شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 11:46 منتشر شده در مورخ: 1399/05/22 شناسه خبر: 1636064
چرا فروش زمین‌های کشاورزی رونق گرفته است؟!

تغییر بافت فرهنگی اجتماعی استان‌های شمالی با هجوم غیربومی‌ها/ عدم حمایت از کشاورزی عامل مهم تغییر کاربری اراضی

تغییر بافت فرهنگی اجتماعی استان‌های شمالی با هجوم غیربومی‌ها/ عدم حمایت از کشاورزی عامل مهم تغییر کاربری اراضی
مسئولان همواره کشاورزان را به عدم فروش اراضی کشاورزی توصیه می‌کنند. اما اگر کشاورزان از حمایت عملی مسئولان برخوردار نشوند چگونه می‌توانند خود را از نظر اقتصادی تأمین کرده و اراضی کشاورزی خود را حفظ کرده و به پول نقد غیربومی‌ها نه بگویند؟!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از 8دی، استان گیلان یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور است و از محصولات عمده زراعی استان می توان به برنج با سطح زیر کشت ۷۶/۸ درصد اراضی زراعی استان نام برد.

اما برنجکاران گیلانی برنج را به رنج تولید می کنند و در بالا آوردن محصول شان در زمین کشاورزی همواره با مشکلاتی روبرو بوده اند، به طور مثل بارندگی شدید هفته های اخیر خسارت زیادی به شالیزارهای گیلان و کشاورزان گیلانی وارد کرده است.

باران به ۶۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان خسارت وارد کرد

“ابراهیم اکبرزاده” مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی گیلان در این باره گفته است: بارندگی‌های اخیر در استان گیلان به شالیزارها خسارت وارده کرده است، در برخی از مناطق همانند دو شهرستان املش و رودسر و یکی از شهرستان‌های مرکزی خسارت بیشتر از سایر مناطق است.

وی افزود: بر اساس برآوردهای اولیه حدود ۶۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان دچار آسیب، خوابیدگی و ورس شده اند، در شهرستان‌های املش و رودسر شالیزارهای حاشیه رودخانه‌ها دچار خسارت بیشتری شده است و این وضعیت در شهرستان‌های صومعه سرا و رضوانشهر نیز حاکم می‌باشد.

مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی گیلان گفت: در برخی مناطق شالیزارها دچار غرق آبی بوده که با پایان بارش‌ها و کاهش سطح آب زهکش ها آب موجود در شالیزار نیز تخلیه شده است.

اکبرزاده با اشاره به اینکه گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری است، گفت: ما همیشه به شالیکاران توصیه کرده ایم که محصول خود را بیمه کنند اما در حال حاضر تنها ۴۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان تحت پوشش بیمه قرار دارد.

لزوم خرید تضمینی محصولات کشاورزی/کشاورزان گیلان به حمایت عملی نیاز دارند

محمدرضا احمدی سنگری نماینده مردم شهر رشت در یازدهمین مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ۸دی با اشاره به وضعیت کشاورزان و برنجکاران که در سیل اخیر به محصولات آنها آسیب وارد شده است اظهار کرد: چهارشنبه هفته گذشته نطقی در مجلس خطاب به وزیر کشاورزی در خصوص حمایت از کشاورزان و خرید تضمینی محصولات آنها داشتم.

احمدی سنگری با تاکید در اینکه حفظ کشاورزی گیلان مستلزم حمایت از کشاورزان است ادامه داد: حمایت از کشاورزان صرفاً به صورت لفظی فایده ای ندارد و ما عملاً باید فکری به حال کشاورزان کنیم.

لزوم فعالیت صندوق حمایت از کشاورزان

عضو مجمع نمایندگان گیلان اضافه کرد: خرید تضمینی محصولات کشاورزی حتماً باید در دستور کار قرار بگیرد و از طرفی نیاز به یک مجموعه و صندوق حمایت از کشاورزان داریم تا در چنین حوادثی نظیر سیل کشاورزان دچار آسیب و لطمه نشوند.

پرداخت هزینه بیمه برای کشاورزان سنگین و سخت است

نماینده مردم شهر رشت در یازدهمین مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیمه کشاورزان گفت: پرداخت هزینه بیمه برای کشاورزان سنگین و سخت است و نیاز به حمایت دولت دارند.

هجوم غیربومی ها معضلی که بافت فرهنگی ـ اجتماعی گیلان را دستخوش تغییرات می کند

کشاورزان و شالیکاران گیلانی در حالی با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند که هجوم بی رویه غیربومی ها در استان گیلان به معضلی بزرگ تبدیل شده است. معضلی که بافت فرهنگی ـ اجتماعی استان را به مرور زمان دستخوش تغییرات می کند.

