شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 16:05 منتشر شده در مورخ: 1399/06/05 شناسه خبر: 1641094
نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:

ناقص ماندن شبکه ملی اطلاعات روزنه نفوذ را فراهم می‌کند/وزارت ارتباطات برای رفع وابستگی به دیگران ورود جدی کند

ناقص ماندن شبکه ملی اطلاعات روزنه نفوذ را فراهم می‌کند/وزارت ارتباطات برای رفع وابستگی به دیگران ورود جدی کند
محمد وحیدی تکمیل شبکه ملی اطلاعات را یکی از مهم ترین زیرساخت های فضای مجازی کشور خواند و گفت: تا زمانی زنجیره این شبکه ناقص باشد روزنه نفوذ وجود خواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد وحیدی، نماینده مردم پنج شهرستان بجنورد، گرمه، جاجرم، رازوجرگلان، مانه و سملقان و نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با خبرنگار عصراترک در رابطه با شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: از سالیان گذشته بر لزوم ایجاد شبکه ملی اطلاعات تاکید شده و مقام معظم رهبری نیز بارها به آن اشاره کرده اند.

وی ادامه داد: شبکه ملی اطلاعات یعنی مجموعه ای که بتواند بدون محدودیت برای رفع نیازهای کاربران محتوا تهیه و بستر کاربری اینترنتی را فراهم کند.

وحیدی یکی از مهم ترین زیرساخت های فضای مجازی کشور را شبکه ملی اطلاعات اعلام کرد و گفت: این در واقع از مهم ترین پروژه هایی است که علاوه بر رویکرد ملی می تواند رویکرد جهانی نیز داشته باشد.

نماینده مردم پنج شهرستان خراسان شمالی خاطرنشان کرد: ضرورت ایجاد شبکه ملی اطلاعات در راستای خدمات دهی قوی و پیشرفته همراه با استقلال و رفع نیاز مردم در فضایی امن است.

وحیدی با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات سه لایه زیرساختی، محتوا و خدمات دهی را شامل می شود، گفت: وظیفه اصلی ایجاد این شبکه برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است که براساس اطلاعات اعلام شده کار شروع شده است و تکمیل آن باید انجام شود.

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بحث مهم دیگر مرتبط با شبکه ملی اطلاعات را محتواهای ورودی به این شبکه خواند و افزود: باید در این شبکه بستر حضور دستگاه‌های فرهنگی، آموزشی یا خدمات رسان تعریف شود تا با مهیا شدن فضا برای کاربران نیازشان در این زمینه رفع شود و با ایجاد محیطی امن برای کاربران از سواستفاده اطلاعات افراد جلوگیری شود.

وحیدی تکمیل شبکه ملی اطلاعات را لازم و ضروری خواند و ادامه داد: تا زمانی که زنجیره آن ناقص باشد روزنه نفوذ وجود خواهد داشت.

 

نظارت در تمامی لوایح شبکه ملی اطلاعات انجام شود

وی همچنین نظارت بین دستگاهی و بین قوا در خصوص شبکه ملی اطلاعات را ضروری دانست و اظهار داشت: بنا بر تاکیدات مقام معظم رهبری روسای سه قوه باید حضور فعال داشته باشند و نظارت به صورت کامل در تمامی لوایح انجام شود،بنابراین سه قوه باید مسئولیت شان را در این حوزه بپذیرند و به لحاظ اجرایی، تقنینی و نظارتی در دست اجرا قرار گیرد.

وحیدی نکته مهم دیگر را مدیریت مراکز تصمیم گیرنده عنوان کرد و گفت: نهادهای تصمیم‌گیرنده گاها موازی کاری را پیش می گیرند که باعث ایجاد سردرگمی خواهد شد و زمانی که باید پاسخگو باشند هر کسی کم کاری اش را برگردن دیگری می اندازد که دراین زمینه  نیز نیاز به تعیین تکلیف وجود دارد.

 وی گفت: تقویت امنیت و پیشگیری از تهدیدها و آسیب‌های احتمالی از مهمترین چالش‌های پیش رو است که نه تنها دستگاه‌های اداری و موسسات و نهادها بلکه آحاد مردم باید بپذیرند که این شبکه دنیای رقابت و سودجویی است و گروهی دائما در حال دست یابی به اطلاعات برتر هستند.

