شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 11:51 منتشر شده در مورخ: 1399/06/02 شناسه خبر: 1639719
استعداد بانوان فوتبالیست در ایران حیف می شود؛

سلیمی راد: بهترین پیشنهاداتِ منهای حجاب را رد کردم/ طرفدار تراکتورم؛ الگویم مسعود شجاعی است

سلیمی راد: بهترین پیشنهاداتِ منهای حجاب را رد کردم/ طرفدار تراکتورم؛ الگویم مسعود شجاعی است
سلیمی راد گفت: همیشه و در همه جا گفته ام که حجاب برای من مهم تر از همه چیز است و حتی اگر کشوری باشد که حجاب من را قبول نداشته باشد و به من پیشنهاد بازی بدهد، حتی اگر بهترین تیم هم باشد، پیشنهاد آن را قبول نخواهم کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تبریزبیدار، صبا سلیمی راد بازیکن تبریزی و وینگر راست تیم ملی بانوان ایران است که چندی قبل با قراردادی به تیم مارخال‌شکی باکو پیوست تا نخستین بانوی لژیونر ایرانی در جمهوری آذربایجان باشد.

سلیمی ابتدا در فوتسال شهرداری تبریز بازی می‌کرد که مربیان تیم ملی فوتبال او را برای انتخاب کردند و حضور او در تیم ملی موجب شد تا بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

این بانوی فوتبالیست تبریزی فصل گذشته در لیگ فوتبال بانوان لیگ عراق به میدان رفت و بعد از شرایط بوجود آمده کرونایی به تبریز بازگشت تا این بار راهی فوتبال آذربایجان شود.

سلیمی با نماینده باشگاه مارخال‌شکی آذربایجان در شهر تبریز مذاکرات خود را نهایی کرده و قرارداد یک‌ساله‌ای را به امضا رساند تا بعد از رفع روادید کرونایی آذربایجان راهی این کشور شود.

 

سلیمی با حضور در تحریریه تبریزبیدار در یک گفتگوی صمیمی پاسخگویی سوالاتی در حوزه فعالیت ورزشی خود شده است که مشروح آن بشرح ذیل می باشد:

اولین ملی پوش آذربایجانی که اولین لژیونر فوتبال بانوان شد

 تبریز بیدار: خودتان را معرفی کرده و سوابق ورزشی تان را شرح دهید.

 صبا سلیمی راد:  متولد ۱۳۷۶ هستم، قبل از فوتسال تا ۱۴ سالگی به صورت حرفه ای کاراته کار بودم و کمربند سیاه دان۳ بین المللی را از ترکیه گرفته بودم. در ۱۴ سالگی از طرف مدرسه به مسابقه فوتسال رفته بودیم و در آنجا  سرمربی تیم شهردار تبریز بازی مرا پسندید و گفت که ما می خواهیم با شما قرارداد ببندیم و من اولین قرارداد حرفه ای خودم را در ۱۴ سالگی با تیم شهرداری تبریز که آن زمان در لیگ برتر بود بستم و تا سال ۹۶، به مدت ۸ سال در لیگ های مختلف آذربایجان در تیم های ماشین سازی، ولایت انصار، هلال احمر و ... بود فوتبال بازی کردم. در سال ۹۷ سرکار خانم آزمون مرا برای تیم ملی فوتبال بزرگسالان انتخاب کردند و من اولین دختری بودم که از استان آذربایجان شرقی به تیم ملی فوتبال بزرگسالان دعوت می شدم. بعد از اولین اردویی که با خانم آزمون رفته بودیم و ایشان بازی مرا خیلی پسندیدند، قرار بود در اردوهای بعدی این تیم هم شرکت داشته باشم ولی فیفا گفت که چون من از فوتسال به فوتبال آمده ام، برای ورود به تیم ملی باید حداقل دو سال قرارداد فوتبالی داشته باشم. آن زمان هم برای من هم از شمال و هم از جنوب برای بازی در تیم ها درخواست داده بودند و در این حین یک پیشنهاد هم از کشور عراق برای من آمد که من آن را چشم بسته قبول کردم و به همین خاطر به من اولین لژیونر می گویند چون در فصل قبل برای بازی به عراق رفته بودم.

بازگشت از عراق بعد از شهادت سردار سلیمانی

بعد از مدتی به دلیل وجود جنگ های داخلی و نا امنیتی در بصره، به ایران برگشتم که آن هم مصادف با شهادت سردار سلیمانی شد و من دیگر به عراق نرفتم. پس از مدتی تماس گرفتند و گفتند که تمرینات تیم عقب افتاده و من دوباره عازم عراق شدم. تقریبا اواخر لیگ بود و داشتیم کار را تمام می کردیم که کرونا آمد و مجبور شدم دوباره به ایران برگردم و از آن موقع هم به عراق نرفتم. نماینده مارخال در آذربایجان با تماس گرفتند و گفتند که می خواهند با من گفتگو کنند. بعد از چند روز به تبریز آمدند و من همراه خانواده ام با آن ها قرار کاری گذاشتیم و من یک قرارداد یکساله با این تیم بستم و اینطور شد که الان در این تیم هستم.

