را با توجه به گرانی مصالح ساختمانی در ماه‌های گذشته، کافی نمی‌دانند و خواستار افزایش و پرداخت یکجای مبلغ تعیین شده هستند.

گرانی هر روزه‌ی مصالح ساختمانی، بعد از فصل سرما و شیوع بیماری کرونا، مانع جدیدی شده برای اینکه اهالی این منطقه زلزله زده که سرمای استخوان سوز زمستان در انتظارشان است، سقف بالای سرشان تکمیل نشده و قدرت تکمیل واحد مسکونی خود را نداشته باشند.

پرداخت تسهیلات با پیشرفت فیزیکی واحدها

گوهری نژاد، کارشناس مسئول نظارت بنیاد مسکن استان آذربایجان‌شرقی در خصوص تسهیلات پرداختی به زلزله‌زدگان اظهار داشت: با توجه به میزان پیشرفت فیزیکی حاصل شده توسط مالکان و پیمانکاران، تسهیلات را در وجه بانک آزاد می‌کنیم تا در حساب متقاضیان پرداخت شود.

وی افزود: با توجه به تورم موجود در بازار مصالح ساختمانی، از بانک‌ها تقاضامندیم نهایتا ظرف یک هفته به حساب افراد واریز نمایند تا قدرت خرید آن‌ها کاهش محسوسی نداشته باشد.

حیدر کبیری، مدیر بنیاد مسکن میانه در تشریح وضعیت ساخت‌وساز در مناطق زلزله زده این شهرستان گفت: حدود دو هزار واحد احداثی و نیمه احداثی داریم که از این تعداد یکهزار و 950 واحد پی‌کنی شده و هزار و 453 واحد نیز در مرحله فوندانسیون بوده و آمار واحدهایی که اسکلت‌شان زده شده نیز هزار و 167 واحد می‌باشد و در نهایت یکصد و شصت واحد نیز تکمیل شده‌اند.

وی در رابطه با افزایش قیمت مصالح ساختمانی نیز اظهار کرد: برای هر نفر 160 سیمان رایگان اهدایی مقام معظم رهبری در نظر گرفته شده و میلگرد را نیز از 3700 تا 7000 تومان به مردم داده‌ایم و بالاتر از این مبلغ به مردم میلگرد نداده‌ایم.

 

اما حافظ باباپور، مدیر کل بنیاد مسکن آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بالغ بر 6 هزار و 552 واحد آسیب دیده در شهرستان‌های میانه و سراب داشتیم که سه هزار واحد احداثی و نیمه احداثی هستند و سه هزار و 552 واحد دیگر نیز نیاز به تعمیرات داشتند.

وی افزود: 3200 پروانه ساخت صادر شده است، 2900 واحد پی‌کنی شده‌اند و 2450 واحد معادل 82 درصد در مرحله آلماتور بندی هستند. 73 درصد واحدها در مرحله فوندانسیون هستند و 62 درصد واحدها نیز در مرحله اسکلت‌بندی بوده و نزدیک چهل درصد واحد‌ها پوشش سقف دارند.

گرانی مصالح ساختمانی؛ مشکل جدید زلزله زدگان

مدیر کل بنیاد مسکن آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه 2 مشکل در روند تکمیل واحدها بعد از فصل سرما تاثیرگذار بود، خاطرنشان کرد: شیوع بیماری کرونا یکی از مشکلاتی است که هنوز هم درگیرش هستیم ولی تمامی ستادهای ما بدون تعطیلی در خدمت مردم بوده‌اند و مشکل دیگر بحث افزایش بی‌رویه قیمت مصالح ساختمانی است که مردم را دچار مشکلات زیادی کرده است.

باباپور در پایان تاکید کرد: حدس ما آن است که تا پایان فصل کاری و سالگرد زلزله، ساخت‌وساز را در مناطق زلزله زده استان به پایان برسانیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1628363
ارسال نظر
نظرات