شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:16 منتشر شده در مورخ: 1399/05/13 شناسه خبر: 1633366
کرونا، حذف کنکور را کلید می‌زند؟

«کاسه چه کنمِ» مسئولان برگزاری کنکور/ قانون پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی پس از ۱۳سال همچنان خاک می‌خورد

«کاسه چه کنمِ» مسئولان برگزاری کنکور/ قانون پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی پس از ۱۳سال همچنان خاک می‌خورد
با اینکه سال ۸۶ مجلس قانون حذف تدریجی کنکور را مصوب کرد ولی این قانون هنوز اجرایی نشده است و این روزها با شیوع گسترده کرونا، شاهد اظهارنظرهای متفاوت در خصوص برگزاری یا عدم برگزاری این آزمون سراسری هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، سال ۸۶ به مجلس رفت و تصویب شد؛ طی این قانون قرار بود نقش کنکور در پذیرش دانشجو به تدریج کم و نهایتاً تا سال ۹۰ کنکور حذف شود، اتفاقی که تا به امروز محقق نشده و با گذشت ۱۳سال از تصویب قانون، همچنان اصلی ترین نقش را در راهیابی علاقمندان به دانشگاه ها، این روش منسوخ شده ایفا می کند.

در کنکور سراسری ۹۹ بسیاری از دانشگاه‌های برتر حتی یک رشته نیز برای پذیرش بدون آزمون به سازمان سنجش اعلام نکرده‌اند و اغلب دانشگاه‌های دولتی سطح دو و سه و حتی دانشگاه پیام نور و مراکز غیرانتفاعی در نیمی از رشته‌های موجود، بر اساس سوابق تحصیلی عمل می‌کنند و رشته‌های پرطرفدار و دانشگاه‌های پرطرفدار که اساس ایجاد اشکال و تصویب قوانینی چون «حذف کنکور» بودند، همچنان بر اساس کنکور پذیرش می‌گیرند.

با شیوع کرونا در دنیا و ایران، تقریبا تمام برنامه ها و مراسم هایی که مستلزم گرد هم آیی افراد بود، لغو شد چرا که در صورت حضور یک فرد مبتلا به کرونا در آن جمع، احتمال ابتلای جمع زیادی از اطرافیان او وجود دارد. این احتمال در صورتی که فضای محل تجمع آزاد نباشد (در داخل ساختمان باشد) بسیار بیشتر می شود. همین دلیل باعث شد تا مسئولین برگزاری کنکور، چند مرتبه زمان برگزاری را به تعویق بیندازند تا بلکه از گستردگی کرونا کاسته شود که نشد.

با این اوصاف و با نزدیک شدن به روزهای برگزاری کنکور سراسری بسیاری از خانواده ها بابت حضور چند ساعته فرزندانشان در کنار سایر افراد، آن هم در سالنی بدون تهویه هوای مناسب، نگرانی هایی دارند. این نگرانی خصوصا پس از برگزاری کنکور دکتری در چند روز گذشته و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی حوزه های امتحانی بیشتر شد.

 

علت اصلی حذف نشدن کنکور

سوال اصلی اینجاست که چرا با گذشت ۱۳ سال از تصویب قانون پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی(حذف کنکور)، این قانون اجرایی نشده و همچنان اصلی ترین معیار سنجش دانشجویان، کنکور است!

در همین رابطه محمد مهدی زاهدی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم، گفت: سال ۸۶ با هماهنگی‌های صورت گرفته با مجلس هفتم برای ارائه طرحی درباره حذف کنکور، مصوب شد که آزمون‌های استاندارد برای سه سال آخر دبیرستان برگزار شود تا نمرات ملاک عمل برای جایگزینی کنکور باشد. ولی امروز بعد از گذشت چندین سال از این مصوبه، این آزمون تنها برای کلاس یازدهم برگزار می‌شود و برای کلاس‌های دهم و دوازدهم عملیاتی نشده است.

زاهدی با تاکید بر اینکه علت اصلی حذف نشدن کنکور عدم برگزاری آزمون استاندارد در سه مقطع پایانی دبیرستان است، گفت: البته یکی از سوالات اساسی این است که آیا آزمون استاندارد می‌تواند برای انتخاب رشته‌های پرطرفدار تعیین تکلیف کند؟ نمونه آن رشته پزشکی دانشگاه تهران، رشته حقوق دانشگاه شهید بهشتی و یا رشته برق و فیزیک دانشگاه شریف است. ابهام این است که اگر ظرفیت یکی از این رشته‌ها در این دانشگاه‌ها ۱۰۰ نفر باشد آیا آزمون استاندارد ملاکی برای ورود ۱۰۰ متقاضی به این دانشگاه‌ها است؟

همچنین ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش نیز در گفتگویی با اشاره به وضعیت قوانین مرتبط با کنکور در کشور، گفت: در سال ۸۶ مجلس حذف کنکور را تصویب کرد و سه وزارتخانه علوم، بهداشت و آموزش پرورش مکلف شدند که تا آخر سال اول برنامه پنجم یعنی سال ۹۱ کنکور را حذف کنند. در آن قانون جایگزین معرفی شد که همان امتحانات نهایی سراسری کشوری ۴ سال آخر متوسطه بود. در واقع سه سال و یکسال پیش دانشگاهی بود. ولی به هر دلیل این اتفاق نیفتاد و آموزش و پرورش نتوانست شرایط را ایجاد کند؛ لذا در سال ۹۱ مجلس قانون را اصلاح کرد.