 تبریز بیدار: چطور شد که جمهوری آذربایجان به شما پیشنهاد بازی در لیگ این کشور را داد؟

صبا سلیمی راد: طبق فیلم و آماری که از بازی های من در عراق دست فدراسیون فوتبال بود، جمهوری آذربایجان این بازی ها را دیده بود و به فدراسیون نامه فکس کرده بودند که فیلم تمام بازی ها و همچنین سوابق خانم سلیمی را برای ما بفرستید چون ما از بازی این بازیکن خوشمان آمده و می خواهیم او را وارد باشگاه خودمان بکنیم. تا این جا فدراسیون فوتبال به من چیزی نگفته بودند که فیلم هایم را در اختیار فدراسیون فوتبال آذربایجان قرار داده اند و وقتی که نماینده مارخال به من زنگ زد من ماجرا را فهمیدم.

استعداد بانوان فوتبالیست در ایران حیف می شود / حمایت عراق از بانوان فوتبالیست قابل تقدیر است

تبریز بیدار: شرایط فوتبال بانوان در ایران و عراق و جمهوری آذربایجان چگونه است و شرایط  کدام کشور برای پیشرفت بانوان بهتر است؟

صبا سلیمی راد: در کشور خودمان که اصلا شرایط پیشرفت وجود ندارد! چون نه لیگ حرفه ای داریم، نه بانوان را آنطور که باید و شاید حمایت می کنند، پوشش رسانه ای هم که نداریم. شاید مربیانی داشته باشیم که از نظر تکنیک و تاکتیک بسیار قوی تر و حرفه ای تر از مربیان لیگ سایر کشورها فعالیت می کنند ولی استعدادشان حیف می شود چون لیگ حرفه ای اینجا نداریم. ولی در کشور عراق که بودم، هم لیگ حرفه ای داشتند هم چمن های حرفه ای و هم حمایت های بسیار خوبی از بانوان در زمینه فوتبال و ورزش داشتند. درست است که عراق هم از نظر پوشش رسانه ای کمی ضعیف بود ولی ارزش و احترام و حمایت از بانوان شان بسیار قابل تقدیر بود که این ارزش دادن و حمایت کردن به هیچ وجه در ایران دیده نمی شود. کشور آذربایجان هم طبق چیزهایی که من از لژیونر های قبلی شنیده ام همانند کشور عراق است ولی خودم تا به حال در کشور آذربایجان بازی نکرده ام که وضعیت آنجا را از نزدیک دیده باشم.

بدلیل تعصب به زبان ترکی، بازی در آذربایجان را به انگلیس ترجیح دادم

تبریز بیدار: شنیده ها حاکی از این است که برخی تیم های اروپایی هم به شما پیشنهاد داده اند. در این مورد توضیح دهید.

صبا سلیمی راد: خدا را شاکرم که لطفش همیشه شامل حال من بوده و من با اینکه هنوز در آذربایجان پایم به توپ نخورده، با پیشنهادهای بسیار خوبی مواجه شدم. یکی از پیشنهاد ها از ترکیه بود که خیلی پیشنهاد عالی برای من بود و همچنان هم پر و پا قرص پیگیر ماجرا هستند که ببینند من با آنها قرارداد می بندم یا نه. یک پیشنهاد هم از کشور انگلیس داشتم که هم مردم و هم خانواده و اطرافیان خودم هم به من گفتند که با انگلیس حتما قرارداد ببندم چون آینده خوبی دارد ولی من خودم به شخصه به علت غیرت و تعصبی که به ترک بودنم دارم، بیشتر دوست دارم کشوری که در آنجا بازی می کنم، مردم همزبان خودم باشند و زبان مرا بفهمند. قبل از این ها هم از تیم سپاهان اصفهان پیشنهاد داشتم و به آن ها گفته بودم که اگر این فصل در شهر خودم و یا در کشور های دیگر بازی نکنم حتما به پیشنهاد شما فکر خواهم کرد.

دختران تبریز می توانند تاریخ ساز باشند

تبریز بیدار: قبل از شما دو نفر فوتبالیست تبریزی (پیمان بابایی و سامان نریمان جهان) در لیگ جمهوری آذربایجان بازی کرده و درخشش داشته اند. فکر می کنید شما به عنوان یک بانوی فوتبالیست تبریزی بتوانید درخشش تبریزی ها را در آذربایجان تکمیل کنید؟

صبا سلیمی راد: صد در صد. من این قول را به تمام مردم کشورم مخصوصا مردم شهر تبریز می دهم که نه تنها در کشور آذربایجان بدرخشم بلکه در رده های بالاتر از این هم تلاش کنم و این را ثابت کنم که دختران تبریز می توانند تاریخ ساز و افتخار آفرین باشند.

