شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 09:03 منتشر شده در مورخ: 1399/05/26 شناسه خبر: 1637166
​در گفت و گو با کارشناس مسائل مذهبی مطرح شد؛

محفل عزای سیدالشهدا (ع) هیچگاه تعطیل نمی‌شود/ حسینیه مجازی؛ فرصت دلدادگی در روزهای کرونایی

محفل عزای سیدالشهدا (ع) هیچگاه تعطیل نمی‌شود/ حسینیه مجازی؛ فرصت دلدادگی در روزهای کرونایی
حجت الاسلام علیرضا اصغری حسامیه گفت: هیچ گاه اقامه عزا برای سیدالشهدا تعطیل نشده و نخواهد شد، چراکه موضوع عزای امام حسین (ع) یک مسئله قلبی، معنوی و اعتقادی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام علیرضا اصغری حسامیه، یکی از کارشناسان مذهبی سیستان و بلوچستان در گفت و گو عصرهامون با گرامیداشت ایام ماه محرم و فرصت استفاده از محافل و مجالس ر برای بهره‌برداری از معارف دینی، بیان کرد: یکی از نکات بسیار مهم در تربیت دینی ما حضور در محافل و مجالس اهل بیت به خصوص عزای سیدالشهداست و آثار فراوانی برای محافل عزاداری امام حسین (ع) در طول تاریخ مشاهده شده است.

 
وی با بیان این که انقلاب اسلامی ایران یکی از آثار محافل و مجالس امام حسین (ع) است، ادامه داد: نکته قابل توجه در عزاداری های امام حسین (ع) بهره مند شدن از معارف دین و معرفت پیدا کردن عمیق دینی است که وقتی این معرفت حاصل شد، اشک و حزن و ابراز علاقه، محبت و  همچنین تاسف بر مصیبت وارد شده بر اهل بیت نتیجه معرفتی است حاصل می شود.
 
 این کارشناس با تاکید بر این که عزاداری امام حسین (ع) امر مستحب موکد است و به قول که آیت الله بروجردی مستحبی است که هزار واجب از قبل آن زنده شده است، تصریح کرد: موضوع امسال محرم با توجه به ویروس منحوس کرونا حساسیت خاصی را دارد و اصلی‌ترین مسئله درباره محرم امسال که سال کروناست، اقامه عزا نیست، ما هر جا باشیم در هر مکانی و هر زمانی حتی به صورت تنها و چند نفری، اقامه عزا برای امام حسین (ع) را داریم.
 
وی تصریح کرد: هیچ گاه اقامه عزا برای سیدالشهدا و تعطیل نشده و نخواهد شد چرا که موضوع عزای امام حسین (ع) یک مسئله قلبی، معنوی و اعتقادی است که هیچ گاه تعطیل بردار و حذف شدنی نیست، اما نکته درباره شکل اقامه عزاست.
 
به گفته اصغری حسامیه، شکل عزاداری امسال از قالب اجتماعات پرشور و باشکوه، مقداری به اجتماعات خلوت تر و با فاصله های اجتماعی خاصی تبدیل می شود، بنابراین نکته اول در عزاداری امسال که مقارن با کروناست، این که شکل عزاداری تغییر پیدا می‌کند.
 
محرمی متفاوت اما با شکوه
 
وی افزود: نکته دوم کسب معارف اهل بیت است، همه ساله پای صحبت‌های سخنرانان و منبری های بزرگوار می نشستیم و به طور معمول بیش از ۵۰ دقیقه کسب معارف می کردیم، امسال مقداری زمان سخنرانی ها کمتر خواهد شد، اما کسب معارف را از راه مطالعه بالا می‌بریم، بنابراین امسال بیشتر به جای استماع معارف حسینی باید به مطالعه معارف حسینی بپردازیم.
 
این کارشناس خطاب به سخنرانان نیز گفت: دوستان منبری باید امسال سعی داشته باشند، با توحه به تاکید ستاد کرونا مبنی بر کوتاه کردن جلسات، گزیده گویی و در صحبت ها اولویت بندی کنند، مداحان و ذاکرین اهل بیت نیز بیشتر به جای برنامه ریزی برای شور حسینی و سینه زنی های پر حرارت می توانند امسال بیشتر روی اشعار غنی برای مدیحه‌سرایی برای مرثیه و روضه سرمایه‌گذاری کنند.
 
