شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 20:29 منتشر شده در مورخ: 1399/04/30 شناسه خبر: 1628905
گفتگو با کار آفرینی که فعل خواستن را صرف کرده است؛

وقتی که در شرایط سخت اقتصادی؛ کارآفرین هرمزگانی ۵۰ تن افزایش صید دارد

وقتی که در شرایط سخت اقتصادی؛ کارآفرین هرمزگانی ۵۰ تن افزایش صید دارد
احمد زائری کارآفرین موفق هرمزگان در صید و صیادی و آبزیان گرمابی است که با وجود اینکه سال جاری به علت ویروس کرونا، فروش ماهی سخت شد وسال خوبی برای پرورش ماهی نبود اما موفق به پرورش و صید ۲۵۰ تن ماهی در شهرستان سیریک شده که نسبت به سال گذشته ۵۰ تن افزایش داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از هرمز؛ اقتصاددانان می گویند در هرفعالیت تولیدی، بازار مهم ترین بخش کار و برای سرمایه گذاری در احداث و راه اندازی یک مزرعه پرورش ماهی نیز مهم ترین مسئله، مکان یابی است که نه تنها در بهبود شرایط فروش و سود آوری به شما کمک خواهد کرد بلکه به لحاظ دسترسی به منابع آبی کافی و مناسب می تواند دوره پرورش و فرآیند تولید را کوتاه تر کند.

بر طبق مطالعات صورت گرفته استان هرمزگان با ۲۲ بندر صیادی و صید سالانه افزون بر ۲۷۰ هزارتن انواع آبزی، ۳۰ درصد بنادر صیادی و ۳۶ درصد صید انواع آبزی نشان از جایگاه و اهمیت فعالیت‌های شیلاتی این استان در کشور دارد.

شهرستان سیریک به علت نزدیکی به دریای عمان و اقیانوس هند و با صید سالانه 7 هزار تن و 2 هزار و 500 نفر صیادان شاغل در شناورها، یکی از قطب‌های مهم تولید و استحصال ماهی در جنوب کشور است.

احمد زائری جوان 29 ساله کارآفرین در صید و صیادی و آبزیان گرمابی در گفتگو با هرمز اظهار کرد: ماهیان گرمابی به گروهی از ماهیان گفته می شود که رشد و تولید مثل آنها در آبهای گرم صورت می گیرد، با توجه به ظرفیت های موجود در صید و صیادی و آب و هوای مناسب استان هرمزگان برای پرورش ماهیان گرمابی، پرورش ماهی کپور را در سال 91 در شهرستان سیریک شروع کردیم.

این کارآفرین صید و صیادی که از سن 20 سالگی کار پرورش ماهی را آغاز کرده است افزود: در حال حاضر در تمام شهرستان های استان هرمزگان مشغول به فعالیت هستیم و کارشناسی، صید، پرورش، صادرات و فروش را انجام می دهیم که محور اصلی خدمات ما ترویج صنعت پرورش ماهی در استان است.

زائری با بیان اینکه هر استان و شهرستان ظرفیت هایی دارد ادامه داد:طبق فرمایش مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی به کمک سپاه و بسیج ظرفیت سنجی و ظرفیت ها را در روستا ها شناسایی کردیم که اکنون نزدیک به 20 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند و تمامی آنها بیمه تامین اجتماعی هستند.

وی اضافه کرد: تمامی ادارات از جمله فرمانداری، بخشداری، شیلات و آب منطقه ای ما را در این امر حمایت کردند، ارتش و سپاه نیز در بحث تسهیلات یاری رسان بودند همچنین فرمانداری، بخشداری و منابع طبیعی نیز پشتیبان ما بودند.

زائری ادامه داد: با وجود اینکه سال جاری به علت ویروس کرونا فروش ماهی سخت شد ومرزهای شلمچه را بستند و نتوانستیم صید ماهی را در زمان مناسب انجام دهیم و به نوعی سال خوبی برای پرورش ماهی نبود اما چون از ضروریات روزمره مردم است موفق شدیم 250 تن ماهی در شهرستان سیریک را تولید کنیم که نسبت به سال گذشته 50 تن افزایش داشت.

توانستیم صنعت پرورش ماهی را ترویج داده و گسترده تر کنیم

این کار آفرین موفق هرمزگانی تصریح کرد: هرچند که بازار قیمت دلار بالا می رود و خرید لوازم سخت است و قدرت خرید مردم برای ماهی کاهش پیدا کرده است اما تولید خوبی داشتیم و توانستیم صنعت پرورش ماهی را ترویج داده و گسترده تر کنیم.

زائری با بیان اینکه برای انجام هرکاری همت می خواهد تصریح کرد: در صنعت پرورش ماهی اولین قدم انگیزه است فرد باید سرمایه و توانایی انجام کار را داشته باشد و تا پایان مسیر ثابت قدم باشد و از همان ابتدا امکانات لازم را فراهم کند، اگر بخواهد کار را شروع، و پس از آن سرمایه را تهیه کند به نتیجه نمی رسد زیرا ماهی نیز مانند تمام موجودات زنده نیاز به غذا و مراقبت دارد هزینه های آن نیز در حال حاضر بسیار گران است و از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

وی خاطرنشان کرد: خواستن توانستن است و این کار پیر و جوان نمی شناسد هر زمانی که بخواهند می توانند شروع به پرورش ماهی کنند ما نیز تمام امکانات صید را داریم و علاقمندان به پرورش ماهی در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان و بوشهر می توانند برای ارتباط با ما با شیلات استان هماهنگ باشند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1628905
ارسال نظر
نظرات