تفاوت قراردادهای فوتبال مردان و زنان چه در داخل و چه خارج، از زمین تا آسمان است

 تبریز بیدار: میزان قرارداد فوتبال بانوان در لیگ های داخلی و خارجی در مقایسه با فوتبال مردان چگونه است؟

 صبا سلیمی راد: از زمین تا آسمان تفاوت دارد. آنطور که مردان فوتبالیست را از نظر مالی تامین می کنند، به زنان بها نمی دهند. چه در خارج و چه در داخل؛ که در داخل هم وضع به مراتب بدتر از کشورهای خارجی است و در هر دو طرف آنطور که باید و شاید، از نظر مالی به ما رسیدگی نمی کنند.

 

تبریز بیدار: شرایط  تبریز در تربیت و آموزش فوتبالیست حرفه ای(چه مرد و چه زن) را چگونه ارزیابی می کنید؟

صبا سلیمی راد: برای آقایان که کلا همه چیز مهیّا است. آکادمی های تراکتور و ماشین سازی و ... به صورت حرفه ای فعالیت می کنند. برای بانوان هم سرمربی های بسیار خوبی داریم که فوق العاده هستند و تلاش و تمرین زیادی هم داشته اند.

طرفدار پرو پا قرص تیم های تبریز از جمله تراکتور هستم

 تبریز بیدار: نظرتان در مورد تیم فوتبال تراکتور چیست؟

صبا سلیمی راد: بالاخره تیم شهرمان است و من هم یکی از طرفداران پروپا قرص این تیم و دیگر تیم های تبریزی هستم و خیلی به این تیم تعصب دارم.

 

حاضرم بدون دریافت پول برای تیم بانوان تراکتور بازی کنم

تبریز بیدار: اگر تیم فوتبال تراکتور در رده بانوان تیم داری کند، حاضر به بازی در این تیم هستید؟

 صبا سلیمی راد: صد در صد بازی می کنم. حتی حاضرم در قبال بازی در این تیم هیچ پولی دریافت نکنم. همین که تیم داشته باشند برایم کافی است.

اولین بند قراردادم در عراق و آذربایجان، حجاب بود / بهترین پیشنهاداتِ منهای حجاب را رد می کنم

 تبریز بیدار: آیا سخت گیری های بین المللی برای حجاب در انجام بازی ها برایتان پیش آمده است؟

 صبا سلیمی راد: شکر خدا در هر دو قراردادی که تا به حال داشته ام، اولین بند قراردادم این بوده که در زمین بازی حجاب داشته باشم و هردو کشور هم بسیار از این خواسته من استقبال کردند و بسیار هم خوشحال شدند. این را هم همیشه و در همه جا گفته ام که حجاب برای من مهم تر از همه چیز است و حتی اگر کشوری باشد که حجاب من را قبول نداشته باشد و به من پیشنهاد بازی بدهد، حتی اگر بهترین تیم هم باشد، پیشنهاد آن را قبول نخواهم کرد.

مسعود شجاعی الگوی فوتبالی من است

 تبریز بیدار: بازی های کدام بازیکن فوتبال مردان را چه در داخل و چه در خارج دوست دارید؟

صبا سلیمی راد: همگی واقعا خوب هستند اما از نظر اخلاق ورزشی در بازی، آقای مسعود شجاعی الگوی ورزشی من هستند.

مسئولین تبریز مرا حمایت نکرده اند / اصفهانی ها به من تبریک گفتند اما تبریزی ها نه!

تبریز بیدار: مطالبه یا سخنی با مسئولین دارید؟

صبا سلیمی راد: من یک گلایه از مسئولین تبریز دارم چون آنچنان که باید، مرا حمایت نکردند. دومین روزی که خبر قرارداد من با جهوری آذربایجان منتشر شد، تیم سپاهان اصفهان خبر من را منتشر کرد و با من تماس گرفته و تبریک گفت ولی مسئولین تبریز برای من ارزشی قائل نشدند و بعد از سه هفته، خبر قراردادم را در اخبار شبکه سهند پخش کردند و بعد از آن آقای وطن پرست به من پیشنهاد دادند که می خواهیم در برنامه موج فوتبال با شما مصاحبه ای داشته باشیم! واقعا از دست مسئولین شهرم گلایه دارم. 

 تبریز بیدار: از سختی های فوتبالیست شدنتان برایمان بگویید.

صبا سلیمی راد: خانواده پدرم اصرار داشتند که من مثل نوه های دیگر، راه پزشکی را در پیش بگیرم و حتی به خاطر این که من فوتبالیست شده ام با ما قطع رابطه کردند!

تبریز بیدار: الان که قرار است به جمهوری آذربایجان بروید، تنها می روید یا با خانواده؟

صبا سلیمی راد: من در یک خانواده فرهنگی بزرگ شده ام و همیشه و همه جا پدر و مادرم همراهم بوده اند و این برای من مایه افتخار است که چنین خانواده ای دارم. قرار است با خانواده به آنجا بروم چون وقتی مادرم کنارم نباشد احساس می کنم چیزی کم دارم و دلم آرام نمی گیرد. اگر خدا بخواهد، حتی به مارخال آذربایجان هم گفته ام که قرار است با پدر و مادرم به آذربایجان بروم.

انتهای پیام/ 

https://www.dana.ir/1639719
ارسال نظر
نظرات