شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 08:10 منتشر شده در مورخ: 1399/05/09 شناسه خبر: 1632070
سکونت‌گاه‌های غیررسمی، فرزندان ناخوانده شهرها؛

حاشیه‌نشینی دردی که التیام ندارد/ زنگ خطر آسیب‌های اجتماعی در سکونت‌گاه‌های غیررسمی به صدا درآمده

حاشیه‌نشینی دردی که التیام ندارد/ زنگ خطر آسیب‌های اجتماعی در سکونت‌گاه‌های غیررسمی به صدا درآمده
حاشیه نشینی در حالی یکی از معضلات اصلی به شمار می‎آید که اگر زنگ خطر آسیب‌های اجتماعی آن امروز شنیده نشود، معضلات آن در کوچه پس کوچه‌ها گریبانگیر همگان خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، چه بگویم از درد، دردی که نام آشنای این محلات است، دردی که همانند بچه هایشان از ابتدای ورود به این دنیا با آنها بزرگ شده است و عجین گرفته اند.

 شاید برچسب حاشیه نشینی را از همان اوایل زندگی تحمیلشان کرده اند و چه بخواهند و چه نخواهند کوله بارشان همانند ستاره بختشان به حاشیه برود اما هستند در میانه ی این بچه های بزرگ شده که دیگر تاب شنیدن لقب حاشیه ای را ندارند و می خواهند بزرگ شوند و محله ی خود را بزرگتر نشان دهند، می خواهند بگویند درست است که خانه هایشان همانند بزرگی دیگر خانه های اعیان و مسئولین حاشیه ندیده نیست اما می توانند در حاشیه ی آن هم بخندند و شاد باشند اما دلم تاب نیاوردن این دردها را بر زبان ندارد و می خواهم بنویسم از زجرها، مشکلات، گوشه نشینی ها، سختی ها و هر آنچه دل انسان را به درد می آورد تا بلکم دل مسئولی به درد آید و بیاید تا از نزدیک این مشکلات را ببیند و با آنها دست و پنجه نرم کند.

به اذعان کارشناسان و جامعه شناسان، حاشیه نشینان افرادی هستند که از حالت تولیدی گذشته خود بیرون آمده و به صورت مازاد نیروی انسانی در حاشیه شهرها ساکن می شوند.

این پدیده در سایه غفلت مسئولان به سرعت رشد کرد به طوریکه بر اساس آمار در حال حاضر  بیش از ۲۰ میلیون ایرانی در سه هزار منطقه حاشیه نشین سکونت دارند سکونتی که همواره با معضلات و آسیبهای گوناگون در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و فرهنگی همراه بوده و اینک به چالش جدی برای دولتها و حاکمیت های محلی تبدیل شده و دست اندرکاران امر برای جلوگیری از گسترش این پدیده در تلاش هستند.

کردستان جمعیتی  بالغ بر یک میلیون و 480 هزار نفر دارد که از این تعداد ۲۴۰ هزار و ۹۱۵ نفر در حاشیه شهرها ساکن هستند و نام حاشیه نشین را به دوش می کشند. سنندج و مریوان دو شهری هستند که بیشترین میزان حاشیه‌نشینی را در خود جای داده‌اند.

در همه چیز آخر در حاشیه نشینی برتر!

در ادامه روناک بابایی معاون شهرسازی و معماری شهرداری سنندج  در گفتگو با خبرنگار کردتودی عنوان داشت: برنامه‌ریزی برای جلوگیری از افزایش بی‌رویه حاشیه‌نشینی ضرورتی است که  نباید نادیده گرفته شود البته بی‌توجهی به برخی قوانین در کنار نبود برنامه‌ریزی مناسب نیز مزید بر علت شده تا روند حاشیه‌نشینی در مرکز استان کردستان گسترش پیدا کند.

وی خاطرنشان کرد: اجرای کامل طرح بازآفرینی شهری در ساماندهی مناطق حاشیه شهرها بسیار موثر است، البته باید برای اجرای آن بصورت جدی گام برداشت و با پای کار آوردن تمام دستگاه‌ها اقدامات اساسی انجام گیرد.

