شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 13:44 منتشر شده در مورخ: 1399/05/20 شناسه خبر: 1635516
جانشین ستاد مقابله با کرونا در قزوین:

نمی‌توان چراغ محرم را خاموش کرد/ ممنوعیت جابجایی دسته‌ها، استفاده از طبل و سنج در عزاداری‌ها

نمی‌توان چراغ محرم را خاموش کرد/ ممنوعیت جابجایی دسته‌ها، استفاده از طبل و سنج در عزاداری‌ها
منوچهر حبیبی، جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین گفت: هدف ما از دستورالعمل تعادل بخشی میان حفظ سلامت شهروندان با برگزاری مراسم سوگواری سیدالشهدا است، باید منش محرم همیشه پرفروغ باشد و نمی‌توان چراغ محرم را خاموش کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ منوچهر حبیبی در جلسه تصمیم گیری برگزاری مراسمات ایام محرم و صفر که پیش از ظهر امروز(دوشنبه) در سالن جلسات مدیریت بحران استانداری برگزار شد، با اشاره به سخنی از رهبر معظم انقلاب درباره مراسم عزاداری اظهار کرد: معیار برای برگزاری مراسم عزاداری محرم چیزی است که ستاد کرونا و کارشناسان بهداشت ارائه دهند و باید از این گفته رهبری به عنوان فصل الخطاب بهره برد.

وی ادامه داد: انجمن مداحان استان قزوین طی بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که در تمام برنامه‌ها تابع ستاد کرونا هستند و این اقدام قابل تقدیر است.

جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین ابراز کرد: تقارن شیوع کرونا با ماه مبارک رمضان تجربه خوبی بود، در این ایام مراسمات به خوبی برگزار شد و ما کمترین مشکل را داشتیم.

وی افزود: هدف ما از دستورالعمل تعادل بخشی میان حفظ سلامت شهروندان با برگزاری مراسم سوگواری سیدالشهدا است، باید منش محرم همیشه پرفروغ باشد و نمی‌توان چراغ محرم را خاموش کرد، اما لازم است امسال در روش آن طرحی نو درنظر داشته باشیم.

این مقام مسئول عنوان کرد: به منظور جلوگیری از شیوع کرونا در کشور و همچنین برگزاری باشکوه مراسم محرم باید تصمیماتی اتخاذ شده و به نحوی عمل شود که حتی یک عزادار حسینی نیز به ویروس کرونا مبتلا نشود.

وی ادامه داد: مسئولیت اجرای دستورالعمل به عهده سازمان تبلیغات اسلامی استان است، وظایف سایر دستگاه‌ها نیز ذکر شده و باید کارگروه برگزاری مراسم با حضور این دستگاه‌ها تشکیل شود تا نسبت به اجرای دقیق و نظارت فرآیندها تدابیری اندیشیده شود.

حبیبی گفت: لازم است گزارش روزانه برگزاری مراسم در اختیار ستاد کرونای استان قرار گیرد و نظارت‌ها وجود داشته باشد.

ممنوعیت برپایی ایستگاه‌های صلواتی

وی افزود: هماهنگی بین دستگاه‌ها‌ با محوریت سازمان تبلیغات، اقناع سازی با محوریت روابط عمومی استانداری و اطلاع رسانی سه موردی هستند که انجام آن‌ها پیش از آغاز محرم ضرورت دارد.

جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین بیان کرد: برنامه‌ها باید با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و حفظ فاصله حداقلی دومتری و چهارمتر مربعی و به حداقل رساندن تجمعات برگزار شود.

وی ادامه داد: کاهش زمان برگزاری مراسم به مدت حداکثر دو ساعت دارای اهمیت بالا است؛ زیرا به کاهش ابتلا و مرگ و میر منجر می‌شود.

این مقام مسئول اذعان کرد: جابه‌جایی دسته‌ها، استفاده از طبل و سنج ممنوع است و مراسم زنجیرزنی نیز باید صرفا با زنجیر شخصی باشد، همچنین استفاده از ماسک به طور مستمر و به عنوان سلاح اصلی پیشگیری از کرونا ضرورت دارد.

وی افزود: اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی برای نذورات دارای اهمیت است، اجرای برخی مراسمات خاص استان‌ها و شهرها نیز ممنوع شده و در قزوین مراسم حرکت هیئت‎ها به سمت امامزاده حسین(ع)، امامزاده اسماعیل(ع) و زرآباد ممنوع است.

حبیبی بیان کرد: پخش نذورات باتوجه به مخاطرات جدی مطرح شده در سلامت به شکل سنوات گذشته امکان‌پذیر نیست و هرگونه پذیرایی در جریان برگزاری مراسم به طور جدی ممنوع است و باید این کمک‌ها به شکل ارزاق خشک و کمک مؤمنانه و تحویل جلوی منازل باشد.

وی افزود: برگزاری ایستگاه‌های صلواتی، چادرها و موکب‌ها در تمام شهرهای استان ممنوع است و لازم است هیئت‌ها این موضوع را درنظر داشته باشند.

جانشین ستاد کرونای استان قزوین ابراز کرد: به جهت رعایت مسائل و دستورالعمل‌های بهداشتی باید کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی و سازمان تبلیغات هیئت‌ها را نسبت به نحوه برگزاری مراسم توجیه کنند.

همکاری ۱۴ دستگاه با سازمان تبلیغات جهت برپایی عزاداری

وی ادامه داد: مسئولین هیئت‌ها باید توجیه شده و پاسخگو باشند، مراسم صرفا در اماکن و فضاهایی که سازمان تبلیغات برای آن‌ها مجوز صادر می‌کند، برگزار می‌شود، برای ضمانت اجرای دستوالعمل‌ها نیز تدابیری اندیشیده شده است.

این مقام مسئول اذعان کرد: وظایف تمام دستگاه‌ها مشخص شده و ۱۴ دستگاه مکلف به همکاری با سازمان تبلیغات هستند که در راس آن‌ها مجموعه بهداشت و درمان و علوم پزشکی قرار دارد.

وی افزود: لازم است مداحان و مسئولان هیئت‌ها از انجام مصاحبه و اظهار نظرهای غیرکارشناسی و شخصی اجتناب کنند تا دشمنان از آن‌ها سوءاستفاده نکنند.

حبیبی اظهار کرد: استفاده از ظرفیت روحانیون و مبلغین در راستای تحقق مصوبات ستاد ملی کرونا دارای اهمیت است، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز باید برنامه‌های خاص مناسبتی و فضای مجازی را پوشش دهد.

وی ادامه داد: پوشش تبلیغی مراسمات در صداوسیما ممنوع است و باید برای این ایام، برنامه‌ها و مناسبت‌های خاصی در صدا و سیما وجود داشته باشد.

جانشین ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین ابراز کرد: سازمان صمت باید ماسک و اقلام بهداشتی را به اندازه نیاز هیئت‌ها و مجالس تامین کرده و در این راستا از ظرفیت اتاق اصناف و اتحادیه‌ها استفاده کند.

وی ادامه داد: اداره ورزش و جوانان و آموزش و پرورش موظف هستند در صورت درخواست فضاهای باز خود را در اختیار سازمان تبلیغات قرار دهند تا مراسمات در آن مکان‌ها برگزار شود.

این مقام مسئول در پایان بیان کرد: فضاسازی داخل شهر نیز باید توسط شهرداری مورد توجه قرار گیرد تا شهر و همچنین ادارات رنگ و بوی محرم داشته باشد، همچنین طرح هر خانه یک حسینیه نیز مطرح است.


انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1635516
ارسال نظر
نظرات