شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 14:19 منتشر شده در مورخ: 1399/05/13 شناسه خبر: 1633453
رئیس صمت گلستان:

تشدید نظارت ها بر بازار گلستان/ تخصیص به موقع ارز قیمت ها را تعدیل می کند

تشدید نظارت ها بر بازار گلستان/ تخصیص به موقع ارز قیمت ها را تعدیل می کند
رئیس صمت گلستان گفت: دولت اگر بتواند ارز موردنیاز صنایع و تولیدها را ثابت نگهدارد قمت ها نیز ثابت و یا کاهش خواهد یافت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گلستان ما؛ حسین طلوعیان در گفتگو با خبرنگاراین پایگاه خبری در خصوص افزایش قیمت ها، اظهار کرد: گرانی حقوق و دستمزدها ، حمل  و نقل  و مواد اولیه  و بسته بندی و .. ازمهمترین عامل تاثیر برافزایش قیمت هاست.

وی با بیان اینکه باغداران گلستانی به دلیل هزینه زیاد چیدن و بسته بندی تمایلی به برداشت ندارند، افزود: باغداران به دلیل افزایش هزینه های جانبی محصولات تمایلی به برداشت ندارند  و میوه را سر باغ می فروشند.

رئیس صمت گلستان تصریح کرد: عمده اقلام موجود در بازار نیازمند ارز هستند و چون ارزتخصیص داده نمی شود و یا دیر انجام می شود کالاها درگمرک ترخیص نمی شودکه باعث می شود ، میزان عرضه و تقاضا دربازار دچار چالش شده و در قیمت اثر می گذارد.

وی با اشاره به افزایش قیمت گوشت، مرغ و تخم مرغ،  بیان کرد: قیمت این اقلام  به دلیل تولید در استان تعدیل شده و نسبت  به سایر استان ها مناسب تر است اما این افزایش قیمت به دلیل گرانی مواداولیه صنعت دام و طیور است . زیرا مشکل تامین ارز به کندی انجام شده و تولید کنندگان مجبور شدند غذای دام را بازار ازاد تهیه کنند و قیمت افزایش پیدا کرد و در قیمت تمام شده تاثیر گذاشته است.

طلوعیان اضافه کرد: برای مشکل قیمت تخم مرغ هم جلوی صادرات گرفته شد و تقریبا به قیمت واقعی خودش نزدیکتر شده است.

وی در ادامه گفت:  در خصوص قیمت لوازم خانگی نیز تغییرات افزایش ارزمبادله ای و افزایش ارز متقاضی، افزایش قیمت مواد اولیه فلزات و پتروشیمی ودستمزد ها متاثر از ارز شده بوده و افزایش پیدا کرده است.

گشت های نظارتی در صبح و بعد از ظهر

طلوعیان با بیان اینکه بازرسی در استان گلستان به طور مرتب انجام می شود، گفت:  گشت هایی با همکاری تعزیرات، اصناف و اماکن در صبح و بعد از ظهر بر بازار استان نظارت می کند تا هم دربحث رعایت پروتکل های بهداشتی، و هم احتکار و گرانفروشی  بررسی شوند .

وی اضافه کرد: انبارها نیز باید در سامانه جامع انبارها ثبت شودو تغییرات ، ورود و خروج درج شود  .

35هزار و 885  مورد بازرسی از اصناف گلستان انجام شد

رئیس صمت استان گلستان با بیان عملکرد نظارت بازار و گرانفروشی ، اظهار کرد: در مجموع بازرسی بازار درسه ماهه نخست سال جاری، حدود 35هزار و 885  بود که  به تفکیکی 11هزار و 199 مورد نظارت و بازرسی و  11 و 24هزار و 686 مورد  اصناف بوده است.

وی با بیان اینکه تعداد پرونده هایی که تشکیل شده 740 مورد بوده است، ابراز کرد: عمده تخلفات در استان، گرانفروشی و عرضه خارج از شبکه قاچاق و کم فروشی  است که در این مدت 46 میلیارد ریال  است.

راهکار تعدیل قیمت ها

طلوعیان  در پاسخ به اینکه " راهکار تعدیل قیمت ها در بازار چیست؟"، بیان کرد: در مورد قیمت ها تنظیم بازار با ارز4200 تومانی تامین می شود و تا زمانی که ارزبه موقع تخصیص پیدا کند و نیاز کشور به نهاده مورد نیاز به مقدار کافی تامین شود قیمت ها تعدیل می شود اما نهاده تامین نشود قیمتها افزایش پیدا می کند.

رئیس صمت استان گلستان تاکید کرد: قیمت اقلامی که متاثر از ارز هستند، با بالاپایین رفتن ارز متاثر از قیمتها خواهد بود، دولت اگر بتواند ارز موردنیاز صنایع و تولیدها را ثابت نگهدارد  قمت ها نیز ثابت و یا کاهش خواهد یافت.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1633453
ارسال نظر
نظرات