شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 04:53 منتشر شده در مورخ: 1399/05/11 شناسه خبر: 1632506
در پی کشته شدن یک بازیگر سیاهپوست صورت گرفت

تظاهرات گسترده ضد نژادپرستی در پایتخت پرتغال

تظاهرات گسترده ضد نژادپرستی در پایتخت پرتغال
صدها نفر از مردم پرتغال با تجمع در میدان اصلی لیسبون، به کشته شدن یک بازیگر سیاهپوست توسط یک جوان سفیدپوست و نژادپرستی سازمان‌یافته در این کشور اعتراض کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در پی کشته شدن یک بازیگر سیاهپوست در یکی از خیابان‌های شلوغ «لیسبون» پایخت پرتغال، صدها نفر با تجمع در میدان اصلی این شهر، خواستار عدالت برای رنگین‌پوستان شدند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، خانواده این بازیگر سیاهپوست، که توسط یک جوان سفیدپوست چند بار مورد اصابت گلوله قرار گرفت، می‌گویند او پیشتر نیز توسط ضارب تهدید به قتل شده و اظهارات نژادپرستانه شنیده بود.

معترضان به نژادپرستی در پرتغال، در این تظاهرات مسالمت‌آمیز ضمن رعایت قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتشار ویروس «کووید۱۹»، پلاکاردهایی با نوشته‌های «عدالت» و «نژادپرستی می‌کُشد» در دست داشتند.

یکی از شرکت‌کنندگان در این اعتراضات به رویترز گفت: «از مسئولان [دولتی] تا زندگی عادی، پرتغال هنوز هم یک کشور نژادپرست است».

به نوشته رویترز، شورای اروپا در سال ۲۰۱۸ طی گزارشی اعلام کرده بود شکایت‌های متعددی از خشونت نژادپرستانه توسط پلیس پرتغال دریافت کرده است.

موج نخست تظاهرات و اعتراضات به خشونت و تبعیض نژادی پلیس آمریکا از مینیاپولیس آغاز شد و به سرعت به دیگر شهرهای این کشور و حتی دیگر کشورهای جهان گسترش یافت.

چندی پیش نیز صدها آلمانی روز شنبه در تظاهرات ضد نژادپرستی،‌ با ادای احترام به سیاه‌پوست کشته شده توسط پلیس آمریکا در شهر مینیاپولیس، خواستار احترام به انسانیت و برابری نژادها شدند.

 

 

منبع: فارس

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1632506
ارسال نظر
نظرات