شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 16:24 منتشر شده در مورخ: 1399/06/01 شناسه خبر: 1639483
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین مطرح کرد؛

وارداتی بودن بیش از ۹۰درصد نهاده‌های دام و طیور/ تولیدکنندگان خسارت‌دیده از کرونا در قزوین تسهیلاتی دریافت نکرده‌اند

وارداتی بودن بیش از ۹۰درصد نهاده‌های دام و طیور/ تولیدکنندگان خسارت‌دیده از کرونا در قزوین تسهیلاتی دریافت نکرده‌اند
فاطمه خمسه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: ذرت در صنعت دام و طیور نقش موثر و مصرف زیادی دارد؛ به طوری که بیش از ۹۰ درصد از نهاده‌های دام و طیور وارداتی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین؛ فاطمه خمسه در نشست خبری با اصحاب رسانه که ظهر امروز(شنبه) در سالن جلسات باغستان قزوین برگزار شد، با اشاره به فرا رسیدن هفته دولت اظهار کرد: در هفته دولت به طور کلی ۶۷ پروژه بخش کشاورزی در استان با اعتباری بالغ بر ۷۳۲ میلیون و ۳۹۴ هزار ریال افتتاح خواهد شد.

وی افزود: این طرح‌ها شامل ۱۴ طرح منابع طبیعی، دو طرح صنایع کشاورزی، یک طرح باغبانی، شش طرح دام و طیور و ۴۴ طرح آب و خاک است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ادامه داد: در هفته دولت یک طرح بزرگ تولیدات دامی در بوئین زهرا کلنگ زنی می‌شود که می‌تواند بزرگترین مشکلات در این حوزه را پوشش دهد.

این مقام مسئول بیان کرد: در روزهای آخر برداشت گندم قرار داریم و تا امروز بیش از ۲۰۰هزار تن گندم از کشاورزان استان خرید کردیم و سال زراعی ۹۸_۹۹ سال پربرکتی بود به طوری که بارندگی‌های خوبی داشتیم.

خمسه با بیان اینکه بیش از ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی استان سم‌پاشی شد، ابراز کرد: در کشت دیم و کشت آبی در سال گذشته ۶ درصد افزایش سطح کشت داشتیم و امسال هم تولید گندم در استان تا سقف ۳۳۰ هزار تن اتفاق افتاده است.

در بحث تامین گوشت قرمز هیچ مشکلی نداریم

وی با اشاره به اینکه مصرف گندم استان ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تن است، ابراز کرد: 140 هزار تن جو کشت شده است و خرید تضمینی جو هم اتفاق خواهد افتاد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: ذرت در صنعت دام و طیور نقش موثر و مصرف زیادی دارد؛ به طوری که بیش از ۹۰ درصد از نهاده‌های دام و طیور وارداتی است؛ امسال ۲۶ هزار هکتار ذرت علوفه‌ای و ۳۸۵ هکتار کشت ذرت دانه‌ای در استان کشت شده است.

این مقام مسئول عنوان کرد: در حوزه گلخانه‌ها طی دو سال گذشته خوشبختانه مجوز‌ها تسهیل شد؛ لذا مهمترین راه رهایی از بی‌آبی و کم‌آبی در استان گلخانه است و توانستیم برای اولین بار تخصیص آب به گلخانه با تعرفه صنعتی را دریافت کنیم.

خمسه با بیان اینکه اکنون هر فردی که اقدام به احداث گلخانه کند شامل دریافت تعرفه دریافت آب هم می‌شود، گفت: در بحث بزرگترین گلخانه استان، شهرک گلخانه نودهک بالای ۹۰ درصد پیشرفته داشته و بیش از ۹۵ درصد اعتبارات ملی را برای این پروژه جذب کردیم.

وی با اشاره به ۱۳ طرح در راستای حفظ و افزایش تولیدات، بیان کرد: در اقتصاد حوزه مقاومتی ۲۸ طرح را در استان برنامه‌ریزی کردیم که ردیف بودجه‎ای هم دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین عنوان کرد: در محصولات باغی استان امسال شرایط خوبی داشتیم و باتوجه به خسارات سرمازدگی طی سال‌های گذشته نیز تدابیری اندیشیده شد به طوریکه امسال سرما داشتیم اما سرمازدگی چشمگیری نداشتیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در بحث تامین گوشت قرمز هیچ مشکلی نداریم، گفت: ما در کمک به مرغداران در دوران کرونا خرید توافقی مرغ و ذخیره سازی آن را داشتیم.

قزوین پایلوت تربیت مربی باغبانی کشور شد

وی ادامه داد: در بحث پروژه آبیاری تحت فشار تاکنون ۲۴ هزار و ۵۰۰ هکتار عملی شده و اعتبارت این پروژه از صندوق توسعه ملی تامین می‌شود و یک سیستم خیلی منسجم شکل گرفته است.

خمسه تصریح کرد: در بحث کرونا به تولید در کشاورزی خسارت وارد شد در حالی که فعلا به مشاغل آسیب دیده تسهیلات اعطا می‌شود و به بخش تولید هنوز تسهیلاتی تخصیص نیافته است اما در بحث اشتغال نیز 51 نفر را برای اخذ وام معرفی کردیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآور شد: رتبه دوم کشور در کاهش ضایعات کشاورزی را کسب کردیم و امسال دو تفاهمنامه در راستای جهش تولید با بسیج داریم که یک طرح مربوط به کلزا، ذرت و جو است و طرح دیگر نیز طرح "یاوران تولید" است که با همکاری سپاه استان اجرا می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: قزوین پایلوت تربیت مربی باغبانی کشور شده که مدرک بین المللی هم صادر می‌کند و این استان به صورت دپارتمان باغبانی ثبت و ضبط می‌شود. 

وی در پایان با اشاره به ایجاد اشتغال در استان گفت: میزان اشتغالی که سال گذشته و امسال تعهد کردیم 3 هزار و 848 مورد بوده که سال گذشته ۱۰۵ درصد و امسال هم ۳۳ درصد محقق شد.


انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1639483
ارسال نظر
نظرات