این در حالی است که مسئولان همواره کشاورزان را به عدم فروش اراضی کشاورزی توصیه می کنند. اما سؤال این است که اگر کشاورزان از حمایت عملی مسئولان برخوردار نشوند چگونه می توانند خود را از نظر اقتصادی تأمین کنند و چگونه اراضی کشاورزی خود را حفظ کرده و به پول نقد غیربومی ها نه بگویند؟!

نوشته اند روزی کشاورزی نزد “امیرکبیر” به شکایت آمد که توپخانه را از روی کِشت من بردند و کل محصولم از بین رفت، امیر ابتدا خسارات او را داد و بعد از توپچی بازخواست کرد.

توپچی گفت: شاه با سوار زیاد رسید و تعجیل فرمود، جاده هم تنگ بود و من مجبور شدم توپ‌ها را از مسیر کشت ببرم، امیر با عصبانیت گفت: تو بسیار غلط کردی مگر مال پدرت بود؟ شاه اگر می خواهد لایق شاهی باشد نیم ساعت صبر کند آنگاه بگذرد نه اینکه زرع رعیت را نابود و عموم ایرانیان را از زراعت و عدالت ناامید سازد!

حال و روز برخی برنج کاران گیلانی امروز اینگونه است که سیل آمد و محصولشان را برد حال نه امیرکبیری هست نه امیر صغیری! که اگر کشاورز مورد حمایت و توجه مسئولان نباشد ممکن است کل گیلان نیز نابود شود.

تغییر کاربری اراضی و هجوم غیربومی ها با عدم حمایت مسئولان از کشاورزان ارتباطی تنگاتنگ دارد!

پر واضح است تغییر کاربری اراضی، فروش زمین به غیربومی ها، زمین خواری و.. با عدم حمایت مسئولان از کشاورزان و کشاورزی ارتباطی تنگاتنگ دارد!

بنابرین اگر دنبال عدم تغییر کاربری اراضی کشاورزی هستیم و اگر بخواهیم کشاورزی پا بر جا بماند راهی نیست جز حمایت دولت و مجلس از کشاورزان.

کشاورزی که به عالم و آدم بدهکار هست و باید زمان برداشت محصول بدهی اش را بپردازد، وقتی سیل آمد ضرر و خسارت دید. تکلیفش چیست؟ چگونه بدهی اش را پرداخت کند؟  آیا جزء فروش زمین، چاره ای دارد؟

پس مدیران و مسئولان استان به جای سخنرانی یکبار برای همیشه خرد جمعی را بکار بگیرند و این معضل را رفع کنند. فعالیت صندوق حمایت از کشاورزان شاید بتواند بار عظیمی از دوش کشاورز برداشته و در مواقع بحرانی به داد کشاورز برسد.

هرچند از وزیری که سبوس به کشاورز می داد تا آن مسئولی که می گفت “نیم دانه” بکارید نباید انتظار داشت به داد کشاورز و کشاورز زاده برسند ولی فعالیت صندوقی جهت حمایت از کشاورزان علی الخصوص کشاورزان برنج کار واجب است که حتما این گره به دست نمایندگان مردم در مجلس باز شدنی است.

می گویند روزی گرگی به گله حاج اسماعیل حمله کرد. حاج اسماعیل فریاد کنان از مردم کمک خواست، مردم که رسیدند افتادند به دنبال گرگ ها. در این بین یک فردی بنام نصیب الله که توان جسمی و فکری کمتری داشت و نمیتوانست دنبال گرگ بدود، کاردی برداشت که گوسفندان زخمی و در حال مرگ را سر ببرد، اما اول شروع کرد گوسفندایی که ترسیده بودند را سر برید. بعد هم دنبال آنان که زخمشان کمتر بود و بعد با سرعت داشت بقیه گله را سر می برید. که حاج اسماعیل که اوضاع را این جور دید فریاد زد ایهاالناس گرگها را ول کنید بیاید نصیب الله را بگیرید.

مسئولین هم بهتر است به جای اینکه از معضلات هجوم غیربومی ها در استان بگویند، اول به داد کشاورز برسند، وقتی کشاورزی رونق داشته باشد کشاورز آنقدر عقلش می رسد که تغییر کاربری ندهد و زمینش که دال بر اصلیتش نیز هست را نفروشد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1636064
ارسال نظر
نظرات