شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 14:44 منتشر شده در مورخ: 1399/05/22 شناسه خبر: 1636187
نگاهی به کارنامه مدیران در آذربایجان‌شرقی؛

عقب‌گرد با شیب ملایم/ دست کوتاه و خرما بر نخیل!

عقب‌گرد با شیب ملایم/ دست کوتاه و خرما بر نخیل!
کارنامه مدیران استان در سال‌های اخیر به ویژه در دو دهه گذشته فارغ از برخی نکات مثبت نمره‌ای که دربافت می کند عقب‌گرد با شیب ملایم است!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، بدون اغراق سال‌ها و حتی دهه‌های گذشته، شاهد عقبگرد آذربایجان‌شرقی به ویژه در حوزه اقتصاد و فرهنگ بوده‌ایم و اهالی فن و تحلیل این را به صراحت بیان کرده‌اند، اگرچه بسیاری ترجیح داده‌اند گوش‌هایشان را گرفته و چشم‌هایشان را به جای دیگری خیره کنند تا به اصطلاح در بی‌خبری بمانند و کسی آنها را بازخواست نکند.

آذربایجان‌شرقی و در راس آن تبریز، سال‌هاست که در یک عقبگرد فرهنگی به سر می‌برد. به صورتیکه ثبت تبریز 2018 افتخاری بزرگ برای کارنامه مدیرانش به شمار می‌رود و از سال‌ها قبل و بعد به آن می‌نازند. تبریز، شهر اولین‌ها که روزی تمام افتخارات فرهنگی از آن برمی‌خاست در عقبگرد این سالها به انتشار یک کتاب و پرفروش شدن آن اکتفا کرده و خود را در لاک تدافعی فرو برده است.

نه تنها تبریز بلکه سایر شهرهای استان هم از این گزند در امان نمانده‌اند. مراغه که روزی رصدخانه‌اش اسم و رسمی برای این شهر و علمایش دست و پا کرده بود حالا به جای آن نام و شهرت به گفته کارشناسان، به یکی از شهرهای آسیب پذیر استان تبدیل شده و خبری از فروغ علم در آن دیده نمی‌شود.

در حوالی افول فرهنگی است که یک روز را در تقویم "روز تبریز" می‌نامند اما اثری از تبلیغ و تبیین آن رویداد توسط نهادهای هنری و فرهنگی استان در محدوده شهر دیده نمی‌شود. موزه مشاغل و عکاسی در تبریز برچیده می‌شود تا صاحبان این موزه‌ها ترک دیار به سوی شهرهایی مانند اصفهان و تهران کنند.

دست کوتاه و خرما بر نخیل!

این عقبگرد فرهنگی برای تبریز که از قرن‌های قبل و حتی یک دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پرچمدار علم، فرهنگ و هنر بود از چشمان فعالان هنری و فرهنگی و نخبگان دور نمانده اما دست آنها کوتاه بوده و خرما بر نخیل! حضور مدیران غیربومی یا غیرمتخصص که با فرهنگ تبریز آشنا نبوده و اجازه عرض اندام به متخصصین نداده‌اند، یکی از زمینه‌سازی ها برای مهاجرت نخبگان و عقبگرد تبریز بوده است. 

سیدقاسم ناظمی یکی از مدیران سابق فرهنگی تبریز در گفت‌وگو با آناج از دلایل عقبگرد فرهنگی تبریز می‌گوید: "در دهه های اخیر مدیران فرهنگی استان یا غیربومی بوده‌اند و یا غیرمتخصص. مدیران غیر بومی هیچگاه با خرده فرهنگ‌های این شهر آشنا نبوده و نشدند و مدیران غیرمتخصص توان تحول فرهنگی نداشتند. من هرچقدر هم مدیر خوبی باشم اما اگر در جای نادرست قرار بگیرم بازهم نمی‌توانم مفید باشم."

وی مهاجرت نخبگان فرهنگی به دلیل ناملایمات را از دیگر دلایل افول فرهنگی می‌داند و عنوان می‌کند: "در این شرایط نخبگان فرهنگی مهاجرت می‌کنند و وقتی کسانی که باید پرچمدار حرکت‌های فرهنگی باشد، نباشند؛ چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ عقبگرد فرهنگی تبریز در دهه‌های اخیر را باید در همین دلایل جست‌وجو کرد."

فرهنگ اما تنها حوزه‌ای نیست که مدیران استان در آن نمره غیرقابل قبول دارند. در سالهای اخیر و به ویژه در یک دهه اخیر آذربایجان‌شرقی در حوزه اقتصاد هم کرنشی قابل توجه داشته است. در حالیکه دیگر شهرهای کشور از گزند رکود اقتصادی و تحریم ها بی نصیب نبوده‌اند، تبریز اما به جای پیشرفت یا حتی درجا زدن! به عقب بازگشته و شیب ملایم اما مدوام سقوط را تجربه می‌کند.

اگر اندک امیدهایمان برای زنده شدن کارخانه مادر ماشین‌سازی را کنار بگذاریم بسیاری از صنایع و کارخانجات به نام تبریز که در دهه‌های گذشته سرآمد بودند، تعطیل و نیمه تعطیل شدند و بسیاری از گام‌های اقتصادی که می‌شد برای تبریز برداشته شود، برداشته نشد.

اقتصاد متزلزل در سایه مدیران کم تحرک

تبریز با سابقه طولانی قطعه سازی سالهای سال است که نتوانسته یک کارخانه مونتاژ خودرو راه اندازی کند و اساسا بسیاری از مدیران اقتصادی و مرتبط تلاشی هم برای این کار نداشته‌اند. آذربایجان‌شرقی که روزی قطب تولید انگور و فرش دستبافت بود در سایه مدیران کم تحرک تمام افتخارات اقتصادی‌اش را از دست داده است.

تمام این نکات نه به معنای نابودی کل فرهنگ و اقتصاد استان است. بلکه استانی که چنین پتانسیل‌هایی دارد هرگز به ورطه نابودی نخواهد افتاد اما با ادامه چنین روندی، تبریز و آذربایجان‌شرقی که روزی پرچمدار تمام جریانات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بوده بیش از پیش به لاک خود فرو خواهد رفت.

با این اوصاف کارنامه مدیران استان در سال‌های اخیر به ویژه در دو دهه گذشته فارغ از برخی نکات مثبت نمره‌ای که دربافت می کند عقب‌گرد با شیب ملایم است!

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1636187
ارسال نظر
نظرات