شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 08:20 منتشر شده در مورخ: 1399/04/31 شناسه خبر: 1628656
چه کسانی پشت پرده هستند؛

خودسانسوری برای غرب و محتوای آزاد و رایگان برای ملت ایران توسط ماهواره‌های دشمن

خودسانسوری برای غرب و محتوای آزاد و رایگان برای ملت ایران توسط ماهواره‌های دشمن
رسانه های رسمی آمریکا و پادوهای رسانه ای واشنگتن در روزهای گذشته نه تنها نگران آزادی بیان و گردش اطلاعات و داده نبودند، بلکه این شعارها را تنها برای ایران و کشورهای غیر همسو می‌خواهند و زمانی‌که نوبت به مسائل داخلی خودشان می‌رسد خودسانسوری و تحریف، مهمترین استراتژی آنها می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سپاس؛ ایرج مزارعی کارشناس رسانه استان بوشهر در مطلب ارسالی به پایگاه خبری سپاس با اشاره به فعالیت رسانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران با استفاده از ابزار ماهواره، نوشت: هم‌اکنون ۳۰۰ ماهواره تلویزیونی در کل جهان موجود است که ۱۱۶ ماهواره آن فضای جغرافیایی ایران را به سهولت هر چه تمام پوشش میدهند و این ماهواره ها امکان دریافت ۱۸ هزار شبکه تلویزیونی را نیز فراهم کرده اند که از این تعداد حدود ۲ هزار شبکه با دیش معمولی در ایران قابل دریافت است.

در کشور ما رسانه ملی با داشتن حدود ۱۵۰ شبکه رادیویی وتلویزیونی به ۳۵ زبان دنیا برنامه تولید و پخش می‌کند، اما شبکه های فارسی زبان که از طرف کشورهای بیگانه برای ما برنامه فارسی تولید و پخش می‌کنند حدود ۲۹۵ شبکه هستند که هر کدام از این شبکه ها خود به یک کشور مخالف ایران وابسته می‌باشند و روزانه برنامه های متنوع و متکثری برای جامعه ۸۰ میلیونی ایران پخش می‌کنند، جالب تر انجاست که این کشورها بدون هیچ گونه هزینه ای در حال تولید و پخش برنامه فارسی برای مردم ایران هستند، اما مردم کشور خود برای دیدن برنامه های تلویزیون ملی حتما باید هزینه و شارژ ماهانه را به دولت مرکزی پرداخت کنند.

وقتی که عملکرد این شبکه‌ها را برای پوشش خبرهای داخلی کشور خود بررسی می‌کنیم با پدیده ای بنام "خودسانسوری" مواجه می‌شویم.

بعنوان مثال از زمان قتل “جرج فلوید” از ۵ خرداد تا ۵ تیرماه صدای آمریکا، فقط ۹۸ خبر در خصوص اعتراضات داخلی آمریکا تولید و پخش کرده است. اما در همین مقطع زمانی ۱۸۵۷ پست اینستا گرامی توسط صدای آمریکا منتشر شد که ۴۶۲ مورد به طور مستقیم مربوط به مسایل داخلی ایران بود، از این تعداد ۴۵۳ مورد کاملا با رویکرد منفی و ناامیدکننده، ۷ پست بدون جهت گیری و تنها ۲ پست با رویکرد مثبت بود.

اوج حملات رسانه ای شبکه های معاند این روزها در خصوص سند همکاری دو کشور ایران و چین است. بطوری که از تاریخ ۱۵ تا ۲۵ تیرماه بمدت ۱۰ روز فقط دو شبکه فارسی زبان BBC و ایرانیان اینترنشنال در سه خروجی اینستا، تلگرام و توییتر با حملات آگاهانه خود توانستند بخشی از افکار عمومی داخل ایران را اشفته کنند، بطوری که شبکه ایرانیان اینترنشنال در این مدت ۱۲۶ مطلب منتشر کرد که ۸۷ مطلب آن علنا هجمه به این تفاهم نامه بود و بی‌بی‌سی فارسی نیز ۶۱ مطلب مرتبط با قرارداد ایران و چین را بازنشر دادند که ۳۴ مطلب علنا علیه این سند راهبردی بود.

این رسانه‌ها با تمرکز بر کلیدواژه‌هایی مثل «استعمار نوین ایران » و «ترکمنچای دیگر» چنان فضایی را در ایران فراهم و القا کردند که بسان اینکه همه مسئولین نظام در کشور ایران خواب بوده اند و فقط آنها بیدار و دلشان برای ۸۰ میلیون ایرانی سوخته است.

این در حالی است که آن چیزی که ما تا کنون شاهد آن بوده ایم فقط یک «سند همکاری بلندمدت» بین دو کشور ایران و چین مطرح است که تازه، طبق اصل ۷۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بعد از تصویب بین دو دولت باید به امضا و تایید مجلس شورای اسلامی هم برسد تا به قانون و قرارداد تبدیل شود.

بررسی مطالب بالا نشان میدهد که رسانه های رسمی آمریکا و پادوهای رسانه‌ای واشنگتن در روزها گذشته نه تنها نگران آزادی بیان و گردش اطلاعات و داده نبودند، بلکه این شعارها را تنها برای ایران و کشورهای غیر همسو میخواهند و وقتی که نوبت به مسایل داخلی خودشان میرسد خود سانسوری و تحریف مهمترین استراتژی آنها می‌شود.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1628656
ارسال نظر
نظرات