شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 15:35 منتشر شده در مورخ: 1399/05/14 شناسه خبر: 1633910
مدیر عامل شرکت تجهیزات پزشکی در خراسان رضوی مطرح کرد؛

جولان تاجران ماسک در نبود نظارت/ مردم از قیمت‌های رسمی ماسک بی‌اطلاع هستند

جولان تاجران ماسک در نبود نظارت/ مردم از قیمت‌های رسمی ماسک بی‌اطلاع هستند
نجاتی با اشاره به اینکه باید در هر استانی نمایندگی اداره کل تجهیزات پزشکی داشته باشیم، گفت: باتوجه به در دسترس بودن ماسک بی‌کیفیت، ورود ناظران استانی و اداره کل تجهیزات پزشکی در بحث کیفیت و قیمت ماسک به منظور جلوگیری از جولان تاجران ماسک غیربهداشتی ضروری است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ احمد نجاتی، مدیر عامل شرکت تجهیزات پزشکی در خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون علل گرانی ماسک بهداشتی اظهار کرد: نظارت بر چنین تجهیزات پزشکی مورد استفاده مردم با اداره کل تجهیزات پزشکی تهران است که زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت دارند.

اداره کل تجهیزات پزشکی در خراسان رضوی شعبه ندارد

وی افزود: یکی از مهم ترین مسائل همین است که اداره کل تجهیزات پزشکی به عنوان متولی در تهران فعالیت دارد و شاخه ای که منحصرا در خراسان رضوی زیر نظر اداره کل تجهیزات پزشکی فعالیت داشته باشند وجود ندارد.

مدیر عامل شرکت تجهیزات پزشکی در خراسان رضوی با اشاره به اینکه دستگاه هایی که در موضوع تحهیزات پزشکی ورود دارند زیر نظر علوم پزشکی هستند و نظارتی از اداره کل وجود ندارد گفت: اداره کل تحهیزات پزشکی تنها موضوع صدور مجوز را پیگیری می کنند و در بخش های نظارتی ضعف جدی دارند و  اگر موردی یا تخلفی شکل بگیرد بررسی می کنند.

وی افزود: فقط توسط این اداره کل قیمت ماسک و تجهیزات حفاظنی کرونا در سایت اعلام شده است و نظارتی بر کیفیت و قیمت آن وجود ندارد.

عرضه ماسک غیربهداشتی در سوپرمارکت‌ها

نجاتی ضمن اشاره به اینکه کارگاه های تولیدی و سوپرمارکت ها نیز عرضه ماسک دارند که هیچ کدام زیر نظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیستند ادامه داد: عملا نظارت بر عهده اداره کل تجهیزات پزشکی است ولی مردم عادی که خرید روزانه ماسک دارند بی اطلاع از تأییدیه ها هستند و غالبا مجوز تولید برای ماسک اصلا وحود ندارد.

وی افزود: کارگاه هایی در مشهد به تولید ماسک مشغول هستند که گاراژی کرایه کردند و تولید دارند و نظارتی بر آن وجود ندارد؛ تخصص این کار تولیدی را ندارند و جنس پارچه های مخصوص ماسک را نمی‌شناسند و در واقع با تحقیق ساده تولیدی راه اندازی کردند.

مدیر عامل شرکت تجهیزات پزشکی در خراسان رضوی با بیان اینکه برخی سودجویان فرصت کرونا را غنیمت شمرده و به این کار ورود پیدا کردند خاطرنشان کرد: البته به تهران نیز برای اهمیت به نظارت ها موضوع را منعکس کردیم لذا شرکت های مجوزدار به علت سخت‌گیری در روند دریافت مجوز و امکان ابطال مجوز در این امور سهل‌انگاری و درصد خطای چندانی ندارند.

مردم از قیمت‌های رسمی ماسک بی‌اطلاع هستند

وی افزود: باید در هر استانی نمایندگی اداره کل تجهیزات پزشکی وجود داشته باشد و با این وجود برای هر دریافت هر گونه مجوزی نیز اقدامات در تهران پیگیری و انجام می شود و انجمن صنف متخصصان پزشکی دوره‌های ناظر فنی را برگزار می کنند.

نجاتی گفت: در نرخ گذاری مصوب چند نهاد نظیر سازمان بازرسی، وزارت صمت، سازمان غذا و دارو و اداره کل تجهیزات پزشکی دخیل هستند و قیمت ها در سایت رسمی درج شده اما مردم از این قیمت‌ها بی‌اطلاع ‌هستند و در واقع بر اساس آن قیمت ها خرید و فروش صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: نرخ مصوب سایت‌ها در قیمت گذاری عملا تأثیر چندانی بر روند بازار ندارد و تعیین کننده نیست چراکه افراد تولیدکننده که از این قیمت های مصوب اطلاع دارند نمی توانند بر این اساس خرید و فروش داشته باشند.

مدیر عامل شرکت تجهیزات پزشکی در خراسان رضوی ضمن تأکید بر لزوم ورود تعزیرات حکومتی، ناظران استانی و اداره کل تجهیزات پزشکی بر کیفیت و قیمت ماسک به منظور جلوگیری از فعالیت تاجران ماسک غیربهداشتی ضروری اظهار کرد: سازمان غذا و دارو نیز مجوزهای تولید ماسک را نیز ارائه می دهد البته افراد سودجو در تولید ماسک های غیربهداشتی و بی کیفیت زیاد هستند و شمار تولیدکنندگان ماسک‌های با کیفیت کمتر شده است.

کمبودی در پارچه و مواد اولیه ماسک بهداشتی وجود ندارد

وی افزود: البته قیمت ماسک های با کیفیت بالا است و این ماسک های با کیفیت سه لایه واقعی یرای مشتری حدود 3 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است در حالی‌که ماسک بی کیفیت در بالاترین قیمت 1400 تومان و نصف قیمت در اختیار مشتری قرار می‌گیرد.

نجاتی ادامه داد: باتوجه به افزایش و در دسترس بودن ماسک بی کیفیت لذا مردم اکثرا از این نوع ماسک ها استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه کمبود پارچه اسپان باند و مواد اولیه وجود ندارد افزود: یک کارخانه این پارچه را تولید می‌کند و ماده اولیه آن از چین وارد می شود و باتوجه به تقاضا و محصولات تولید شده بیمارستانی از این ماده اسپان باند، شرکت مورد نظر قیمت‌ها را افزایش داده است.

مدیر عامل شرکت تجهیزات پزشکی در خراسان رضوی ضمن تأکید بر افزایش نظارت در این بازار مهم تصریح کرد: در لایه های سلولزی ماسک بهداشتی نیز کمبود وجود ندارد چراکه سایر اقلام بهداشتی نیز در کشور با استفاده از این ماده تولید می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1633910
ارسال نظر
نظرات