شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 12:05 منتشر شده در مورخ: 1399/05/29 شناسه خبر: 1638421
حال ناخوشِِ بورس؛

بی‌تدبیری دولت در بازار سرمایه/ تبعات بی‌اعتمادی سهام‌داران!

بی‌تدبیری دولت در بازار سرمایه/ تبعات بی‌اعتمادی سهام‌داران!
شرایط امروز بازار سرمایه به شدت حساس است و در صورت بدبینی و بی اعتمادی سهام داران، معلوم نیست چه اتفاقات ناگواری برای اقتصاد کشور رقم بخورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، پس از کاهش 265 هزار واحدی شاخص کل بورس در روزهای گذشته، بازار، دیروز شاهد روندی مثبت بود و بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند بازار مجددا حرکت صعودی خود را شروع خواهد کرد. اما بازار سرمایه دقایقی پس از بازگشایی در روز گذشته مجددا روند نزولی به خود گرفت و این روند نزولی در کل بازار تاثیر گذاشت.

بدین ترتیب، بازار امروز فعالیت خود را مجددا با 36 هزار واحد منفی شروع کرده و روند نزولی شاخص کل ادامه دارد. این درحالی است که بازار در روزهای گذشته دو مرحله ای شده و برخی از نمادهای تاثیرگذار در شاخص کل در نیمه دوم بازار قرار دارند و به تبعیت از نمادهای نیمه اول بازار فعالیت خود را با روند منفی شروع میکنند.

برخی از تحلیلگران معتقدند دلیل منفی بودند بازار در چندین روز اخیر، عدم مدیریت صحیح دولت و وزارت اقتصاد در بازار است. بازار مثبت 10 روز پیش ایران پس از اعلام خبر لغو صندوق دارا دوم دولت به شدت دچار هیجان و تشنج شد. هرجند این خبر بعدها تکذیب شد، اما سیاست اجرایی غلط دولت ضربه بزرگی به بازار سرمایه زد.

پس از این اتفاق بازار درحال اصلاح و بهتر شدن بود. حتی نمادهای پالایشی که تاثیر مهمی در بازار سرمایه دارند، به دلیل تغییر نحوه محاسبه قیمت نفت موقتا بسته شده و خبر از بازگشایی این نمادها با سودهای بیش از 20 درصد بود که این نمادها نیز به دلایل نامعلوم، روز گذشته با رنج منفی کار خود را آغاز نمودند.

موضوع دیگر در تحت تاثیر قرار دادند بازار سرمایه، مربوط به صندوق های با درآمد ثابت است که سازمان بورس این صندوق ها را ملزم کرده بود تا پایان ماه نسبت به رعایت حدنصاب ۵ درصد سهام خود اقدام کنند. این خبر موجب شد بسیاری از صندوق ها که از سهامداران آنها به عنوان اشخاص حقوقی یاد میشود، در اکثر نمادها اعمال نفوذ کرده و با عرضه سهام های خود، بسیاری از نمادهایی که در صف خرید بودند را به صف فروش تبدیل کنند.

نکته مهم دیگر در اتفاقات اخیر بازار سرمایه، شانتاژ و پمپاژ خبری رسانه‌های معاند در تهییج مردم برای خروج از بازار سرمایه است. این رسانه ها با القای خبر ریزش اساسی بازار سرمایه مردم را ترسانده و موجب تحت تاثیر قرار گرفتن بخشی از مردم شده اند.

اما همه این موضوعات از ابتدا به مدیریت و سیاست گذاری دولت مربوط است. این دولت است که باید با ایجاد ثبات در بازار سرمایه مانع از فرار سرمایه داران شود. شرایط امروز بازار سرمایه به شدت حساس است. بیش از 25 میلیون نفر از مردم ایران با این بازار درگیر هستند و در صورت بدبینی و بی اعتمادی، معلوم نیست چه اتفاقات ناگواری برای اقتصاد کشور رقم بخورد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1638421
ارسال نظر
نظرات