شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:23 منتشر شده در مورخ: 1399/05/08 شناسه خبر: 1631877
فرزندانمان را به بازی های دوران کودکی خود ببریم؛

سرگرمی هایی که کودک را با برد و باخت آشنا می کند

سرگرمی هایی که کودک را با برد و باخت آشنا می کند
بازی کردن با کودکان راه و رسم زندگی را به آنها می آموزد و آنها را برای پیروزی ها و شکست های واقعی در زندگی آماده می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از "تیتریک"؛ در سال های اخیر با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی روبه رو بوده ایم، با ورود حجم زیادی از اطلاعات و ارتباطات و رشد سریع وسایل ارتباط جمعی کودکان نیز از این قافله عقب نمانده و همراه ما و پا به پای ما پیش می روند ؛ به طوری که ساعات زیادی از روز را با تلویزیون، گوشی ، تبلت و... می گذرانند همان کودکانی که آینده کشورمان را به دست آنها خواهیم سپرد .آنها که آموزش کافی برای برخورد با عوامل بیرونی و برقراری ارتباط سالم را ندارند.

اما سوالی که پیش می آید این است که چطور می توانیم فرزندانمان را از این گونه سرگرمی ها و بازی ها جدا کرده و آنها را با دنیای واقعی روبه رو کنیم تا فرصت این را پیدا کنند که تجربه های جدیدی در زندگی خود بیاموزند. قرار گرفتن در این مسیر جز با کمی صبر، حوصله و تلاش والدین میسر نخواهد شد ، با کمی صرف وقت برای آنها خواهید دید که کودک به سادگی با شما همراه شده و از آن لذت خواهد برد.
 
بازی کردن با کودکان راه و رسم زندگی را به آنها می آموزد و آنها را برای پیروزی ها و شکست های واقعی در زندگی آماده می کند . پس اگر می خواهیم کودک باهوش و خلاقی داشته باشیم با صرف وقت ، او را از نعمت شاد بودن محروم نکرده و به حال خود رها نکنیم.
 
در اینجا از بازی ها و سرگرمی هایی برای شما می گوییم که خودتان حتما آنها را تجربه کرده اید ولی متاسفانه با مشغله های فراوان زندگی های ماشینی آن را به فرزندانمان آموزش نداده اید و به ندرت می بینیم که کودکان با این بازی ها آشنا می باشند و آن را انجام دهند.
 
بازی هایی از قبیل  یه قل دوقل ، اسم فامیل ، نقطه نقطه، منچ و ماروپله و... از قبیل بازی هایی هستند شور و هیجان را به خانه های شما می آورد و در کودک حس رقابت را بیدار می کند کودک با برد و باخت رو به رو خواهد شد. حمیده علیزاده از مربیان آموزشی مهد در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" چند بازی ساده و در عین حال خلاقانه را برای کودکان در روزهای کرونایی پیشنهاد می کند؛این بازی ها به وسایل زیادی نیاز ندارد و به راحتی قابل انجام است.
 
بازی یه قل دو قل که با 5 سنگ تقریباً گرد و صیقلی انجام می گیرد و سنگ ها را روی زمین ریخته و با یک سنگ که در دست داریم و آن را به طرف بالا انداخته یکی یکی سنگ های روی زمین را جمع می کنیم و اگر سنگی از دستمان بیفتد بازی به نفر بعدی واگذار می شود ؛ این بازی از چندین مرحله تشکیل شده و همین طور ادامه پیدا می کند. با این بازی حس لامسه در گیر شده و هماهنگی بین دست و چشم برقرار می شود .
 
 
 
 
اگر کودک شما خواندن و نوشتن را آموخته است توصیه می کنیم بازی اسم فامیل را با او انجام دهید، بازی اسم فامیل که با داشتن کاغذ و مداد یا خودکار به راحتی قابل انجام است ، کاغذ ازستون هایی تشکیل شده که در هر ستون باید کلماتی بنویسیم که اول حرف آنها یکسان باشد ستون ها شامل شده از اسم ،اشیا ،غذا،رنگ، حیوان،رنگ،شهر و ...،هرکس سریعتر کار خود را تمام کرد بازی متوقف شده و امتیاز دهی شروع می شود و در پایان امتیازها جمع و برنده اعلام می شود .این بازی سرعت عمل را در کودک تقویت کرده و ذهن او را به فعالیت وا می دارد.
 
 
از دیگر بازی های ساده ای که می توان نام برد نقطه بازی است که در کاغذی نقطه هایی به فاصله های یکسان به صورت افقی و عمودی می کشیم و با شروع بازی دو نقطه به هم وصل می شود و آنقدر بازی ادامه پیدا می کند تا یک چهار گوش تکمیل و بسته شود و با نام آن فرد نام گذاری شود ؛ در پایان هر فردی که مربع های بیشتری با نام خودش داشته باشد برنده اعلام می شود . این بازی دقت کودک را به جزئیات افزایش داده و هوش فضایی ار در او تقویت می کند.
 

 
تمامی این سرگرمی ها که ما از آن نام بردیم می توانند کودکانمان را برای ساعاتی اندک هم که شده از بازی های رایانه ای و تلویزیون دور کند و آنها را به سوی تحرک جسمی و ذهنی و شاد بودن ببرند.

 

انتهای پیام/  

https://www.dana.ir/1631877
ارسال نظر
نظرات