شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 16:27 منتشر شده در مورخ: 1399/05/13 شناسه خبر: 1633330
رئیس جهاد کشاورزی رشتخوار خبر داد؛

کشت کنجد "ناشکوفا" برای اولین بار در رشتخوار

کشت کنجد "ناشکوفا" برای اولین بار در رشتخوار
اعظمی گفت: برای اولین بار در رشتخوار یک رقم از کنجد به نام «ناشکوفا» در سطح 2 هکتار از اراضی مزرعه آستان قدس رضوی این شهرستان کشت شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، اظهار کرد: برای اولین بار در سطح شهرستان رشتخوار یک رقم از کنجد به نام «ناشکوفا» در سطح 2 هکتار از اراضی مزرعه  آستان قدس رضوی این شهرستان کشت شد.

وی  در ادامه در رابطه با ویژگی‌های این گیاه، گفت:  گیاه کنجد ازجمله گیاهان بومی ایران است که از قرن‌ها پیش در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر کشور کشت می‌شده و دارای نیاز آبی کم، گرمادوست و همچنین مقاومت زیادی به خشکی و گرما دارد.

اعظمی افزود: ازجمله مزایای کنجد می‌توان به اهمیت فراوان این محصول در توسعه کشاورزی مناطق خشک و نیمه‌خشک به‌عنوان یک کشت تابستانه، زراعت دوم در تناوب با غلات و نباتات جالیزی و اهمیت بسزایی که در توسعه کشاورزی پایدار دارد اشاره کرد.

اعظمی در ادامه تصریح کرد: کشت این محصول به دلیل برداشت سخت و غیرمکانیزه در چندین سال اخیر به‌شدت در استان و کشور کاهش‌یافته و ازآنجاکه دانه این گیاه دارای حدود 25 درصد پروتئین و بین 45 تا 60 درصد روغن است صنایع فرآوری را تحت تأثیر قرارداد.

مدیر جهاد کشاورزی رشنخوار گفت: با توجه به فواید بی‌شمار این محصول ازجمله کمک به خودکفایی رونق کشور، نیاز صنایع برای تولید انواع مشتقات این محصول ازجمله حلوا، شیرینی و شکلات و .... ازیک‌طرف و مشکلات برداشت غیرمکانیزه آن از سوی دیگر ، رقمی از کنجد با ویژگی‌های خاص به نام «ناشکوفا» در مزرعه آستان قدس رضوی به‌صورت آزمایشی کشت گردید.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1633330
ارسال نظر
نظرات