شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 16:10 منتشر شده در مورخ: 1399/06/05 شناسه خبر: 1641121
دکترای هوش مصنوعی:

نبود شبکه ملی اطلاعات تهدیدی بزرگ برای سیستم مدیریت کشور است

نبود شبکه ملی اطلاعات تهدیدی بزرگ برای سیستم مدیریت کشور است
عین الله حاتمی با بیان اینکه قرار گرفتن اطلاعات کشور در یک شبکه بین المللی تهدیدی بزرگ برای کشور است، گفت: اگر کشوری اقدام به ایجاد اختلال در مسیر ارتباطی ایران کند دسترسی به اطلاعات به مشکل می خورد و در سیستم مدیریت کشور بحران ایجاد خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عین الله حاتمی، دکترای هوش مصنوعی و رباتیک و مدرس دانشگاه های استان خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک در رابطه با شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات در واقع راه اندازی تجهیزات ارتباطی کشور در راستایی که اطلاعات داخلی کشور روی سرورهای داخلی مستقر و از مسیریاب های خارجی طی نشوند.

وی ادامه داد: با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در هر نقطه ای از کشور نحوه دسترسی به اطلاعات از مسیر زیرساخت ها و مسیریاب های داخلی  جریان خواهد داشت.

این مدرس دانشگاه های استان خراسان شمالی کاهش هزینه های اینترنت را یکی از مزایای برخورداری از شبکه ملی اطلاعات خواند و گفت: زمانی که از پهنای باند داخل کشور برای دسترسی به اطلاعات داخلی بهره گرفته شود، نیازی به پیمودن مسیریاب های خارج از کشور نیست و بنابراین کاهش هزینه اینترنت را به همراه خواهد داشت.

حاتمی اضافه کرد: همچنین دسترسی به اطلاعات در شبکه ملی با توجه به اینکه درمسیرهای داخل کشور طی می شود، سرعت افزایش و زمان دست یابی به اطلاعات کاهش می یابد.

این دکترای هوش مصنوعی، کاهش وابستگی به خارج از کشور را یکی از مهم ترین مزایای بهره مندی از شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و گفت: قرار گرفتن اطلاعات کشور در یک شبکه بین المللی تهدیدی بزرگ برای کشور است، زیرا اگر کشوری اقدام به ایجاد اختلال در مسیر ارتباطی ایران شود دسترسی به اطلاعات به مشکل می خورد و در سیستم مدیریت کشور بحران ایجاد خواهد شد.

وی یادآور شد: برای رفع این قبیل بحران ها قطعا ایجاد شبکه ملی اطلاعات وابستگی را کاهش خواهد داد و دسترسی ها براساس شبکه داخلی ایجاد می شود.

حاتمی با بیان اینکه اینترنت به جزئی جدانشدنی در زندگی امروزه تبدیل شده است و بستر تمامی کارها در این فضا تعریف می شود، گفت: در صورت وابستگی به شبکه ارتباطی در زمان بحران ها با قطعی این ارتباط سیستم اداری کشور دچار اختلال خواهد شد.

این کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه امنیت اطلاعات نکته مهم و قابل توجهی است، افزود:  زمانی که اطلاعات کشور در شبکه داخلی در بین مسیریابها جریان پیدا می کند، دسترسی بیگانگان به این اطلاعات محدود می شود و امنیت اطلاعات سیستم های اداری، فردی و امنیتی فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به دلیل نبود شبکه ملی اطلاعات نگرانی هایی در سیستم های اداری وجود دارد که داده هایی که در بستر اینترنت بارگذاری می شوند فاقد امنیت هستند و هرچند تمامی نکات رعایت شود اما رخنه هایی برای ورود بیگانگان وجود خواهد داشت.

حاتمی لازمه راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را بخش تجهیزات و زیرساخت ها و نیروی متخصص خواند و گفت: کشور در این دو حوزه مشکلی ندارد و قطعا می تواند با ورود دستگاه های مربوطه نسبت به راه اندازی آن اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه تا امروز مانع تحقق شبکه ملی اطلاعات شده، نبود اراده و مدیریت محکم بوده که قطعا با این محور شبکه ملی اطلاعات راه اندازی خواهد شد و دغدغه های مقام معظم رهبری، مردم و تمامی بخش های حاکمیت رفع خواهد شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1641121
ارسال نظر
نظرات