شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 13:58 منتشر شده در مورخ: 1399/05/26 شناسه خبر: 1637367
کارشناس سیاسی:

تضعیف حزب‌الله از اهداف ایجاد آشوب در لبنان است/ تلاش ترامپ برای تضعیف جریان مقاومت

تضعیف حزب‌الله از اهداف ایجاد آشوب در لبنان است/ تلاش ترامپ برای تضعیف جریان مقاومت
محمد امیدی،کارشناس سیاسی گفت: تضعیف حزب الله یکی از اهداف بر هم زدن اوضاع داخلی لبنان است، چرا که جریان مقاومت در بسیاری صحنه‌ها پیروز شده، از این رو نظام سلطه غربی قدرت و نفوذش را از دست داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد امیدی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی صبح قزوین؛ درباره جایگاه لبنان در جهان اظهار کرد: لبنان از نظر مساحت، کشوری کوچک است اما از بعد جغرافیایی و جمعیتی با قرار گرفتن در غرب آسیا و هم‌جواری با اسرائیل، سوریه و مدیترانه کشوری تاثیرگذار و دارای موقعیتی استراتژیک در دنیا است.

وی ادامه داد: لبنان در گذشته از تمدن بزرگی بهره‌مند و محل سکونت فنیقی‌ها بوده، اکنون در آن تحولاتی اتفاق افتاده و شیعیان در این کشور تحت تاثیر انقلاب اسلامی، حزب الله را ایجاد کردند که در جنگ‌های متعدد از جمله در تابستان ۲۰۰۶ ارتش رژیم صهیونیستی و هم‌پیمانانش را شکست دادند.

این کارشناس سیاسی ابراز کرد: تضعیف حزب الله یکی از اهداف برهم زدن اوضاع داخلی لبنان است، چراکه جریان مقاومت در بسیاری صحنه‌ها پیروز شده، از این رو نظام سلطه غربی قدرت و نفوذش را از دست داده است.

وی ادامه داد: لبنان دارای مشکلات اقتصادی عدیده‌ای است که این موضوع به وضعیت حکام آن مربوط است، نحوه واگذاری مناصب حکومتی از جمله وزارت خانه‌ها و مجلس که بر مبنای طائفه‌ای است نیز مشکلات لبنان را دوچندان کرده، البته اکنون با تدابیر اتخاذ شده حزب الله و هم‌پیمانانش در مجلس دارای ۱۲۸ عضو هستند و نتیجه به سود آن‌ها رقم می‌خورد.

این مدرس دانشگاه سپس با اشاره به اعتراضات موجود در اسرائیل عنوان کرد: اکنون اسرائیل ناامن شده و به خاطر فساد نتانیاهو و ناکارآمدی‌های موجود، راهپیمایی‌هایی برگزار می‌شود و علی‌رغم چند انتخابات هنوز دولت منسجمی برقرار نشده و برخی قصد دارند مشکلات داخلی اسرائیل را به نحوی به لبنان وارد کنند.

علاقه مندی تمام اقشار لبنان به جریان مقاومت

وی ادامه داد: در امریکا نیز ترامپ شکست خورده و طبق پیش بینی‌ها در انتخابات ریاست جمهوری دموکرات‌ها موفق می‌شوند، در چنین وضعیتی ترامپ قصد تضعیف حزب الله را داشته و شرایط را به نحوی پیش می‌برد تا گروه‌های مختلف خواهان خلع سلاح حزب الله شوند.

امیدی تاکید کرد: علی‌رغم تمام تلاش‌ها برای تضعیف جریان مقاومت، تمام اقشار لبنان از جمله مسلمان و مسیحی، دوستدار حزب الله بوده و از آن حمایت می‌کنند.

وی اظهار کرد: اکنون در شرایطی قرار داریم که نظام سلطه غربی دچار فرسایش شده و نزدیک به فروپاشی است، تمدن‌های زیادی طی تاریخ پس از قدرت به این مرحله رسیده و پس از تسلط دچار اضمحلال شده‌اند که تمدن روم، یونان، بین النهرین و حتی مسلمانان از جمله آن‌ها هستند.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: اکنون غرب، امریکا و هم پیمانانش درحال سقوط هستند و برای ادامه دادن به موارد مختلفی چنگ می‌اندازند، اما موضوعاتی از جمله عدم رای به ادامه تحریم‌های تسلیحاتی ایران نشانگر از دست رفتن قدرت امریکا است و در مقابل ملت‌ها آگاه می‌شوند.

وی در پایان درباره انفجار بیروت گفت: باتوجه به حجم آسیب و شباهت آن به انفجار هیروشیما و ناکازاکی به نظر نمی‌رسد صرفا انفجار آمونیاک منجر به این اتفاق شده باشد و این احتمال وجود دارد که عناصر نظام سلطه در آن دخیل باشند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1637367
ارسال نظر
نظرات