شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 12:28 منتشر شده در مورخ: 1399/05/29 شناسه خبر: 1638443
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی خبر داد؛

اختصاص ۳۵ درصد اعتبار سفر ریاست جمهور به پروژه‌های نیمه تمام فرهنگ و ارشاد

اختصاص ۳۵ درصد اعتبار سفر ریاست جمهور به پروژه‌های نیمه تمام فرهنگ و ارشاد
حسین فرخنده گفت: در سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی اعتباری بالغ بر هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مصوب شد که تاکنون 35 درصد اختصاص یافته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر اترک، حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی صبح امروز در نشست خبری به مناسبت هفته دولت در جمع اصحاب رسانه خراسان شمالی با اشاره به اینکه روند رو به رشد شاخص های فرهنگی و هنری در خراسان شمالی از سال ۹۲ آغاز شده است،گفت: بهره برداری از ۲۴ پروژه عمرانی و افزایش ۱۶ هزار متر مربع فضای فرهنگی استان با اعتباری بالغ بر ۳۶۲ میلیارد ریال یکی از اقدامات زیربنایی دولت در افزایش سرانه فرهنگی استان خراسان شمالی بوده است.

وی ادامه داد: از مجموع ۲۴ پروژه  ۱۴ کتابخانه روستایی و سه کتابخانه شهری، چهار مجتمع فرهنگی هنری و سه سالن نمایش بوده است که به مجموعه فضای فرهنگی استان افزوده شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سفر ریاست جمهور به استان خراسان شمالی اعتباری بالغ بر هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جهت تکمیل پروژه های نیمه تمام فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مصوب شد،گفت: پروژه هایی که در این طرح قرار می گیرند  بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند.

وی اظهارداشت: ۳۵ درصد اعتبار پروژه های این سفر اختصاص پیدا کرده است و با تخصیص مابقی این اعتبار پروژه‌های نیمه‌تمام استانی فرهنگ و ارشاد اسلامی تا پایان سال ۹۹ به اتمام خواهد رسید.

فرخنده اضافه کرد: در هفته دولت سال جاری  از محل اعتباراتی که اختصاص پیدا کرده دو پروژه کتابخانه اسفراین و سالن آمفی تئاتر گرمه به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی یادآور شد: همچنین در شهرستان راز و جرگلان، پیگیری ها برای تخصیص اعتبار برگزاری مناقصه پروژه فرهنگی هنری این شهرستان انجام شده است.

فرخنده گفت: افزایش ۱۶ هزار متر مربع فضای فرهنگی استان با اعتباری بالغ بر ۳۶۲ میلیارد ریال یکی از اقدامات زیربنایی دولت در افزایش سرانه فرهنگی استان خراسان شمالی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: از ۱۶ هزار متر مربع فضای فرهنگی استان خراسان شمالی  ۱۱ هزار متر مربع فضای فرهنگی هنری و حدود ۶ هزار مترمربع فضای موزه هنرهای معاصر بجنورد، دو پروژه ملی استان خراسان شمالی هستند.

وی با اشاره به اینکه دولت پیگیر بهره برداری این دو پروژه در موعد مقرر است، گفت: علی رغم اینکه پروژه ها شروع شده است اما اعتبارات اختصاص پیدا کرده برای این دو پروژه ملی متناسب با حجم پروژه نبوده است این در حالی است که در پروژه‌های استانی موفقیت‌های بسیاری کسب شده است و تا پایان سال با تخصیص مابقی اعتبارات تمامی پروژه های نیمه تمام فرهنگ و ارشاد استان به پایان خواهد رسید.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد:  بر این اساس شاخصه سرانه فضای کتابخانه در استان خراسان شمالی در دولت تدبیر و امید رشد قابل توجهی داشته است و استان خراسان شمالی براساس اعلام نهاد کتابخانه های کشور درسرانه فضای کتابخوانی به نسبت جمعیت در صدر جدول و در گروه ۳ استان اول قرار گرفته است.

فرخنده به افزایش سالن سینمایی استان در مقایسه با سال ۹۲ اشاره کرد و گفت: تعداد سالن های سینمایی از سال ۹۲ با یک سالن به ۹ سالن در سال جاری افزایش پیدا کرده است به طوری که  تعداد صندلی های سینما از ۴۸۰ صندلی به دو هزار و ۲۷۴ صندلی رسیده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با بیان اینکه اعتبارات فرهنگی تحت تاثیر تحریم های تحمیل شده بر کشور نسبت به سال های ۹۰ و ۹۲ به نصف کاهش یافته است، گفت: این در حالی است که این کاهش اعتبار به هیچ وجه در روند انجام فعالیت های فرهنگی هنری و جریانهای فرهنگی خلل ایجاد نکرده است.

وی اضافه کرد: فعالیت های خودجوش مردم و واگذاری مدیریت مجتمع های فرهنگی و زمینه سازی برای مشارکت بیشتر بخش خصوصی با افزایش مراکز فرهنگی هنری از ۷۸۳ مرکز در سال ۹۲ به یک هزار و ۱۹ مرکز در سال ۹۹ و رشد ۴۳ درصدی از جمله عوامل و دلایلی بوده که فعالیت های فرهنگی هنری بیشتری را علی رغم کاهش اعتبارات فرهنگی داشته است .

فرخنده ادامه‌ داد: با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی اجراها و جشنواره ها در محافل هنری فعالیت ها بیشتر به سمت فضای مجازی سوق پیدا کرده است که در این راستا ۲۱ پویش مردمی به همت هنرمندان استان، ۱۵ نمایشگاه اجرای فرهنگی هنری ، ۶۳ برنامه زنده موسیقی در این ایام انجام شده است .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با بیان اینکه در ایام کرونا تعطیلات اصناف فرهنگی طولانی تر از سایر اصناف بوده  و در برخی از اصناف فرهنگی تاکنون بازگشایی انجام نشده و تعطیلی ادامه دارد، گفت: اجراهای موسیقی، اجرای نمایش، تعطیلی سالن های سینمایی یکی از مسائل و دغدغه ماست که در فرهنگ و ارشاد اسلامی با آن مواجه هستیم که تلاش بر این است که با استفاده از امکاناتی که در فضای مجازی وجود دارد ارتباط هنرمندان  با جامعه حفظ شود.

وی یادآور شد: با توجه به کمبود اعتبارات استانی، تفاهم نامه ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری خراسان شمالی در بخش فرهنگی هنری سینمایی و قرآنی منعقد شده و توافقاتی با معاونت‌های تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده است که قطعاً در حوزه اعتبارات استانی جبران شود.

فرخنده گفت: تفاهم نامه در حوزه ارائه خدمات سینمایی با سازمان سینمایی کشور بسته شده است که اعتباری بالغ بر ۱۴ میلیارد و ۶۹۰ میلیون ریال بوده است.

وی ادامه داد: تفاهم نامه ساخت پردیس سینمایی سه ساله در شهر شیروان منعقد شده است که زمین توسط شهرداری شیروان مشخص شده است، همچنین  نقشه ساخت بنا آماده شده است انتظار بر این است که تا پایان ماه مراحل ساخت آغاز شود زیرا پایان اردیبهشت ماه ، پایان زمان اجرای این توافقنامه است .

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1638443
ارسال نظر
نظرات