شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:00 منتشر شده در مورخ: 1399/06/01 شناسه خبر: 1639401
رئیس اداره آب و فاضلاب شیروان اعلام کرد؛

اختلافات داخلی مهمترین علت رفع نشدن مشکل آب "گلیان"/ تنش آبی در ۳۵ روستای شیروان

اختلافات داخلی مهمترین علت رفع نشدن مشکل آب "گلیان"/ تنش آبی در ۳۵ روستای شیروان
رمضانی گفت: بزرگترین مشکل آب در گلیان اختلافات بین مردم شهرک و روستای گلیان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رمضانی، رئیس اداره آب و فاضلاب شیروان  در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری شیروان در رابطه با روستاهایی که با تنش آبی مواجه هستند، اظهار داشت: در روستای زوارم شیروان که با مشکل کاهش فشار آب مواجه بودند با تغییر پمپ آب قدرت افزایش آب پیدا کرد، همچنین در روستای ملاباقر این شهرستان با پایین بردن 30 سانتیمتری پمپ آب مشکل رفع شد.

وی با اشاره به اینکه در روستای حسین آباد شهرستان شیروان یک چشمه و یک چاه با دبی 6 الی هفت لیتر آب در ثانیه وجود دارد که تقریبا هفت  الی هشت لیتر کمتر از حد مناسب برای آبرسانی بود، ادامه داد: برای رفع این مشکل با بهره بردای از چشمه ای که در اختیار اداره جهاد کشاورزی شهرستان بود، دو الی سه لیتر آب در ثانیه به آبفا اختصاص داده شد، همچنین هماهنگی ها انجام شده است که از چاه شماره 19 شیروان در منطقه گرزو به مخزن آب این روستا لوله کشی شود که آب پایدار برای اهالی روستا تامین شود.

رئیس اداره آب و فاضلاب شیروان با بیان اینکه انشعابات غیرقانونی در دهیاری ها جمع آوری شده است، گفت: اقدامات لازم انجام گرفته است اما هنوز هم کسری میزان آب وجود دارد به طوری که اهالی بالا دست روستا حسین آباد روزانه بیش از دو  الی سه ساعت آب ندارند.

وی با بیان اینکه اهالی روستا حسین آباد 20 درصد آب داشتند، گفت: این در حالی است که در حال جاضر 80 درصد سکنه روستا دارای لوله کشی آب به صورت ثابت هستند و تنها 20 درصد به صورت موقت آب دارند.

رمضانی بیشترین مشکلات مربوط به آب در این شهرستان را مربوط به دو روستای گلیان و ملاباقر خواند و گفت: در روستاهایی همچون حسین آباد از شهرداری جهت انتقال آب و برای روستا شورک عبدل آباد از بجنورد جهت تامین آب همکاری گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه جهت آبرسانی روستاها یک تانکر در دسترس است، گفت: در روستای خطاب اقدام خاصی صورت نگرفته است اما به دلیل دارا بودن به چشمه مشکل آب ندارند اما اگر تعداد تانکرها افزایش پیدا می کرد شرایط روستاهای بی آب بهتر از این مدیریت می شد.

رمضانی روستاهای دارای تنش آب در شیروان را 35 مورد عنوان کرد و گفت: با حمایت های امنیتی شورای تامین از اداره آب و فاضلاب شهرستان، روستاهایی نظیر ملاباقر، زوارم، باغان، نامانلو، مشهدطرقی، رزمغان، قلندرآباد تعداد زیادی از استخرهایی که برای مصرف کشاورزی ایجاد شده بودند جمع آوری و به رفع مشکل آب این روستاها کمک شد.

وی با اشاره به روستای باغان که چاه آن هفت الی هشت لیتر آب در ثانیه دارا می باشد و پاسخگوی نیازهای مردم روستا نیست، گفت: براساس بررسی های صورت گرفته پایین بودن کیفیت لوله های به کار گرفته شده در لوله کشی ها و ایجاد ترکیدگی مداوم، همچنین مصرف غیرمجاز و تخلیه دو ساعت آب در روز توسط برخی از روستاها و عدم همکاری دهیاری برای معرفی این افراد باعث ایجاد این مشکلات در حوزه آب این روستا شده است.

رمضانی در رابطه با مشکلات آبی موجود در شهرک روستای گلیان گفت: مخزن آماده و لوله کشی تا سطح شهرک انجام شده است و  تاکنون 5 میلیارد تومان در این منطقه هزینه شده است و از 12 سال پیش تاکنون ایستگاه پمپاژ، خط انتقال از ایستگاه پمپاژ به منبع اصلی و از منبع اصلی تا داخل روستا نیز شبکه رسانی شده است، همچنین این قابلیت برای شرکت آبفا شهرستان وجود دارد که در کنار مخزن با فاصله 20 متری چاه جدیدی را احداث کنند که مردم روستا مانع این حرکت شده اند.

رمضانی در پاسخ به سوال خبرنگار شیروان من که متولی اصلی رسیدگی به مشکلات شهرک گلیان کیست، گفت: آب و فاضلاب یک دستگاه متولی برای آبرسانی به مردم است اما به دلیل اینکه مردم روستا اجازه ورود نمی دهند آبفا نمی تواند ایجاد درگیری کند و رفع این مشکل بر عهده فرمانداری و بخشداری است.

وی با اشاره به اینکه همچنین علاوه بر مخزن های تعبیه شده در فاصله دو کیلومتری روستای گلیان چاهی از قبل حفر شده، گفت: اعتبار پیش بینی شده برای تامین هزینه های آن دو میلیارد تومان است که به دلیل نبود اعتبار بلاتکلیف مانده است.

رئیس آبفا شهرستان شیروان با بیان اینکه وظیفه ما تامین آب شرب مورد نیاز مردم است، تصریح کرد: در حال حاضر براساس لیستی که دهیاری روستای گلیان در اختیار قرار داده است، آبرسانی از طریق تانکر صورت می گیرد ، از طرفی تامین آب مورد نیاز برای باغ ها و کشاورزی برعهده آبفا نیست و عدم رفع این مشکل به خاطر اختلافات بین مردم ساکن در شهرک و روستای گلیان است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا انتقال آب از روستای پایین به روستای بالا باعث کم یا خشک شدن آب برای اهالی روستای پایین نخواهد شد، گفت: باتوجه به اینکه این حوزه تخصصی من نیست و من کارشناس حوزه انتقال هستم اما از 15 سال گذشته تاکنون براساس بررسی های صورت گرفته نشان از آب فراوان موجود در منطقه است.


انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1639401
ارسال نظر
نظرات