شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:35 منتشر شده در مورخ: 1399/05/14 شناسه خبر: 1633834
رئیس انجمن داروسازان خراسان شمالی:

تولیدکننده ماسک باید در شرایط بحران حمایت شود

تولیدکننده ماسک باید در شرایط بحران حمایت شود
آرمان ریحانی با بیان اینکه تولید کننده نیاز به حمایت دارد، گفت: در حال حاضر که بحران مصرف است باید از تولید کننده حمایت شود که تولیداتش به دست مشتری و متقاضی برسد، زیرا قطعا بعد از اتمام این بحران ماسک خیلی مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آرمان ریحانی، رئیس انجمن داروسازان خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک، در رابطه با وضعیت ماسک در بازار گفت: با شروع موج دوم کرونا در استان مردم تمایل زیادی به استفاده از ماسک پیدا کرده اند.

وی ادامه داد: برای رفع نیاز استان در تامین ماسک، دو کارخانه تولید ماسک در داخل استان راه اندازی شده که تولیدات با کیفیت بالا را ارائه می دهند.

ریحانی اضافه کرد: متاسفانه از سمت مسئولین مربوطه بر کارخانه های تولید ماسک برای اینکه تولیداتشان را با حداقل سود تمام شده به فروش برسانند، فشار وارد می شود در حالی که کیفیت ماسک های تولید داخل قابل قیاس با سراسر کشور است که با قیمت بالای 1500 تومان نیز عرضه می شود.

وی عنوان کرد: فشار بر تولید کننده، توزیع کننده و داروخانه که با سود پایینی ماسک را به دست مصرف کننده برساند، باعث شده است که بخشی از ماسک ها به صورت غیرقانونی از استان خارج شود که توجیه اقتصادی برای تولید کننده داشته باشد.

ریحانی با اشاره به اینکه در این میان مردم بیشترین ضرر را متحمل می شوند، گفت: در صورت نبود ماسک با کیفیت و قیمت مناسب در داروخانه مردم به سمت تولیدات خیاطی های خانگی با کیفیت پایین می روند و آنها را با قیمت بالاتر خریداری می کنند.

وی با بیان اینکه تولید کننده نیاز به حمایت دارد، یادآور شد: در حال حاضر که بحران مصرف است باید از تولید کننده حمایت شود که تولیداتش به دست مشتری و متقاضی برسد، زیرا قطعا بعد از اتمام این بحران ماسک خیلی مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.

رئیس انجمن داروسازان خراسان شمالی خاطرنشان کرد: پیش از عید نوروز به مدت سه هفته ماسک ها به قیمت دانه ای 997 تومان به داروخانه داده می شد که دانه ای 1100 به دست مصرف کنده برسد، اما طی دو هفته اخیر طبق مصوبات جدید ماسک با قیمت 1184 به داروخانه می رسد و با قیمت 1300 تومان به فروش می رسد.

ریحانی عنوان کرد: براساس مصوبات ستاد کرونا در صورتی که داروخانه ها بتوانند ماسک را از کانال های معتبر تهیه کنند و درصد سود قانونی که 15 درصد است بر فاکتور لحاظ شود اختلاف قیمت ها قابل توجیه است.

 

سلب حق امتیاز توزیع ماسک در داروخانه ها و بدبینی مردم

این کارشناس مسئول ادامه داد: در اسفند ماه همزمان با شیوع کرونا در کشور امتیاز توزیع ماسک و اقلام بهداشتی ضدعفونی از داروخانه ها سلب شد و داروخانه ها به اجبار در داروخانه بنر ماسک موجود نیست را نصب کردند.

ریحانی با بیان اینکه سیاست اجرای این کار تاکنون هم مشخص نشده است، اضافه کرد:  این دستورالعمل باعث بی اعتمادی مردم نسبت به داروخانه ها شد و بدنامی برای آنها به جا گذاشت و مردم اقدام به تهیه ماسک از مکان هایی همچون سوپرمارکت، فروشگاه های زنجیره ای، میوه فروشی و غیره داشتند.

وی تاکید کرد: همین امر باعث سواستفاده سودجویان زیادی شده که در برخی از فروشگاه های زنجیره ای شهر یک بسته دستکش 30 هزار تومان با قیمت 140 هزار تومان به فروش می رسید.

ریحانی گفت: به دنبال اعتراضات داروخانه ها و مردم از اوایل اردیبهشت مجددا توزیع ماسک و اقلام بهداشتی به داروخانه ها داده شد .

رئیس انجمن داروسازان خراسان شمالی گفت: دود، سو استفاده و نابسامانی در سازمان هایی از جمله اتاق بازرگانی در بحران کرونا به چشم داروخانه و مردم رفت.

وی اضافه کرد: سهمیه هر داروخانه از ماسک هایی که به صورت یارانه ای در اختیار آنان برای توزیع قرار داده می شود، به هر یک هزار عدد است که به طور مثال اگر به صورت روزانه 10 داروخانه در بجنورد مشمول بهره مندی از این ماسک ها باشند، در مجموع 10 هزار ماسک خواهد شد که قطعا پاسخگوی نیاز مردم نخواهد بود.

ریحانی بیان داشت: در استان خراسان شمالی در بحث محلول های ضدعفونی کننده هیچ گونه مشکلی نیست و در همان ابتدای کار رفع شد، کارخانه های داخل کشور و استان با تغییر خط تولید و مدیریت خوب توانستند با این بحران مقابله کنند.

وی با اشاره به اینکه باید بحران ماسک در استان حل شود، گفت: ماسک خیلی پرمصرف و حیاتی تر است و در حال حاضر بهترین و ساده ترین راه مقابله با کرونا استفاده از ماسک است.

ریحانی  با اشاره به اینکه داروخانه ها باید ماسک را از شرکت های معتبر دارویی خرید کنند، گفت: قابل توجه است که شرکت های معتبر زیادی در دسترس نیستند که بتوانند نیاز را تامین کنند و در صورت موجود ابتدا باید نیازهای مراکز درمانی و بیمارستان ها را مرتفع کنند.

رئیس انجمن داروسازان خراسان شمالی خاطرنشان کرد: بهترین راهکار رفع معضل ماسک در استان حمایت از تولید کننده داخل استان به منظور تعدیل قیمت و توزیع بیشتر است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1633834
ارسال نظر
نظرات