وی افزود: تعداد شرکت کنندگان کم و فاصله افرادی که در مراسم حاضر می شوند طبق اعلام کرونا تا ۲ متر باشد، شوری که همه ساله در مجالس حسینی بود، هروله ای که عزادران می‌کردند، موجی که در حسینه ها راه می افتاد و ازدحام جمعیت بود امسال با این فاصله گذاری کمتر می شود، بنابراین دوستان عزیز مداح نکاتی را که می خواستند در اشعار هروله و شور عنوان کنند در قالب مرثیه و روضه از آن بهره ببرند.
 
 
فرصتی برای اشک ریختن
 

اصغری حسامیه اذعان کرد: بسا که امسال فرصتی است، برای اینکه ما به جای اینکه بیشتر سینه بزنیم، بیشتر اشک بریزیم و روضه بشنویم که این خودش نعمتی است.
 
وی گفت: نکته بسیار مهم دیگری که قابل تذکر و توجه است این که ما امسال می توانیم فضای گوشی خودمان را  به حسینیه مجازی تبدیل کنیم، بالاخره بخواهیم یا نخواهیم موضوع شیوع استفاده از فضای مجازی یک امر طبیعی است و کسی نمی تواند روی گردان باشد که می توانیم گوشی را به حسینیه مجازی تبدیل کنیم و ساعاتی را به بهره مندی از بیانات سخنرانان، مداحی ها و مجالس آن ها اختصاص دهیم و ارتباط بگیریم.
 
این کارشناس اضافه کرد: بنابراین پیشنهاد این است که تک تک آحاد جامعه گوشی های خود را به حسینیه مجازی تبدیل کنند و امسال همه واقف شویم که ۱۰ روز گوشی مان وقف امام حسین (ع) شود و هر آنچه که دانلود، جست و جو و در گروه ها پخش می‌کنیم درباره معارف اهل بیت باشد.
 
دو گانه عزاداری و سلامت نداریم
 
به گفته وی، نکته بسیار مهم دیگر این که ما اصلاً دوگانه ای به نام عزای امام حسین (ع) و سلامت و بهداشت نداریم، یعنی اینگونه نیست که یا باید به عزاداری سیدالشهدا بپردازیم یا بهداشت و سلامت خودمان و افراد جامعه را حفظ کنیم، به نظر می‌آید این یک طرح مسئله از سوی افراد نادان یا معاند است، چرا که ما می تونیم هم عزاداری و هم سلامت خودمان را حفظ کنیم.
 
اصغری حسامیه تصریح کرد: این مهم دوگانه نیست که یکی را انتخاب کنیم، برخی هم هر دو رها می کنند و نه برای امام حسین (ع) عزاداری نه سلامت جامعه تلاش نمی کنند، نمونه آن کسانی هستند که در ایام تعطیلات تابستان سفرهای تفریحی شمال و جاهای مختلف را نتوانستند تعطیل کنند، کسانی که حاضر نیستند حتی ماسک بزنند.

 
وی اذعان کرد: برخی بر این طبل می دمند که یکی از این دو موضوع باید انتخاب شود که این هم خیانت است، آن ها اظهار می کنند که اگه کسی به عزای امام حسین (ع) برود سلامت جامعه را به خطر انداخته، ولی صحبت ما این است که هم عزای سیدالشهدا و هم سلامت جامعه باید مورد توجه باشد.
 
این کارشناس خاطرنشان کرد: طی مدتی که کرونا در جامعه شیوع پیدا کرده است، آن هایی که مسائل بهداشتی را رعایت کردند، بیشتر کسانی بودند که اعتقاد به حق الناس داشتند، یعنی مومنین جامعه و لاابالی گری را توسط کسانی دیدیم که سراسر کبر و غرور بودند و برای دیگران، سلامت جامعه، زحمتکشان عرصه بهداشت و سلامت و جامعه پزشکی ارزش قائل نبودند، آن ها برای عزای امام حسین (ع) هم ارزش قائل نیستند و این که مطرح می‌کنند یا سلامت یا عزای سیدالشهدا، بیانگر کینه شان به این مجالس است.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1637166
ارسال نظر
نظرات