بابایی اذعان داشت: رفع مشکلات سکونتگاه‌های غیررسمی نیازمند توانمندسازی ساکنان و ساماندهی بافت کالبدی این مناطق است که اگر هر دستگاهی مسوولیت اجتماعی خود در این راستا را انجام دهد ساماندهی این مناطق محقق می‌شود.

با توجه به نرخ بالای تورم در چند ماه اخیر و همچنین آمار بالای بیکاری در استان کردستان ، به نظر می رسد بر میزان حاشیه نشینان شهر سنندج افزوده شود. این در حالی است که باقی شهرهای استان هم وضعیتی بهتر از سنندج ندارند و در کل استان از نظر جمعیت حاشیه نشینی یکی از رتبه های بالای کشور را به نام خود ثبت کرده است.

در ادامه عظیم احمدی جامعه شناس در گفت و گو با خبرنگار کردتودی افزود: پایین بودن درآمد در روستا، گرانی زمین شهری، بیکاری، کمبود مسکن، خشکسالی، کمبود امکانات اقتصادی از مهمترین دلایل حاشیه نشینی  است معضلی که  روز به روز در حال گشترش است.

وی بیان کرد: درمناطق حاشیه نشین رواج مشاغل کاذب، فقر اقتصادی، مواد مخدر، بزهکاری بسیار زیاد است و هر کدام مشکلات فراوانی را در پی دارند.

این جامعه شناس بیان کرد: توجه هر چه بیشتر به روستاها و  ایجاد اشتغال ،از جمله عواملی است که می تواند از مهاجرت و تشکیل حاشیه نشینی جلوگیری کند.

احمدی  افزود: کمبود امکانانات و خدمات در مناطق  حاشیه  نشین شهر  آسیب های اجتماعی  زیادی را  برای افرادی که در آنها سکونت دارند به بار خواهد آورد که توجه و رسیدگی  به رفع مشکلات حاشیه های شهر واقعا ضروری است.

مردم از مسئولان و متولیان امر انتظار دارند حداقل هر از گاهی به مناطق حاشیه شهرها سری بزنند و یک روز کاری خود را با مردمان این مناطق بگذارنند.

از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی هم گلایه‌هایی وجود دارد که تنها در زمان تبلیغات انتخاباتی به مردم وعده می‌دهند و به آن عمل نمی‌کنند و یا اینکه وعده‌های آنان غیرقانونی و خارج از مسوولیت آنان است و بعد از پیروزی در انتخابات مردم این مناطق را فراموش می‌کنند.

حاشیه‌نشینی، بزنگاهی است که دولتمردان باید با تدبیر از آن عبور کنند و ما نیز امیدوارانه منتظر برنامه‌های این دولت و دولت‌های آینده برای ساماندهی و رسیدگی به وضعیت ساکنان این مناطق هستیم.

هر چند سال گذشته فرانک قدسی  مدیر اجتماعی استانداری کردستان با بیان اینکه ۵۴ درصد جمعیت استان در حاشیه‌ شهرها سکونت دارند، گفته بود: قریب به  ۶۲ هزار و ۴۱۷ خانوار در ۵۲ محله حاشیه‌نشین در  استان کردستان سکونت دارند که بیشترین جمعیت بیکار استان را تشکیل داده‌اند.

وی بیان کرد: در مناطق حاشیه‌نشین زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی مناسب، مدارس مجهز متناسب با رشته‌های مورد نیاز و سلایق دانش‌آموزان، سالن‌های ورزشی مناسب، پارک‌ و فضاهای تفریحی متناسب با جمعیت این مناطق و فضاهای فرهنگی مانند سینما و کتابخانه... وجود ندارد لذا ساکنان این مناطق  برای دریافت خدمات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به فضای داخل شهرها روی می‌آورند که در نتیجه منجر به مشکلات زیادی خواهد شد.

قدسی با بیان اینکه هویت فرهنگی برخی از  افراد در مناطق حاشیه‌نشین مشخص نیست، افزود: این امر منجر به ناهمگونی فرهنگی و عدم انسجام اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در  سکونتگاه‌های غیررسمی شده لذا تمهیدات اندیشیده شده در این راستا ضرورت دارد.

اما متاسفانه هیچ نوع عملکرد مثبتی از سوی مسئولین در این راستا مشاهده نشده بود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1632070
ارسال نظر
نظرات