شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 10:43 منتشر شده در مورخ: 1399/05/09 شناسه خبر: 1632128
یک نماینده مجلس مطرح کرد:

شبکه‌های خارجی تلویزیون، خنثی‌کننده توطئه‌های دشمنان/ خودمان را محاصره نکنیم، دور خودمان دیوار نکشیم

شبکه‌های خارجی تلویزیون، خنثی‌کننده توطئه‌های دشمنان/ خودمان را محاصره نکنیم، دور خودمان دیوار نکشیم
نماینده مردم فارسان در مجلس شورای اسلامی، گفت:‌ شبکه‌های برون‌مرزی صداوسیما می‌توانند بسیاری از توطئه‌های دشمن را خنثی کنند، ما اگر بخواهیم حرفی برای گفتن داشته باشیم، خودمان را محاصره نکنیم و دور خودمان دیوار نکشیم و نفوذ فرهنگی داشته باشیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ قدرت‌الله حمزه شلمزاری نماینده مردم فارسان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در دنیای امروز هرکس می‌خواهد حرفی برای گفتن داشته باشد، ناگزیر است که از قدرت رسانه‌ها بهره‌مند شود، گفت: این حضور باید چه به لحاظ فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، حضوری فعال باشد، در حال حاضر متأسفانه شبکه‌های وابسته به امپراطوری غرب تا کجا که نفوذ نکرده‌اند، بیشترین بودجه‌ها و بیشترین هزینه‌ها را هم برای همین دست کارها می‌گذارند و از بهترین تیم‌ها استفاده می‌کنند، ما هم اگر بخواهیم حرفی برای گفتن داشته باشیم، خودمان را محاصره نکنیم و دورِ خودمان دیوار نکشیم و نفوذ فرهنگی داشته باشیم بهترین راهش از طریق همین شبکه‌های برون مرزی صداوسیما است؛ یعنی این‌ها باید تقویت شوند هم به لحاظ کیفی از نظر نیروی انسانی هم به لحاظ تجهیزات و هم به لحاظ بودجه. باید باور کنیم که این‌ها در اقتصاد و در زندگی مردم هم اثر دارد.

وی گفت: اگر چه دشمن تبلیغ می‌کند یک جورهایی بفهماند به مردم که این‌ها برای ما هزینه دارند و هیچ فایده‌ای ندارند، اما برعکس هرچه که ما این‌جا هزینه کنیم سودشان را مردم می‌برند و نفعش به کشور بر می‌گردد و باعث توسعه و پیشرفت می‌شود. من قطعاً موافق افزایش بودجه این شبکه‌ها هستم و کمک می‌کنم که اگر موانعی و مشکلی در سر راه فعالیت این شبکه‌ها است، برداشته شود. زیرا جمهوری اسلامی باید همه جای دنیا حضور داشته باشد و اگر می‌خواهیم تبلیغ دین کنیم دیگر به صورت سنتی قدیمی که نمی‌شود. باید از همین امکانات رسانه‌ای پیشرفته کمک بگیریم تا بتوانیم مسائل فرهنگی‌مان و مسائل دینی و مذهبی‌مان را در جای دیگر تبلیغ و ترویج کنیم. لذا ما موافقیم و هیچ مشکلی هم نداریم و حمایت می‌کنیم.

این نماینده مجلس با توجه به نقشی که شبکه‌های برون‌مرزی به لحاظ امنیتی برای جمهوری اسلامی ایران می‌توانند داشته باشند، خاطرنشان کرد: این شبکه‌ها می‌توانند بسیاری از توطئه‌های دشمن را خنثی کنند، ما الان متأسفانه در بحث رسانه‌ها تقریباً می‌توان گفت که حالت تدافعی داریم، باید این روند را تغییر دهیم اگر می‌خواهیم در دنیا حرف برای گفتن داشته باشیم باید از حالت دفاع در بیاییم و تهاجمی عمل کنیم.

حمزه شلمزاری درباره نقش پرس‌تی‌وی در دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: هر رسانه برون‌مرزی ایرانی در ابعاد مختلف درنظر بگیرید تأثیر دارد، در بحث دیپلماسی هم تأثیر خیلی خوب می‌تواند داشته باشد، یعنی می‌تواند جاده را باز و راه را هموار کند که ما در مسائل سیاسی دیپلماسی موفق‌تر عمل کنیم و خیلی از موانع سر راه را برداریم.

این نماینده مجلس قانونگذار درباره درنظر گرفتن ردیف بودجه مجزا برای شبکه‌های برون‌مرزی، گفت: این راه حل خوبی برای حل مشکلات شبکه‌های برون مرزی است اما باید در کمیسیون مطرح شود و چکش کاری شود، ما هم در مجلس تمام توان‌مان را برای تحقق این موضوع به کار خواهیم گرفت.

وی درباره راه‌حل‌های برون‌رفت از بحران ‌های مالی افزود: بخشی از این محدودیت‌ها بر می‌گردد به اینکه دوستان مسئول به اهمیت موضوع توجه ندارند، اهم و فی‌الاهم نمی‌کنند و بعضی‌ها هم می‌گویند بالأخره بحث تحریم‌ها اثر گذاشته و همه‌جا با کمبود بودجه مواجه شدیم، اما باید اهم و فی‌الاهم کرد و بودجه‌های حساس را نباید در این موقعیت‌ها بگذاریم تضعیف شود.

حمزه شلمزاری درباره فضای فرهنگی حاکم بر جمهوری اسلامی ایران و قابلیتی که برای ارائه توسط شبکه‌های برون‌مرزی در جهان دارند، خاطرنشان کرد: در جهانی زندگی می‌کنیم که رسانه‌ها آن را مدیریت می‌کنند ما باید فاکتورهای حضور در این جهان را رعایت کنیم. نباید تک بعدی عمل کنیم و در ابعاد مختلف متخصصان، کارشناسان و دوستانی که واقعاً حرفه‌ای‌اند، برنامه‌ریزی و کار کنند و قطعاً می‌توانند راهگشا باشند.

نماینده فارسان تصریح کرد: برای بسیاری از مشکلاتی که ما در کشور داریم، ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی که علیه ما در جهان اتفاق می‌افتد، همه و همه به واسطه این شبکه‌ها می‌تواند کاهش پیدا کند، وقتی که دیدگاه نسبت به ایران منفی باشد، اثرات منفی در زندگی، اقتصاد و در فرهنگ و در همه‌جا می‌تواند اثر داشته باشد، وقتی مدام تبلیغات علیه ما صورت می‌گیرد، با سرمایه‌گذارها، تجّار و  گردشگران ما هم خوب برخورد نمی‌کنند و حاضر به داد و ستد نیستند، همه این‌ها اثرات زیادی می‌تواند در ابعاد مختلف مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با این دیدگاهی که الان در مجلس در مورد شبکه‌های برون‌مرزی  وجود دارد و برنامه‌هایی که در مجلس برای این شبکه‌ها طرح‌ریزی شده است من آینده را خوب می‌دانم و مشکلاتی که در حال حاضر دارند در آینده دیگر وجود نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/ط

https://www.dana.ir/1632128
ارسال نظر
نظرات