شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:44 منتشر شده در مورخ: 1399/05/21 شناسه خبر: 1635717
گزارش تصویری؛

دیدنی های تابستانه روستای کانی کُن بیجار

دیدنی های تابستانه روستای کانی کُن بیجار
روستای کانی کُن (چشمه سفید) واقع در بیجار کردستان یکی از روستاهای گردشگری این استان است که در فصول مختلف سال از جمله بهار و تابستان پذیرای گردشگران و علاقمندان به سیر و سیاحت در طبیعت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، روستای چشمه سفید در 35 کیلومتری بیجار و در دامنه کوههای مرتفع زیرآباد کوشکه‌لان و پیرمحمود واقع شده است و حدود 80 خانوار با جمیعتی بالغ بر 400 نفر را در خود جایی داده است.

تپه کانی چه‌رمو(چشمه سفید) مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است که در روستای کانی کُن واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۰۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شغل مردم این روستا دامداری و کشاورزی است و دامنه کوههای زیرآباد و کوشکه‌لان به ظرفیتی قابل توجه برای دامداری به روش سنتی در این روستا تبدیل شده است.

در روستای جشمه سفید دهها چشمه کوچک و بزرگ وجود دارد که این چشمه ها علاوه بر سیراب کردن باغها و زمینهای کشاورزی مسیر خود موجب تامین آب شرب روستا هم شده اند و نهایتا هم به رود قزل اوزن منتهی می شوند.

در نزدیکی این روستا غار کوچکی وجود دارد که مردم محلی معتقدند محل زندگی انسان ها در دوران گذشته بوده است و وجود اتاقهایی کوچک و راهرو مانند در درون این غار گواهی بر ادعای آنها می باشد.

وجود معادن غنی سنگ در این روستا سبب شده است سرمایه گذاران بخش معدن به این منطقه ورود و اقدام به بهره برداری از معادن ان کنند.

در روستای کانی کُون سدی طبیعی به نام «به‌نه‌که» وجود دارد که از محل آبهای جاری چشمه ها و برف آبهای کوه «زیرآباد و کوشکه‌لان» پر آب و به جاذبه طبیعی منحصر بفردی برای گردشگران تبدیل شده است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1635717
ارسال نظر
نظرات