وی افزود: در این اصلاحیه مجلس بر برگزاری امتحانات نهایی استاندارد و مطابق اصول سنجش تاکید کرد. همچنین آموزش و پرورش مکلف به ارائه سوابق تحصیلی مطابق با آن تعریف اولیه شد. در واقع معیار جایگزین معرفی کرد. ضمن آنکه باید طی ۵ سال، ۸۵ درصد بر اساس همان سوابق تحصیلی بدون کنکور وارد دانشگاه ها شوند. تکلیف دیگر قانون این بود که تاثیر سوابق تحصیلی از ۲۵ درصد شروع شود و به صورت صعودی افزایش پیدا کند. قانونگذار پیش بینی کرده بود که تا سال چهارم اجرای قانون، بر اساس سوابق تحصیلی ۴ سال عمل کند و آموزش پرورش تغییر را انجام دهد. اما ما در سوابق تحصیلی ۱۰ سال پیش مانده ایم. مجلس هم متوجه شد که این امر محقق نشد. از همین رو سال ۹۵ یک اصلاحیه به قانون ۹۲ زد

خدایی ادامه داد: در این اصلاحیه، مجلس تاثیر قطعی ۲۵ درصدی را به تاثیر مثبت تغییر داد. اصلاحیه این قانون تصریح می کند که ۲۵ درصد به شرط پوشش سراسری امتحانات نهایی قابل افزایش است. در واقع ما جایگزینی برای کنکور نداریم چرا که انباشت نمره های بالا زیاد است. برای مثال تنها در سال ۹۶، از تعداد ۵۹۳ هزار نفر که در علوم تجربی شرکت کردند ۲۷ هزار نفر معدل بالای ۱۹.۷۵ هستند و با وجود ۸ هزار ظرفیت دکتری پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، نمی توان این نمرات مساوی را بدون معیار پذیرش کرد.

 

مجلس به دنبال لغو کنکور کارشناسی ارشد

با توجه به نگرانی خانواده ها و دانشجویان، برخی نمایندگان از لزوم تاخیر یا لغو کنکور سال ۹۹ سخن گفتند. رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگویی از طرح مجلس برای لغو کنکور کارشناسی ارشد خبر داد و گفت: مجلس و کمیسیون آموزش در جهت اصلاح ماده ۴ قانون سنجش، طرح دو فوریتی تدوین کرده تا سنجش و پذیرش دانشجو فقط از طریق سوابق تحصیلی صورت پذیرد که این پیشنهاد مورد موافقت وزیر علوم و اعضای شورای سنجش و پذیرش قرار گرفت.

وی افزود: تلاش داریم در همین مدت باقی مانده این طرح را تدوین و به تصویب مجلس برسانیم تا امسال کنکور ارشد ۹۹ برگزار نشود و پذیرش براساس سوابق تحصیلی داوطلبان صورت گیرد. البته با توجه به شرایط خاص امسال وزیر علوم این مسئله را در ستاد ملی کرونا نیز پیگیری می‌کند تا حداقل کنکور امسال برگزار نشود و به موازات این پیگیری‌ها برای امسال، مجلس به دنبال تصویب دائمی این قانون است.

 

قالیباف: سلامت دانش آموزان خط قرمز مجلس است

همچنین ۱۲ مرداد ماه، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس با بیان اینکه نگران رعایت نشدن پروتکل های دقیق بهداشتی در کنکور سراسری هستیم گفت: متاسفانه به وعده‌های داده شده در برگزاری کنکور دکتری عمل نشد و بی‌توجهی‌های تاسف آوری در برگزاری آن کنکور وجود داشت که خود نیازمند بررسی دقیق‌تر و پیگیری است. این کوتاهی‌ها، نگرانی مردم در خصوص برگزاری کنکور سراسری را بیشتر کرده است و بسیاری از نمایندگان شنونده نگرانی های والدین در خصوص سلامت فرزندان خود بوده اند. بنظر می رسد تعویق زمان کنکور تا گذشتن از دوران پیک کرونا و خنک تر شدن هوا که امکان استفاده از ماسک بمدت چند ساعت را میسر کند، ضروری باشد. سلامت دانش آموزان عزیز ما، خط قرمز مجلس است و کمیسیون های بهداشت و آموزش مجلس وظیفه دارند تا اطمینان از رعایت بهترین تصمیم در این خصوص، مطالبات مردم را از مسئولین ذی‌ربط پیگیری کنند.

بنظر می رسد اگر قانون پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی که سال ۸۶ تصویب شد با جدیت بیشتری پیگیری می شد و در این ۱۳ سال به مرحله اجرا می رسید، امروز مسئولین «کاسه چه کنم» بدست نمی گرفتند و دانش آموزان مجبور نبودند استرس ابتلا به کرونا را در کنار استرس کنکور تحمل کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1633366
ارسال نظر
نظرات