شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 09:54 منتشر شده در مورخ: 1399/06/02 شناسه خبر: 1639578
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان عنوان کرد؛

احیای روحیه مطالبه گری اولویت نخست ستاد امر به معروف و نهی از منکر

احیای روحیه مطالبه گری اولویت نخست ستاد امر به معروف و نهی از منکر
حجت‌الاسلام یاسر مظاهری با بیان اینکه که حمایت معنوی و قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر در دستور کار ستاد قرار دارد، گفت: احیای روحیه مطالبه گری و نقد از مسئولان اولویت نخست ماست تا مردم بدون هیج گونه دغدغه، واهمه و اضطرابی عملکرد مسئولان را نقد و درخواست هایشان را مطالبه کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصر همدان؛ ستاد امر به معروف و نهی از منکر  از سال ۷۱ تاکنون هر ساله هفته نخست ماه محرم را به منظور یادآوری و تذکر اصلی ‌ترین هدف جهاد الهی و والای سیدالشهدا(ع) با عنوان هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر اجر می نهند.

در این باره به سراغ حجت‌الاسلام یاسر مظاهری، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان که یک ماهی می شود عهده دار این مسئولیت شده رفتیم.

منکراتی بالاتر از بدحجابی داریم

وی در گفت و گو با خبرنگار عصر همدان با بیان اینکه در دوره جدید، این ستاد رویکردهای تازه ای دارد، گفت: در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که نسبت به امر به معروف و نهی از منکر جفا شده، از آن رو که تا نام این دو فریضه الهی بر زبان می آید به طور عمده ذهن برخی مردم به مسئله حجاف و عفاف هدایت و این گونه تصور می شود تنها منکر بدحجابی است!

وی مسئله حجاب و عفاف را اولویت دهم ستاد دانست و اظهار کرد: این در حالی که ما منکراتی بالاتر از بی توجهی به پوشش ظاهری داریم که متأسفانه عامه ما از آن غافل مانده ایم.

تدوین برنامه های تشویقی و تبیینی برای نهادینه ساختن فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر ضروری است

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان به برنامه های پیش روی این ستاد در هفته نخست ماه محرم اشاره کرد و افزود: در این هفته گروه ها و تیم های آموزش دیده که مهارت های لازم نحوه اجرای این دو فریضه الهی را آموخته اند در قالب تذکر لسانی به شیوه ای نرم و صحیح به میدان می آیند.

حجت الاسلام مظاهری تصریح کرد: نکته مهم در بخش تذکر لسانی تببین، ترویج و تشویق مردم به ادای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است و برای فرهنگ سازی و نهادینه شدن این مسئله از رسانه های جمعی از صدا و سیما و مطبوعات گرفته تا خبرگزاری و سایت های خبری بهره می گیریم.

برخی مشکلات جامعه امروز ناشی از قانون گریزی است

وی در ادامه با بیان اینکه در قانون اساسی برای امر به معروف و نهی از منکر سه شکل عنوان شده، گفت: شکل اول ادای این دو فریضه از سوی "دولت به مردم" است بدان معنا که مسئولان و قانون گذاران با تدوین قوانین بایدها و نبایدهایی را برای اداره امور جامعه با هدف حمایت از مردم تصویب می کنند.

این مقام مسئول اظهار کرد: ریشه بخشی از مشکلات کنونی نشات گرفته از قانون گریزی برخی مردم است که می خواهند قانون را دور بزنند و آن گونه که باید از قانون تبعیت نمی کنند.

حجت الاسلام مظاهری ادامه داد: شکل دوم امر به معروف و نهی از منکر "مردم به دولت" است بدان معنا که مردم مسئولان خودشان را نظارت و ارزیابی می کنند و نسبت به عملکرد آن ها بی تفاوت نیستند.

احیای روحیه مطالبه گری مردم نسبت به مسئولان اولویت نخست ستاد امر به معروف و نهی از منکر است

وی تاکید کرد: در حقیقت شعار و روح کلی همه برنامه های ما در دوره جدید این است که بی تفاوت نباشیم و روحیه مطالبه گری مردم نسبت به مسئولان را احیا کنیم چرا که نظارت مردم بر مسئولان را حق طبیعی آنان می دانیم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان تأکید کرد: این مهم است که مردم مسئولیت پذیر باشند و در راستای امر به معروف و نهی از منکر به راحتی و بدون هیج گونه دغدغه، واهمه و اضطرابی عملکرد مسئولان را نقد و درخواست هایشان را مطالبه کنند.

حجت الاسلام مظاهری خاطر نشان نکرد: ترویج و احیای روحیه مطالبه گری مردم از مسئولان یکی از اقدامات اصلی ستاد امر به معروف و نهی از منکر است.

مردم نسبت به یکدیگر مسئول هستند

وی امر به معروف و نهی از منکر در قالب "مردم به مردم" را شکل سوم این مهم در قانون اساسی برشمرد و عنوان کرد: در این شکل مهم است تا مردم بدانند که در قبال یکدیگر مسئولیت دارند، همان گونه که امروز آنان درخصوص استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی نسبت به سلامت یکدیگر مسئول هستند درباره ادای امر به معروف و نهی از منکر با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی مسئولیتی بر دوششان است.

شورای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه ها هیچ گونه فعالیتی ندارند

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان همچنین به مسئله شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه ها و سازمان اشاره کرد و گفت: در حدود ۱۴۰ شورای امر به معروف دستگاه هایی دولتی و غیر دولتی وجود دارد که تنها اسمی است و هیچ گونه فعالیت، اقدام در خور توجه و پویایی ندارند بنابراین احیاء این شوراها از اولویت های بعدی ما است.

آمران به معروف و ناهیان از منکر مورد حمایت معنوی و قضایی قرار دارند

مظاهری با اشاره به منویات اخیر رهبر انقلاب در هفته قوه قضائیه مبنی بر اینکه مسئولان نسبت به گزارش های مردمی توجه داشته باشند و گزارشگران فساد با دلگرمی مورد حمایت معنوی و قضایی قرار گیرند، تصریح کرد: بدین شرح یکی از این برنامه های اولویت دار ما در تعامل با قوه قضائیه حمایت معنوی و قضایی از آمران به معروف و نهی از منکر است.

وی با بیان اینکه اجازه نمی دهیم شخص یا اشخاصی به آمران به معروف و ناهیان از منکر توهین کند، افزود: در حال حاضر خوشبختانه شعب ویژه رسیدگی به پرونده های قضایی در این زمینه با قضات آموزش دیده در دادگاه ها تشکیل شده و آمران به معروف با حمایت وکلای آموزش دیده مورد حمایت قضایی ستاد استانی قرار می گیرند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان با بیان اینکه یکی دیگر از اولویت های ما در حوزه آمران به معروف و ناهیان از منکر بحث مهارت افزایی و آموزش آنان است، عنوان کرد: افرادی که در این حوزه تمایل به فعالیت دارند می توانند با ثبت نام در سامانه امین دوره های آموزشی مجازی و حضوری را بگذرانند تا انجام این فرایض الهی به بهترین شیوه عملیاتی شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1639578
ارسال نظر
نظرات