شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 21:06 منتشر شده در مورخ: 1399/05/21 شناسه خبر: 1635831

لزوم حذف ربات های قاتل برای حفظ جان بشریت

لزوم حذف ربات های قاتل برای حفظ جان بشریت
سازمان دیده بان حقوق بشر طی گزارشی منتشر شده گفت که تعداد رو به رشدی از کشورها وظیفه حفظ جان بشریت در برابر سلاح های کاملا خودمختار را به رسمیت می شناسند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ سازمان دیده بان حقوق بشر (hrw) طی گزارشی منتشر شده گفت که تعداد رو به رشدی از کشورها وظیفه حفظ جان بشریت در برابر سلاح های کاملا خودمختار را به رسمیت می شناسند.

سیستم های تسلیحاتی که اهداف موردنظر را بدون کنترل معنادار انسان که به عنوان ربات های قاتل شناخته می شوند انتخاب و درگیر می کنند، غیر قابل قبول بوده و باید از آن جلوگیری کرد.

این گزارش 55 صفحه ای با عنوان "ربات های قاتل را متوقف کنید/ مواضع کشور در منع سلاح های کاملا خودمختار و حفظ کنترل انسان"، سیاست های 97 کشور که در سال 2013 آشکارا دیدگاه های خود را درباره ربات های قاتل ارائه داده اند بازنگری می کند.

اکثریت قریب به اتفاق دیدگاه کنترل انسان و تصمیم گیری در این باره به اندازه مقبولیت و قانونی بودن سیستم های تسلیحاتی حیاتی است. اکثر این کشورها از جمله 30 کشور که صراحتا به دنبال ممنوعیت سلاح های کاملا خودمختار هستند تمایل خود به پیمان جدید درباره حفظ کنترل انسان در استفاده از زور را ابراز داشته اند.

"ماری وارهام" مدیر دایره امور جنگ افزارها در سازمان دیده بان حقوق بشر و هماهنگ کننده کمپین منع ربات های مرگبارگفت: "حذف کنترل انسان از استفاده از زور در حال حاضر مانند تغییرات آب و هوایی تهدیدی جدی برای بشریت است و نیاز به اقدام فوری چند جانبه دارد. یک پیمان ممنوعیت بین المللی تنها راه مؤثر برای کنار آمدن با چالش های جدی است که منجر به افزایش تسلیحات کاملا خودمختار شده اند."

از زمانی که دیده بان حقوق بشر و سایر سازمان های غیر دولتی کمپین توقف ربات های قاتل را در سال 2013 آغاز کردند، لزوم پاسخگویی به نگرانی های مربوط به سیستم های تسلیحات کاملا خودمختار مهلک و به اصطلاحی دیگر سلاح های کاملا مستقل به طور پیوسته در دستورکار بین المللی قرار گرفته است.

تعداد بسیاری از سیاستگذاران، متخصصان هوش مصنوعی، شرکت های خصوصی، سازمان های بین المللی و داخلی و افراد عادی درخواست منع تسلیحات کاملا خودمختار تأیید کرده اند.

"آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد بارها از کشورها خواسته تا سیستم های تسلیحاتی خود که قادر به هدف گیری خودشان و حمله به انسان ها است را ممنوع کنند. وی این سلاح ها را از نظر اخلاقی متناقض و به لحاظ سیاسی غیر قابل قبول خواند.

وارهام اظهار داشت: "کاملا روشن است که حفظ معنادار کنترل انسان بر استفاده از زور یک ضرورت اخلاقی و قانونی و تعهد معنوی است. تمام کشورها باید با شروع مذاکرات درباره معاهده جدید ممنوعیت بین المللی با فوریت به این امر پاسخ دهند."

30 کشور که خواستار ممنوعیت ربات های قاتل شده اند عبارتند از: الجزایر، آرژانتین، اتریش، بولیوی، برزیل، شیلی، چین، کلمبیا، کاستاریکا، کوبا، جیبوتی، اکوادور، السالوادور، مصر، غنا، گواتمالا، سریر مقدس (Holy See)، عراق، اردن، مکزیک، مراکش، نامبیا، نیکاراگوئه، پاکستان، پاناما، پرو، فلسطین، اوگاندا، ونزوئلا و زیمبابوه.

 

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1635831
ارسال نظر
نظرات