شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اردبیل
ساعت: 14:24 منتشر شده در مورخ: 1399/04/31 شناسه خبر: 1629174
مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل:

تب کریمه کنگو را در جدی بگیرید/ گوشت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری شود

تب کریمه کنگو را در جدی بگیرید/ گوشت ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری شود
صالحی، مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو در فصول گرم سال شایع می‌شود و مردم استان باید با رعایت اصول پیشگیری این بیماری را جدی بگیرند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ صادق صالحی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی سبلان‌ما، اظهار داشت: بیماریهایی مانند تب کریمه کنگو که منشأ حیوانی دارد و مشترک بین انسان و دام است، برای انسانها تهدید جدی محسوب می شوند اما در عین حال رعایت بهداشت عمومی و توجه به موارد بهداشتی دامپزشکی می تواند به نحو مؤثری از بروز این بیماریهای مشترک جلوگیری نماید.

تب کریمه بیماری مشترک بین انسان و دام است

وی افزود: بیماری تب کریمه کنگو  یک بیماری حاد تب دار و مشترک بین انسان و دام است و کنه ها ناقل و مخزن اصلی این بیماری بوده و راه انتقال این بیماری به انسان عمدتاً از طریق گزش کنه ، له کردن کنه با دست ، تماس با خون و ترشحات خونی و گوشت دام آلوده می باشد.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل گفت: دامهای مبتلا به این بیماری در حالیکه به ظاهر سالم به نظر می رسند ولی می توانند ناقل این بیماری باشند این بیماری در دامها به شکل تب خفیف که از 2 تا 7 روز متفاوت است بروز می کند و در این دوره کلیه ترشحات دام پرخطر می باشد.

صالحی خاطر نشان کرد: دامداران ، کارکنان کشتارگاهها ، دامپزشکان و سایر رده های حرفه دامپزشکی ، دست اندرکاران پشم و پوست و پرستاران و کادر درمان بیمارستانها می توانند در معرض این بیماری باشند.

تب کریمه کنگو را در فصل تابستان جدی بگیرید

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل، تصریح کرد : با توجه به فرارسیدن فصل گرما و افزایش فعالیت کنه ها ، احتمال شیوع این بیماری مشترک وجود دارد بنابراین باید هوشیارانه اقدامات پیشگیرانه از جمله سمپاشی اماکن دامی و رعایت بهداشت فردی هنگام تماس با دام ، گوشت و آلایش دامی و پرهیز از کشتار دام خارج از کشتارگاه حتماً مد نظر باشد.

وی افزود: مردم نباید گوشت قرمز مورد نیاز خود را خارج از شبکه توزیع تحت نظارت دامپزشکی که عمدتاً در حاشیه روستاها و محورهای مواصلاتی شهرها قرار دارند و نیز مراکزی که اقدام به کشتار غیرمجاز می کنند تهیه نمایند و این خطر بالقوه ای برای شهروندان است .

شهروندان گوشت را 24 ساعت در یخچال نگهداری کنند

صالحی تصریح کرد: توصیه بر این است شهروندان آلایش خوراکی مورد نیاز خود را بصورت بسته بندی کددار و تحت نظارت دامپزشکی تهیه نموده و به هنگام خرید گوشت حتماً به مهر بهداشتی دامپزشکی بر روی لاشه دقت نمایند و اطمینان داشته باشند که گوشتی که از کشتارگاه استحصال و در چرخه مصرف وارد شده است فرآیند نگهداری لاشه در سردخانه 4-0 درجه سانتی گراد به مدت 24 ساعت در این مراکز انجام شده و جای هیچگونه نگرانی نیست.

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل، بیان کرد: فرآیند پیش سرد کردن گوشت یا نگهداری در یخچال و سردخانه به مدت 24 ساعت سبب تغییر PH گوشت و از بین رفتن عامل این بیماری می شود و در این راستا دائماً در حال اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به شهروندان هستیم.

وی در پایان تصریح کرد: شهروندان از خرید گوشت دام کشتار شده در خارج از کشتارگاه امتناع نموده و در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی در عرضه فرآورده های خام دامی مراتب را با سامانه اطلاع رسانی 1512 به اداره کل دامپزشکی استان اردبیل اطلاع رسانی نمایند.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1629174
ارسال نظر
نظرات