وحیدی اظهار داشت: در صورت مواظبت نکردن مردم و مسئولان فرصت سواستفاده برای دیگران فراهم خواهد شد زیرا کشورهایی که به ظاهر با یکدیگر دوست هستند نیز در دسترسی به امنیت اطلاعاتی یکدیگر ضریب نفوذ دارند.

وی یادآور شد: باید شناخت کامل در رابطه با این فضا ایجاد شود و به ویژه در فضای مجازی که اطلاعات گسترده ای در آن وجود دارد مواظبت شود زیرا مرکز داده های یک کشور در فضای مجازی است و در صورت ورود به هر فضا باید امنیت را برقرار کنیم نه اینکه محدودیت ایجاد کنیم.

 

بهره مندی از ظرفیت جوانان تحصیل کرده بومی

وحیدی نکته قابل توجه دیگر در بحث شبکه ملی اطلاعات را رشد فعالیت های تحقیقی عنوان کرد و گفت: توسعه این فعالیت ها در دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری مدنظر است که در بخش اول می توان از ظرفیت جوانان تحصیل کرده بومی استفاده کرد.

وی همچنین بخش دوم که در حوزه سخت افزار است را مرتبط با ابزارآلات مورد نیاز زیرساختی اعلام کرد و گفت: در کشور در این زمینه به شرکت‌های دانش‌بنیان فرصت‌هایی داده شود که این شرکت‌ها براساس نیاز کشور به سمت ساخت ماشین آلات مورد نیاز حرکت کند.

وحیدی ابراز داشت: یکی از بخش‌هایی که در سراسر دنیا به نسبت سایر بخش‌های تولیدی در کشورها انحصار دارد، تجهیزات الکترونیکی است که این تجهیزات دیجیتالی در فضای مجازی به عنوان زیرساخت مورد استفاده قرار می گیرد..

وی گفت: بنا براطلاعات در دسترس تنها 10 درصد تجهیزات زیرساختی تولید داخل است و تاکنون نتوانسته نقطه اطمینان بخشی را فراهم کند.

وی با بیان اینکه نیازی به ایجاد ۱۰۰ درصد تجهیزات زیرساختی در کشور نیست، اظهارکرد:  اما در معاملات بین المللی که واردات و صادرات می‌تواند نقش داشته باشد با افزایش تولیدات در بخش  زیرساخت های مخابرات می توان، قدرت رقابت های جهانی را ایجاد کند.

 

ورود جدی وزات فناوری ارتباطات برای رفع وابستگی به دیگران

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه در دورانی این نیاز خیلی احساس نمی شد و تفکرات بر این اساس بود که از خدمات ارائه شده در دنیا بهره مند خواهند شد، گفت: میزان مشارکت کشور ایران نسبتا خوب بوده است اما با ورود جدی وزارت فناوری ارتباطات و شورای عالی فضای مجازی که سران سه قوا در آن نقش فعال تری دارند، می تواند وابستگی به دیگران را کمتر و فرصت را برای کشور ایجاد کرد که از این عقب ماندگی دور شویم.

وی یادآور شد: سرگرمی و تفریحات سالم، کسب و کارهای مجازی، فروشگاههای اینترنتی، استارت آپ ها همگی بخش های مهمی هستند که رویکرد آینده را در فضای کسب و کار دنیا می توانند تغییر دهند، همچنین کسب و کارهای اینترنتی باعث ایجاد ارتباط دوسویه بین کاربر و خدمات خواهد شد که این تغییرات در گروه‌های مختلف در سراسر دنیا در حال شکل‌گیری است به گونه ای که مشاغلی که امروز در جامعه وجود دارد شاید در آینده وجود نداشته باشد یا تغییر رویه داشته باشند.

وحیدی با بیان اینکه با گسترش کسب و کارهای اینترنتی بسیاری از رویکردها در فضای دنیا تغییر می‌کند، افزود: این رویداد در حال حاضر در کشور ایران نیز در حال رخ دادن است به همین دلیل دست اندرکاران وقت، باید شناخت پیدا کنند و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشند زیرا بدون داشتن برنامه ریزی و شناخت دیگران برای ما برنامه ریزی خواهند کرد که متناسب با خواست خودشان است.

این نماینده مردم پنج شهرستان خراسان شمالی گفت: در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در رابطه با فضای مجازی ورود جدی پیدا شده و اقداماتی در این بخش در دست اجرا قرار داده شده که با شکل گیری کمیته ای در این کمیسیون و حضور متخصصان، مجلس با حساسیت در این دوره در این موضوع ورود می‌کند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1641094
ارسال نظر
نظرات