شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 09:16 منتشر شده در مورخ: 1399/05/21 شناسه خبر: 1635705
کوته‌نظری مسئولان اقتصادی کرمانشاه در مخالفت با پرورش ماهی در یک سد؛

پاوه‌ای‌ها از برکات سد هزار میلیاردی «هیروی» محرومند/ وزارت نیرو کوتاه آمده، معاون استاندار نه!

پاوه‌ای‌ها از برکات سد هزار میلیاردی «هیروی» محرومند/ وزارت نیرو کوتاه آمده، معاون استاندار نه!
مخالفت‌های سرسخت یکی از معاونان استاندار کرمانشاه در برابر استفاده از سد «هیروی»‌ برای پرورش ماهی با وجود موافقت وزار نیرو موجب محروم ماندن پاوه‌ای‌ها از نعمت وجود این سد بزرگ شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرصادنیوز , اردیبهشت ماه سال گذشته بود که سد تنظیمی «هیروی» به ارتفاع ۴۵ متر در ۳۵ کیلومتری شهر پاوه در شمال غرب استان کرمانشاه که آب رودخانه سیروان را به تونل ۵۰ کیلومتری نوسود منتقل می کند به دستور رییس جمهور افتتاخ شد..

سد «هیروی» که در قالب طرح سامانه گرمسیری غرب کشور تعریف شده است و قرار است به کمک تونل نوسود آب را به صورت ثقلی به فاصله ۴۵۰ کیلومتری از شمال غرب کرمانشاه به دهلران و موسیان در استان ایلام برساند.

مردم منطقه اورامانات به ویژه پاوه‌ای ها خواستار بهره‌گیری از این سد برای مصارف پرورش ماهی هستند، اما ظاهرا با مخالفت سرسخت معاون هماهنگی امور اقصادی استاندار کرمانشاه مواجه شده‌اند و به آنها اعلام شده چون این آب برای مصرف آب شرب است پرورش ماهی در آن ممنوع است. 

عدم بهره‌گیری از ظرفیت سد «هیروی» برای پرورش ماهی در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا برای تصفیه آب از برخی گونه های آبزیان استفاده می کنند؛ حتی برخی گونه‌های آبزیان امروزه در دریاچه های فنلاند، نروژ و... تکثیر و رها می شود و مردم نیز آنها را صید می‌کنند و با این وجود می‌توان از ظرفیت‌ها مورد استفاده برای آب شرب هم می توانیم بهره ببریم، اما به دلیل عدم وجود دانش و اطلاعات لازم ترجیح می‌دهیم یک سد هزار میلیاردی را همین طور بلااستفاده برای مردم منطقه نگه داریم.

درخواست مردم منطقه برای پرورش ماهی در قفس بی‌نتیجه بوده 

ایده‌پور، فرماندار پاوه در این خصوص به خبرنگار مرصاد اظهار داشت: طبق اعلام وزارت نیرو، آب سد «هیرویی» که در پایین تر از سد داریان واقع است به عنوان آب شرب و برای مصارف استان ایلام تعیین شده است .

وی افزود: البته باید از طریق مسئولان استان ایلام حتما پیگیر شویم تا  ببینیم آیا در برنامه تامین آب این استان به سد هیرویی اشاره شده است؟!

فرماندار پاوه گفت: سد «هیرویی» یک سد انحرافی با ۴۲ کیلومتر تونل انحرافی در ارتفاعات نهایتا به شهرستان ثلاث باباجانی و دشت ذهاب با زمین های زیاد می رسد .

ایده پور با بیان اینکه دشت ذهاب بی آب نیست، ادامه داد: دشت ذهاب به لحاظ وجود ۷ سراب و چشمه های خروشان یکی از مناطق پر آب کشور هم محسوب می شود و تونل انحرافی به این منطقه تا کنون به بهره برداری نرسیده است .

وی اضافه کرد: در این مدت مردم زیادی هم درخواست پرورش ماهی در قفس را برای سد هیرویی داشته اند که پیگیری های لازم از جانب ما انجام شده است، اما نتیجه مطلوب را تا کنون از مسئولین از جمله معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه دریافت نکرده ایم .

فرماندار پاوه افزود: نظر استاندار کرمانشاه هم با نظر ما مساعد است و به معاون هماهنگی امور اقتصادی خود اعلام کرده که نظر فرماندار پاوه مورد تایید است .

فرماندار: مجوز وزارت نیرو داریم، اما معاون استاندار مخالف است!

ایده پور ادامه داد: ما امروز به جایی رسیده ایم که مجوز وزارت نیرو را داریم که پرورش ماهی در قفس را در سد هیرویی برای مردم روستا داشته باشیم، اما این دوستان باز اعلام کرده اند که این سد برای آب شرب است و من هم اعلام نمی کنم که حرف این دوستان اشتباه است .

فرماندار پاوه تصریح کرد: آب سد هیرویی اکنون در بستر سد هیرویی است و هیچ استفاده ای از آن نمی شود .

وی با اشاره به هزینه تمام شده سد هیرویی افزود: این سد با ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبارات و پول مملکت ساخته شده که امروز نمی توان با بیش از یک هزار میلیارد این سد هیرویی را به مرحله اتمام رساند، اما بلااستفاده مانده است .

ایده پور گفت: تنها دلیلی ممانعت دوستان از این پروژه این است که می گویند در اطراف قفس کلونی ها ایجاد می شوند که باعث آلودگی آب شرب سد می شود .

فرماندار پاوه با انتقاد وزارت نیرو در عدم پیگیری این موضوع برای سد هیرویی پاوه گفت: این در حالی است که در کردستان قبل از سد داریان مجوز پرورش ماهی در قفس را داده اند و باز این در حالی است که سرچشمه سد داریان هم از استان کردستان است .

بر اساس این گزارش، با وجود موافقت وزارت نیرو برای بهره‌گیری مردم منطقه مرزی پاوه از برکات این سد که بلااستفاده مانده جای سوال است که چرا معاون استاندار کرمانشاه با آن مخالف است!

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1635705
ارسال نظر
نظرات