شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 10:10 منتشر شده در مورخ: 1399/05/07 شناسه خبر: 1631334
کارشناس مذهبی:

امام باقر(ع) بنیانگذار نهضت علمی و گسترش علوم نبوی بودند

امام باقر(ع) بنیانگذار نهضت علمی و گسترش علوم نبوی بودند
جهانگیری گفت: امام بزرگواری که نمونه کامل علم و زهد بود و نام گرانقدرشان همواره بر تارک فرهنگ شیعه می درخشد، همانطور که از لقبش باقر پیداست، شکافنده علوم بودند و با بینان گذاری نهضت علمی تاثیر شگرفی برگسترش علوم نبوی داشتند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام و عبدالمحمود جهانگیری کارشناس مسائل مذهبی و مدیر حوزه علمیه خواهران هرمزگان در گفتگو اختصاصی با خبرنگار هرمزضمن تسلیت شهادت پنجمین پیشوای معصوم امام محمد باقر(ع) اظهار کرد: امام بزرگواری که نمونه کامل علم و زهد بود و نام گرانقدرشان همواره بر تارک فرهنگ شیعه می درخشد ،همانطور که از لقبش باقر پیداست شکافنده علوم بودند و با بینانگذاری نهضت علمی تاثیر شگرفی برگسترش علوم نبوی داشتند و فصل جدید را فرا روی تاریخ اسلام گشودند.

وی افزود: تاریخ زندگی هر یک از ائمه، پر از فراز و نشیب هایی است که چندان نه برای خودشان خوشایند بوده و نه برای ما که پیروان آن ها هستیم که بزرگترین دغدغه ائمه ما،غ مسئله انحراف جامعه از مسیر اصلی خودش یعنی مسیر امامت و ولایت بوده  و امام باقر(ع) خود شاهد و راوی این اتفاقات تلخ بوده است.

این کارشناس مذهبی مسائل مذهبی هرمزگان اضافه کرد: اگر تاریخ را ورق بزنید انحرافی که در مسئله مهم امامت پیش آمد در هیچ مسئله ای تاکنون رخ نداده و در همین راستا امام باقر (ع) با چهار گروه( خوارج، غالیان، اهل بدعت و اهل قیاس) مبارزه کرد و در این عرصه الگویی خوبی برای ماست.

جهانگیری تصریح کرد: چنانکه مقام معظم رهبری(مدظله العالی )نیز فرمودند: «این بزرگوار که حدود هجده سال دوران امامتشان طول کشید، الگوی کامل تلاش و مبارزه و مجاهدت خستگی‌ناپذیر و بر از مشکلات برای اشاعه‌ی دین و کلمه‌ی حق و راه انداختن جریان فکری درست در دنیای آن روز بودند.

وی افزود:هدفی که امروز ملت ایران برای آن تلاش می کند یعنی زنده کردن سخن حق در دنیای مادی و منحط و گمراه کننده و غرق در فساد ـ کاری است که امام باقر (علیه‌السلام) یک تنه به کمک معدودی از اصحاب خود، در دنیای بزرگ آن روز اسلام انجام میداد.

مدیر حوزه علمیه خواهران هرمزگان گفت: به هر حال مسئله امامت، با شکاف عجیب و عمیقی همراه شد و کسانی که در صدد ضربه زدن به جامعه با انگیزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و …  بودند خود می دانستند که امامت یک منصب الهی، و به عنوان مغز یک جامعه است.

وی با بیان اینکه در برخی روایات امامت به مغز تعبیر شده است،عنوان کرد: الان حواس پنجگانه ما حس شنوایی، بویایی، چشایی، زمانی می توانند به کارش ادامه دهدکه از مغز دستور بگیرند اما اگر مغز از کار بیفتد وجود و عدم این حواس فرقی نمی کند چون اتاق فرمان دچار مشکل شده است به همین دلیل کسانی که سکته مغزی می کنند اول این حواس از کار می افتند.

حجت الاسلام جهانگیری بیان کرد: امام برای یک جامعه، مثل مغز است برای بدن. و دشمنان هم اهمیت این نعمت نورانی را فهمیده و به همین دلیل در صدد خاموش کردن آن بودند و امروز هم دشمن خوب فهمیده لذا تمامی سعی خودش را بر همین گذاشته که امامت و ولایت رشد نکند برای اینکه به هدفشان برسند رسانه ای و غیر رسانه ای از چه فعالیتی دریغ می کنند؟ شب و روز مشغول توطئه هستند.

وی افزود: قران کریم این حقیقت را برای ما روشن کرده است که دشمن شب و روز در حال فعالیت است وَ لا تَزالُ تَطَّلِعُ عَلى‏ خائِنَهٍ مِنْهُمْ یعنی پیوسته دشمن در حال خیانت و خباثت است.

این کارشناس مسئال مذهبی عنوان کرد: می طلبد که جبهه اسلام تقویت شود و مقابل این دسیسه ها بایستند تنها راه مقابله با دشمن، جمع شدن زیر پرچم امامت و ولایت است و اگر امر محقق شد، خدای متعال وعده پشتیبانی و حمایت داده است که توطئه های دشمنان و آتش کینه و غضب انها را خاموش کند.کُلَّما أَوْقَدُوا ناراً لِلْحَرْبِ أَطْفَأَهَا اللَّهُ . یعنی هر آتشی که بر علیه ما روشن کردند خدای متعال خاموش کرد.

حجت الاسلام جهانگیری خاطرنشان کرد: با وجود همه این دشمنی ها و نامهربانی ها، ائمه فعالیت خودشان را تعطیل نکردند، و بویژه امام باقر و به تبع آن امام صادق (ع) که شاگردان زیادی تربیت کردند از ابان بن تغلب گرفته تا هشام بن حکم و حمران و زراره و محمد بن مسلم و یونس بن عبدالرحمن و مفضل …. که هرکدامشان یک فحل و استوره ای بودند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1631334
ارسال نظر
نظرات