شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 14:01 منتشر شده در مورخ: 1399/06/03 شناسه خبر: 1640247
پیگیری آخرین وضعیت مقبره الشعرای تبریز؛

بهره‌برداری از کافه هنر تا دو ماه آینده/ ماجرای جایجایی اسکلت شعرای تبریز

بهره‌برداری از کافه هنر تا دو ماه آینده/ ماجرای جایجایی اسکلت شعرای تبریز
مدیرعامل سازمان عمران شهرداری تبریز با تشریح میزان پیشرفت فیزیکی پروژه مقبره الشعرا گفت: بهره برداری و افتتاح کامل مقبره الشعرا منوط به مشخص شدن وضعیت 13 هزار متر زیربنای مقبره دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، مقبره الشعرا، مدفن بیش از 400 شاعر نامی و بزرگ در قلب تبریز؛ آرامگاه استاد محمدحسین شهریار و میزبان امامزاده سید حمزه(ع) است. المان مقبره الشعرا در سال 1350 طراحی و ساخته شده و این اثر در سال 87 به ثبت ملی رسید. در سال 1393 طرح بهسازی و توسعه مقبره الشعرا توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد کلید زده شد و بنا بر آن مدیریت طرح برعهده شهرداری تبریز قرار گرفت تا این مجموعه زیبا و تاریخی توسعه داده شود. با این حال اعتبارات قطره چکانی، عدم وجود مدیریت واحد و افزایش هزینه‌ها این پروژه را 6 ساله کرده و هنوز هم خبری از اتمام این پروژه نیست.

پیشرفت 60 درصدی صُفه ضلع شمالی

بابک شریفی، مدیرعامل سازمان عمران شهرداری در گفت‌وگو با آناج در خصوص آخرین وضعیت پروژه مقبره الشعرا اظهار داشت: سازمان عمران مجری پروژه است و براساس چیزی که به ما ابلاغ شده در چهار بخش پیمانکار وجود دارد و در حال کار هستیم اما اتمام و افتتاح آن بحث دیگری است. در ضلع شمالی پروژه پیمانکار نازک کاری صُفه را انجام می‌دهد که پیشرفت 60 درصدی داشته و نهایتا یک ماه یا 45 روز به اتمام می‌رسد. البته همین قسمت را می‌توانستیم همین روزها باز کنیم اما چون فرهنگ و ارشاد پیمانکاری برای ترمیم المان گرفته و به دلیل خطرات ساختمانی فعلا تا اتمام کامل دست نگه داشته‌ایم.

وی با اشاره دیگر ضلع‌های پروژه مقبره الشعرا گفت: اسکلت و صُفه ضلع غربی 15 درصد پیشرفت داشته که تا اتمام کامل یک سال زمانبر است. ضلع شرقی و جنوب شرقی هم 85 درصد پیشرف داشته و نهایتا تا سه ماهه آینده با انجام کف سازی به پایان خواهد رسید.

بهره‌برداری از کافه هنر تا دو ماه آینده

مدیرعامل سازمان عمران در خصوص وضعیت کافه هنر توضیح داد: پیشرفت فیزیکی کافه هنر و محوطه موزه حسینی نزدیک به 80 درصد است و به احتمال زیاد تا دو ماه آینده این قسمت هم به اتمام خواهد رسید. اگر این کارها تمام شود با توجه به اینکه فونداسیون و اسکلت کار تمام شده صُِفه یا همان حیاط هم سطح با المان تمام می‌شود.

وی با بیان اینکه این محوطه 13 هزار متر زیربنا دارد، عنوان کرد: این 13 هزار متر زیرزمین است و برآورد ریالی هم نشده زیرا 13هزار متر بنا با کاربری فرهنگی و هنری هزینه بر است؛ تکلیف این 13هزار متر هنوز مشخص نیست که قرار است فرهنگ و ارشاد کار کند یا مجموعه‌ی دیگر. افتتاح کامل و بهره برداری منوط به مشخص شدن وضعیت این 13هزار متر است.

جایجایی اسکلت شعرا ربطی به شهرداری ندارد

شریفی با اشاره به اینکه پروژه مقبره الشعرا پروژه شهرداری تبریز نبود، گفت: بعد از خاکبرداری این پروژه توسط فرهنگ و ارشاد شهرداری به جهت یکپارچه نگاه کردن به شهر و اضافه بر سازمان این پروژه را برعهده گرفته و اینکه گاها گفته می‌شود 10 متر خاکبرداری شده و اسکلت شاعران جابجا شده اصلا ارتباطی به شهرداری ندارد زیرا شهرداری بعد از خاکبرداری و حصارکشی این پروژه را تحویل گرفته است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1640247
ارسال نظر
نظرات