شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 11:20 منتشر شده در مورخ: 1399/05/23 شناسه خبر: 1636425
انتقادات از روسیه رنگ سیاسی به خود گرفت؛

پشت پرده مخالفت‌ها با «واکسن کرونا» ساخت روسیه/ جان مردم دنیا زیر تیغ انحصار طلبی غرب قرار گرفت

پشت پرده مخالفت‌ها با «واکسن کرونا» ساخت روسیه/ جان مردم دنیا زیر تیغ انحصار طلبی غرب قرار گرفت
روسیه آمادگی خود را برای همکاری بین المللی برای توسعه و تولید واکسن و درمان کروناویروس اعلام کرد اما برخی از کشورهای غربی با انتقادهای سیاسی شده و بی اهمیت جلوه دادن این واکسن جان شهروندان خود را به خطر می اندازند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ نماینده دائمی مسکو در سازمان ملل متحد گفت که روسیه با ثبت اولین واکسن کووید19 جهان، آمادگی خود را برای همکاری با هر کسی که تمایل به توسعه و تولید واکسن و درمان کروناویروس دارد اعلام می کند.

"واسیلی نبنزیا" به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: "ما به منظور اطمینان از واکنش جهانی هماهنگ در برابر گسترش کووید19 و پیروزی مشترک بر این همه گیری آماده همکاری بین المللی با شرکایی که به توسعه و تولید واکسن ها و درمان ها علاقه دارند هستیم."

روسیه پس از گذراندن تمام مراحل آزمایش، روز سه شنبه اولین واکسن جهان علیه کووید19 را ثبت کرد و آن را "اسپوتنیک وی" (Sputnik V) نامید. تست این واکسن بر هزاران داوطلب روسی و خارج از روسیه ادامه خواهد داشت.

نبنزیا با اشاره به اینکه واکسن های امیدبخش دیگری نیز در روسیه تولید شده بودند گفت که آزمایشات بالینی نشان داده که این واکسن ایمن و بسیار مؤثر است.

 

برخی از دولت های غربی این دستاورد روسیه را کم اهمیت جلوه داده اند و حتی زمانی که شرکت های داروسازیِ خودشان به خاطر اثرات معکوس واکسن نیاز به مصونیت مطلق از طرح دعاوی دارند، خواستار مشاهده مدارکی در مورد ایمنی این واکسن شده اند.

"الکس آزار" وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا گفت: "مسئله، ثبت اولین واکسن نیست، موضوع ایمنی و تأثیرگذاری این واکسن برای آمریکایی ها و مردم سراسر جهان است."

مقامات روسیه با چنین انتقادهایی مورد بی اعتنایی قرار گرفته اند. "میخائیل موراشکو" وزیر بهداشت روسیه این انتقادها را بی اساس خواند و علت آن را ترس از رقابت و زیان های رقابتی بواسطه محصول روسیه دانست.

"کریل دیمیتریو" رئیس بنیاد روسی سرمایه گذاری های تحقیقی (RDIF) که بودجه تحقیقات واکسن را تأمین کرد یک قدم فراتر نهاد و گفت که رویکرد سیاسی شده به واکسن روسی از سوی برخی از کشورهای غربی می تواند جان شهروندان آنها را به خطر بیاندازد.

آمریکا تا روز چهارشنبه، بیش از 5.3 میلیون مورد کووید19 و بیش از 168000 مرگ و میر را ثبت کرده است. روسیه نیز 902700 مورد ابتلا و 15260 کشته را اعلام کرده است.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1636425
ارسال نظر
نظرات