شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 11:15 منتشر شده در مورخ: 1399/05/16 شناسه خبر: 1634486
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی عنوان کرد؛

افزایش 38 درصدی مصرف آب/ شبکه توزیع تبریز فرسوده است

افزایش 38 درصدی مصرف آب/ شبکه توزیع تبریز فرسوده است
غفازاده گفت: سیستم مدیریت آب در تبریز قدیمی است و زون بندی و منطقه بندی دقیق و مخازن تعادلی برای ارتفاعات نداریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج عصر دیروز در جلسه بررسی آخرین وضعیت قطعی مکرر آب در تبریز و با توجه به سخنرانی اخیر فرماندار تبریز مبنی بر عدم قطعی آب در تبریز، غفارزاده مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه آمادگی ما برای 15درصد افزایش صورت گرفته بود، اظهار کرد: متاسفانه مصرف ما امسال به دلیل کرونا 38 درصد افزایش یافته است باعث شد این کمبود آب امسال در تبریز رخ دهد.

وی با اشاره به اینکه این تغییر خط می‌تواند تأثیر 10 تا 15 درصدی در افزایش تولید و تأمین آب داشت و پرتی این مسیر به حداقل رسید، اضافه کرد: در یکی دو ماه گذشته برای جبران کمبودها مجوز 10 حلقه چاه صادر کردیم و مجوز 10 حلقه جدید هم اخیراً صادر شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه حدود 85 کیلومتر لوله دو هزار فولادی در مسیر زرینه رود با خط لوله قدیمی جایگزین کرده‌ایم، گفت: بالغ بر 2000 میلیارد تومان برای این تغییر خط، اعتبار هزینه کردیم چراکه لوله‌های بتنی فرسوده 25 ساله به لوله فولادی تغییر یافت و بقیه مسیر هم با 46 کیلومتر آماده استفاده از خط لوله جدید است و با 2500 میلیارد این مسیر بهسازی شده است.

غفارزاده پروژه‌های حیاتی برای تبریز را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: در تبریز مخزن 100 هزار در حال احداث است و تا پایان سال تکمیل می‌شود، ضمن اینکه باید بالای 500 هزار مخزن داشته باشیم.

وی سیستم مدیریت آب در تبریز را قدیمی دانست و ابراز داشت: زون بندی و منطقه بندی دقیق نداریم و مخازن تعادلی برای ارتفاعات نداریم لذا به هزاران میلیارد اعتبار نیاز داریم تا این مشکل را برطرف کنیم. از این جهت، اصلاح منطقه جنوبی تبریز را با 26 کیلومتر آغاز کردیم که 10 کیلومتر آن باقی مانده است و تا سه چهار ماه آینده رینک جنوبی تبریز با 400 میلیارد به اتمام می‌رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، از تأمین 5650 لیتر در ثانیه آب برای تبریز خبر داد و اضافه کرد: اگر جمعیت تبریز 1 میلیون و 700 هزار نفر باشد، سرانه هر نفر از این آب 270 لیتر در شبانه روز است که 50 لیتر بیش از میانگین سرانه مصرف کشوری است و تبریز دومین شهر کشور با بیشترین سرانه مصرف است.

وی به کارهای ضربتی در ایام اخیر برای کاهش 350 لیتر در ثانیه مصرف مسیر خط لوله و هدایت آن به تبریز، اشاره کرد و گفت: در مسیر خط لوله زرینه رود به تبریز، آب 1000 ویلا را قطع کردیم و صنایعی که از خط زرینه رود تأمین می‌شدند مدیریت کردیم و به چاه سوق دادیم. از پیک مصرف حدود 15 تا 20 روز باقی مانده که امیدوارم با این اصلاحات انجام یافته آب تبریز بدون قطعی سپری شود.

غفارزاده در ادامه، با بیان اینکه خط انتقال نهند به تبریز هم به دلیل اینکه از شوره زار عبور کرده، پوسیده شده و 26 میلیارد تومان هم اعتبار جایگزینی این خط لوله است ابراز داشت: با جایگزینی این خط لوله می‌توانیم حدود 300 تا 350 لیتر در ثانیه به تأمین آب تبریز اضافه کنیم.

وی با تاکید بر اینکه صنایعی که از آب شرب استفاده می‌کنند باید مدیریت شود و آنها به استفاده از آب چاه و فاضلاب تصفیه شده سوق دهیم، تصریح کرد: با این کار می‌توانیم 400 الی 500 لیتر در ثانیه به تبریز هدایت کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی، با بیان اینکه برای سال آینده می‌توانیم 700 الی 800 لیتر به تأمین آب تبریز اضافه کنیم، گفت: راهکار میان مدت خط انتقال قلعه چای است و راهکار دراز مدت، انتقال آب ارس به تبریز است. ولی معتقدیم مهم‌ترین راهکار دراز مدت و کوتاه مدت «مدیریت مصرف» است و ما نمی‌توانیم با این شدت افزایش مصرف، در سال‌های آینده حتی با انتقال آب ارس هم با کمبود مواجه می‌شویم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1634486
ارسال نظر
نظرات