شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 14:21 منتشر شده در مورخ: 1399/05/02 شناسه خبر: 1629848
به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد؛

بهره برداری از مرحله نخست طرح شبکه آبیاری تحت فشار در دشت میناب

بهره برداری از مرحله نخست طرح شبکه آبیاری تحت فشار در دشت میناب
رییس جمهوری مرحله اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب را با هزینه افزون بر۷۴۰ میلیارد ریال، به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل ازهرمز، فریدون همتی استاندار هرمزگان در مراسم افتتاح این پروژه، اظهار کرد: برای اجرای این طرح در ۳ هزار و ۷۵۰ هکتار از دشت میناب، بیش از ۷۴ میلیارد تومان هزینه شده است.

وی افزود: با بهره برداری از مرحله نخست شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب، گام بزرگی در راستای بهره برداری بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی زمین‌های تیرور، چاه اسماعیل، چاه شیرین، زیارت مولا و گوربند برداشته می‌شود.

وی با بیان اینکه اجرای مرحله نخست این طرح از اسفند سال ۹۶ آغاز شده است، تصریح کرد: با بهره برداری از مرحله نخست طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب ۷۵۰ تن مشغول بکار می‌شوند.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه آب مورد نیاز این طرح از مخزن سد شمیل و نیان تامین می‌شود، خاطرنشان کرد: پیش از این آب مورد نیاز کشاورزی از سرریز مازاد سد استقلال میناب و چاه‌ها تامین می‌شد.

وی به خشکسالی چند دهه اخیر و افت محسوس کیفی و کمی چاه‌های منطقه اشاره کرد و افزود: بعلت نبود اطمینان از حقابه پایدار، بخش وسیعی از زمین‌های کشاورزی بصورت آیش رها شده بود که با اجرای این طرح، تحول عظیمی در توسعه کشاورزی و رونق اقتصادی منطقه ایجاد شده است.

استاندار هرمزگان بیان کرد: مهمترین اهداف اجرای این طرح تامین امنیت غذایی، افزایش کارایی مصرف آب، احیای دوباره زمین‌های کشاورزی میناب، بهبود بازدهی آبیاری از ۳۵ به بیش از ۸۰ درصد و افزایش بهره وری از دو منبع ارزشمند آب و خاک است.

همتی اضافه کرد: تعادل بخشی به منابع با هدف کاهش برداشت از سفره‌های زیرزمینی، افزایش توانمندی کشاورزان با ایجاد مشارکت بیشتر با نهادهای مرتبط، افزایش سطح درآمد کشاورزان و کاهش هزینه‌های کارگری از دیگر مزایای اجرای این طرح است.

مرحله نخست طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب روز پنجشنبه با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان و علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزیر جهادکشاورزی در شهرستان میناب و از طریق ارتباط ویدئو کنفرانسی با رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

ای طرح با هزینه ای افزون بر ۷۴۰میلیارد ریال در مساحت سه هزار و ۷۵۰ هکتار است که با تکمیل آن برای ۷۵۰ نفر اشتغالزایی صورت گرفته است.

با بهره برداری از این طرح گام بزرگی در راستای استفاده بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی در زمین‌های تیرور، چاه اسماعیل، چاه شیرین، زیارت مولا و گوربند میناب برداشته می‌شود.

مرحله اول طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب به عنوان یکی از بزرگترین طرح‌های کشور در راستای سیاست‌های دولت تدبیر و امید، با هدف بهره برداری بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی در زمین های ویژه کشت محصولات کشاورزی همچون بادمجان، پیاز، فلفل و هندوانه، گندم، کلزا و آفتابگردان اجرا شده است.

اهداف مهم طرح شبکه فرعی آبیاری تحت فشار قطره‌ای شاخه شمالی دشت میناب شامل، تامین امنیت غذایی، افزایش کارایی مصرف آب با اجرای آبیاری تحت فشار قطره ای، احیای مجدد زمین های کشاورزی در سطح منطقه میناب، بهبود راندمان آبیاری از ۳۵درصد به افزون بر ۸۰ درصد، ارتقاء بازده آبیاری به منظور افزایش بهره وری از ۲ منبع ارزشمند آب و خاک، تعادل بخشی به منابع با هدف کاهش برداشت از سفره‌های زیرزمینی، افزایش توانمندی کشاورزان با ایجاد مشارکت بیشتر نهادهای مرتبط، افزایش سطح درآمد کشاورزان و کاهش هزینه های کارگری و افزایش اشتغال دائم است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1629848
ارسال نظر
نظرات