شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 12:04 منتشر شده در مورخ: 1399/05/14 شناسه خبر: 1633757
چرخه‭ ‬باطلی‭ ‬برای‭ ‬معتادان‭ ‬متجاهر؛

نبود کمپ اختصاصی مشکل اساسی در ساماندهی معتادین متجاهر است

نبود کمپ اختصاصی مشکل اساسی در ساماندهی معتادین متجاهر است
اعتیاد یکی از بلاهایی است که در دهه های اخیر، وبال گردن بسیاری از خانواده های ایرانی شده است بلایی که امروزه خانه بسیاری از خانواده ها را ویران کرده و مرگ تدریجی بسیاری از افراد را رقم می زند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، ماجرای جمع ‏آوری معتادان متجاهر یا همان معتادانی که با وجود بستر مناسب برای درمان و وجود همه امکانات، حاضر به ترک نمی‏شوند، چند سالی است که کلید خورده است.

طرحی که مخالفان و موافقانی دارد و با وجود تمام طرح‏های ضربتی این چند سال، به نظر می‏رسد هنوز آنچنان که باید راه به جایی نبرده و این طرح‏ها حالا حالاها ادامه دارد.

مخصوصا این روزها که کرونا ویروس در زندگی مردم گره خورده و طبعا معتادان هم از این ماجرا بی ‏نصیب نیستند. به ویژه اینکه معمولا این قشر، چندان که باید به وسایل بهداشتی مناسب دسترسی نداشته و یا آموزش‏های لازم در این‏باره را ندیده ‏اند. برای همین ممکن است ناخواسته به عنوان عاملی در شیوع بیشتر این بیماری در جامعه تبدیل شوند.

در این میان هر روزه آمار متفاوتی از معتادان بر روی خروجی رسانه ها درج می شود، معتادانی که علاوه بر سیاه و دودی کردن زندگی خویش، زندگی  اطرافیان  بخصوص خانواده خود را نیز به بی راهه کشانده اند.

اعتیاد یکی از بلایایی است که در دهه های اخیر، وبال گردن بسیاری از خانواده های ایرانی شده است بلایی که امروزه خانه بسیاری از خانواده ها را ویران کرده و مرگ تدریجی بسیاری از افراد را رقم می زند.

به گفته بسیاری از کارشناسان اعتیاد یک بیماری اجتماعی با عوارض جسمی و روانی است که تا زمانی که به علت های گرایش بیمار به مواد توجه نشود، درمان فرد نیز نتیجه بخش نخواهد بود و این درحالی است که مدت ها قبل، زنگ هشدار در خصوص افزایش اعتیاد به صدا در آمده و حالا نیز آمارها در حال افزایش هستند.

طرح جمع آوری معتادان متجاهر یا همان معتادانی که با وجود بستر مناسب برای درمان  حاضر به ترک اعتیاد نمی شوند چند سالی است که در کشور کلید خورده است این طرح در استان کردستان هم اجرا شد هر چند کرونا باعث شده بود تا معتادان کارتون خواب چند صباحی در شهر گشت بزنند و همین امر نیز باعث گردید تا  جرائم خرد هم به خاطر تعطیلی کمپ های ترک اعتیاد در حال افزایش باشد.

رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کردستان در این رابطه  اظهار داشت:  55 درصد معتادان دستگیر شده در استان کردستان در رده سنی 35 تا 40 سال قرار دارند که طی دو هفته گذشته دستور جمع آوری 144 نفر معتاد متجاهر در دستور کار قرار گرفت.

راه اندازی اردوگاه های ماده 16 از نیازهای اساسی استان  کردستان است

سردار آزدای  با اشاره به اینکه راه اندازی اردوگاه های ماده 16 از نیاز های اساسی استان است گفت:  تعطیلی کمپ‌های ترک اعتیاد به افزایش جرائم خرد در جامعه از جمله سرقت و خرده فروشی مواد مخدر دامن زده بود و علاوه بر آن باعث الگوپذیری جوانان از افراد متجاهر مصرف کننده مواد مخدر در ملاء عام و اماکن عمومی شده بود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان آسیب پذیری خانواده معتادان متجاهر در قبال آزار و اذیت آنان را از دیگر پیامد‌های تعطیلی کمپ‌های ترک اعتیاد اعلام کرد و افزود: این افراد هم اکنون در ترک‌های اجباری مراکز وابسته به بهزیستی بستری هستند.

این اردو گاه در حال حاضر در 10 استان کشور راه اندازی شده  است و استاندار کردستان هم از ایجاد چنین اردوگاه های در این استان خبر داد و  اظهار کرد: معتادانی که نه قابلیت نگهداری در کمپ و نه در بیمارستان‌ دارند نباید به حال خود رها شوند لذا تدبیری برای جمع‌آوری و نگهداری آنان باید اندیشیده شود.

وی تصریح کرد: دولت هزینه زیادی برای درمان معتادان می‌پردازد اما اثربخشی آن در جامعه کمتر دیده می‌شود لذا انجام اقداماتی در راستای حصول نتایج مشهودی بعد از بهبودی افراد معتاد ضروری است.

ضرورت حمایت از معتادان بهبودیافته باید پیگیری شود

مدیرکل بهزیستی استان کردستان حمایت از معتادان بعد از بهبودی را مهم برشمرد وبیان داشت : بانک اطلاعاتی غربالگری معتادان در استان در حال راه‌اندازی است.

سیدصباح قریشی افزود: ۱۲۳ معتاد متهاجر در کمپ‌های اجباری و ۱۲۲ معتاد در کمپ‌های اختیاری ترک اعتیاد استان نگهداری می‌شوند.

وی از راه‌اندازی مرکز جامع اعتیاد با ظرفیت ۳۰۰ نفر در آینده نزدیک استان خبر داد و گفت:  یک ساله مراحل درمان از جمله سم زدایی، نگهداری  تا مهارت آموزی، اشتغال معتادان و روان درمانی برای خانواده‌ها در این مرکز صورت می‌گیرد.

بنابراین مهم است که نسبت به تمامی جوانب چنین موضوع مهمی چاره اندیشی شود و مراکز ترک اعتیاد مناسبی راه اندازی شود و تمامی نظارت های لازم نیز صورت گیرد، چرا که امروز جوانان بسیاری وجود دارند که گرفتار این بلای خانمان سوز شده اند .

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1633757
ارسال نظر
نظرات