شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 11:58 منتشر شده در مورخ: 1399/05/19 شناسه خبر: 1635086
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

علائم کرونا در کودکان زیر یک سال شدید است/ بروز کووید 19 با علائم سرماخوردگی، استفراغ و اسهال در افراد زیر پنج سال

علائم کرونا در کودکان زیر یک سال شدید است/ بروز کووید 19 با علائم سرماخوردگی، استفراغ و اسهال در افراد زیر پنج سال
قاسم میری علی آباد گفت: شیرخواران زیر یک سال و کودکانی که بیماری زمینه‌ای شناخته شده داشته باشند بیشتر در معرض کرونا هستند و علائم نیز در این افراد نسبت به یک کودک پنج ساله شدیدتر بروز می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ قاسم میری علی آباد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: اصطلاح نوزاد از بدو تولد تا ۲۸ روز اول زندگی را شامل می‌شود که در این بازه زمانی در برخی از نوزادان تست کرونای مثبت گزارش شد و مشخص نیست نوزاد قبل، حین و یا بعد از زایمان به بیماری مبتلا شده است.

وی بیان کرد: اکثر نوزادانی که مثبت شدند علامت مرتبط با کرونا نداشتند و یا علائم بسیار خفیفی را بروز دادند و به طور کامل بهبود پیدا کردند، البته در موارد نادری هم عوامل تشدید شده است.

به گفته این مقام مسئول، شیرخواران زیر یک سال و کودکانی که بیماری زمینه‌ای شناخته شده داشته باشند بیشتر در معرض کرونا هستند و علائم نیز در این افراد نسبت به یک کودک پنج ساله شدیدتر بروز می کند.

به گفته این متخصص اطفال، به عبارتی اگر شیرخوار زیر یک سال بوده و مشکل زمینه‌ای نداشته باشد در صورت ابتلا به کرونا، علائم شدیدتری را بروز می دهد و کودکانی هم که بیماری‌های متابولیک، زمینه‌ای و قلبی داشته باشند کرونا در آنها به شدت بروز می‌کند.

میری علی آباد گفت: اما علائم کرونا در کودکان تا پنج سال بسیار خفیف و شبیه به سرماخوردگی است، آبریزش بینی، سرفه عطسه یا به گاهی علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ از خود نشان می‌دهند و یا علائم علائمی دارند که تا حدی با علائم کرونا در افراد بالغ فرق می کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: بنابراین در برخی از موارد به دلیل کم خطر بودن علائم در کودکان زیر پنج سال ممکن است تشخیص داده نشود، اما اگر کودکان علائم شدید مانند تنگی نفس، سرفه یا کم اشتهایی شدید و شیر نخوردن تب بالا داشته باشند باید به پزشک مراجعه کرد.

میری علی آباد اظهار کرد: در صورتی که با علائم خفیف کرونا در کودکان به پزشک مراجعه کنید اقدام خاصی برای صورت نمی‌گیرد و داروی خاصی هم تجویز نمی‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1635086
ارسال نظر
نظرات