شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 10:26 منتشر شده در مورخ: 1399/05/29 شناسه خبر: 1638345

لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شور و شعور حسینی

لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شور و شعور حسینی
کم کم به محرم، ماه حزن و اندوه مسلمانان و آزادی خواهان جهان نزدیک می‌شویم، فصل شروع حماسه های عاشورایی حماسه های که هر ماه را محرم، هر سرزمین را کربلا و هر روز را عاشورا می کند. ماهی که مراسم عزاداری آن با توجه به شیوع بیماری کرونا قرار است در شرایط خاصی برگزار شود، آیینی که امسال باتوجه به حساسیت‌های آن باید بیش از همیشه با شور و شعور حسینی همراه باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، رفته رفته ماه عزای حسین (ع) فرا می رسد، محرم می‌آید تا آوای فداکاری و مقاومت در برابر بیداد را در جهان هستی طنین افکند و طلسم استکبار و استبداد را در هم شکند و به افسون ناامیدی در برابر زورگویان و قدرت‎طلبان به‌ظاهر غالب، خاتمه دهد. وسوسه خنّاسان و خدعه اغواگران را خنثی نماید و شعار «هیهات منّا الذّله» را عملی سازد و پرچم پرافتخار نهضت حسینی را در فرازین نقطه جهان به اهتزاز درمی‌آورد.

مراسم محرم امسال متفاوت تر از همه سال های گذشته قرار است برگزار شود، مراسمی که مهمان ناخوانده ماه های اخیر عزادارانش را تهدید می کند، مهمانی که اگر از او غفلت کنیم گرفتارمان خواهد کرد.

از شش ماه پیش شیوع ویروس کرونا باعث افزایش اضطراب و افسردگی در مردم شده و زندگی آنان را از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تحت تاثیر قرار داده و حالا برگزاری مجالس عزاداری امام حسین (ع) باعث آرامش روح و روان مردم می شود.

در همین راستا جمعی از مسوولان استان  کردستان علاوه بر اعلام آمادگی برای برگزاری مراسم محرم امسال، بر رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک و موادضدعفونی، اجرای فاصله گذاری اجتماعی و ... نیز تاکید کرده و بر این نکته  اتفاق نظر دارند که بهتر است  تمامی مراسمات عزاداری سید و سالار شهدا با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام پذیرد.

برپایی مراسم عزاداری محرم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان  در گفتگو با خبرنگار کرد تودی اظهار داشت: مکان‌های برگزاری مراسم عزاداری با مجوز سازمان تبلیغات اسلامی مشخص می‌شود و مراسم سوگواری این ماه باید با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌ ‌های بهداشتی صورت بگیرد.

وی اولویت و دغدغه تمامی مسئولان را حفظ سلامت مردم عنوان کرد و افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم عزاداری مبنای برگزاری این مرایسمات خواهد بود و در صورت تخلف هیات‌های مذهبی مجوز آنها تعلیق و به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان بر برگزاری مراسم سوگواری ماه محرم در مکان روباز با رعایت پروتکل‌ ‌های بهداشتی تاکید کرد و گفت: این مراسم نباید بیش از دو ساعت طول بکشد.

خوش اقبال با اشاره به اینکه باید رسانه‌ها نیز مسوولان را در انعکاس برنامه‌های محرم یاری کنند، تاکید کرد: شهرداری‌ها باید نسبت به فضاسازی و تزئین سطح شهرها متناسب با ایام سوگواری محرم اقدام کنند.

حجت الاسلام حاتمیان مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان در گفتگو با خبرنگار کردتودی اظهار داشت: با توجه به برگزاری برنامه‌های ایام محرم ناچار هستیم بر اساس دستور عمل‌هایی ستاد کرونا ویژه برنامه های محرم را برگزار کنیم.

وی افزود: سلامت انسان همواره مورد توجه بوده و هرجا که سلامت انسان با اجرای تکالیف دینی به خطر بیفتد آن تکالیف دینی به خاطر حفظ سلامت مردم تعطیل  خواهد شد.

حاتمیان عنوان کرد: ممکن است در مواردی افرادی روی احساسات مذهبی و براساس نگاه سلیقه‌ای و شخصی خود تصمیمات ستاد را به حاشیه و یا زیرسوال ببرند که این منطقی نیست و سازمان تبلیغات اسلامی بر اساس دستورات ستاد مبارزه با کرونا حرکت خواهد کرد و می طلبد با درایت، شرایطی ایجاد کنیم که وضعیت بیماری تشدید نشود.

وی در ادامه گفت: هیئت‌های مذهبی برای فعالیت نیاز به مجوز دارند، اما امسال برای برگزاری مراسم عزاداری در محرم و صفر هر هیئت مذهبی که بخواهد مراسمی برگزار بکند باید مجوز لازم را با پرکردن فرم لازم در سامانه ثبت نام بیرق دریافت کنند.

حاتمیان افزود: اگر هیئتی از این ضوابط و قوانین تخطی کند در مرحله نخست تذکر کتبی به هیئت امنا در صورت تکرار خدماتی که در اختیار آنها قرار گرفته قطع و در مرحله سوم لغو مجوزه حداقل 6 ماه و معرفی به دستگاه قضا مد نظر قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: نظارت بر فعالیت هیئت‌های مذهبی در طول ماه محرم و صفر توسط دستگاه ذیربط به صورت مستمر انجام خواهد شد.

در ادامه آیت‌الله شاهرودی  نماینده ولی فقیه در کردستان در گفتگو با کرد تودی بر لزوم رعایت توصیه‌های ستاد کرونا و سیاست‌های نظام اسلامی در اجرای برنامه‌های ایام محرم و صفر تاکید کرد و گفت: هیئات مذهبی در این برهه کرونایی باید با رعایت توصیه‌ها و سیاست‌های نظام اسلامی و ستاد کرونا، برنامه‌های ایام محرم، صفر و اربعین حسینی را انجام دهند.

وی اضافه کرد: کار کردن برای مردم توسط هیئات مذهبی همان ارتباط حضوری است که محبت مودت، عشق و همدلی را فراگیر می‌کند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اعلام کرد: وجود نعمت رهبری در جامعه اسلامی که با اقتدار تمام بزرگترین مستکبران را به خاک انداخته و آنها را رسوا کرده است یک نعمت بوده و لازم است در این برهه از زمان مطیع امر معظم‌له باشیم و بیشتر از سایرین توصیه‌ها و سیاست‌های نظام اسلامی و شرایط ستاد کرونا را در برنامه‌های پیش‌رو به ویژه ایام محرم، صفر و اربعین حسینی رعایت کنیم.

رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام عزاداری محرم الزامی است

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان  هم با الزامی دانستن رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام عزاداری محرم، گفت: کوچکترین سهل انگاری می تواند دوباره باعث اوج گرفتن کرونا در کردستان شود به همین خاطر الزامی است که با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در این ماه و پرهیز از مسافرت های غیر ضروری از شیوع مجدد این بیماری در بین  همشهریان کردستانی جلوگیری کنیم.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با همراهی خوب مردم وضعیت استان از لحاظ بیماری کرونا از وضعیت قرمز به زرد تغییر پیدا کرده و امیدوارم با همراهی مردم و هیات های عزادار همچنان شاهد کاهشی بودن آمار باشیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1638345
ارسال نظر
نظرات