شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 13:18 منتشر شده در مورخ: 1399/06/06 شناسه خبر: 1641392
نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی:

برآورد جهرمی در زمینه پیشرفت ۷۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات در مجلس رد شد

برآورد جهرمی در زمینه پیشرفت ۷۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات در مجلس رد شد
علی جدی گفت: محمد جواد جهرمی، وزیر ارتباطات در کمیسیون صنایع و معادن اعلام کرد که شبکه ملی اطلاعات 70 درصد پیشرفت داشته است اما بنا بر رصدی که انجام شد پیشرفت این پروژه به 30 درصد هم نرسیده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی جدی، نماینده شهرستان شیروان در مجلس شورای اسلامی و نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار عصراترک در رابطه با شبکه ملی اطلاعات گفت: در شرایط فعلی به دلیل نبود شبکه ملی اطلاعات در کشور تمام داده های داخلی و مراودات بین کشور در بستر وب و فضای الکترونیکی انجام می گیرد که مدیریت آن در دست کشورهای غربی است.

وی با اشاره به اینکه با مدیریت داده های داخلی توسط سرورهای خارج کشور، به راحتی می توانند داده های داخل کشور  را کنترل کنند، گفت: اگر شبکه ملی اطلاعات فعال نشود تمام ارتباط گیری داده ای کشور در بستر وب و الکترونیک، تحت کنترل کشورهای خارجی قرار دارد که تهدیدی امنیتی برای ایران است.

جدی اضافه کرد: با فعال سازی شبکه ملی اطلاعات تمامی مراودات داده ای در داخل کشور تحت وب یا اینترانت داخلی و به صورت کامل در مدیریت داخل کشور انجام خواهد بود که دسترسی کشورهای خارجی از این اطلاعات سلب خواهد شد.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر در این زمینه وابسته به سایر کشورها هستیم، گفت: از محمد جواد جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کمیسیون صنایع و معادن جهت توضیح در زمینه شبکه ملی اطلاعات دعوت شد.

وی با اشاره به اینکه براساس توضیحات داده شده توسط وزیر بخشی از کار انجام شده است، گفت: این گزارشات نشان دهنده این بود که در حوزه سخت افزاری کارهایی صورت گرفته است، که تنها نیاز شبکه ملی اطلاعات نیست، بلکه سخت افزار ایجاد شده در کشور بیشتر بستر و زیرساختی برای استفاده از شبکه های داده ای که کشورهای دیگر ایجاد کردند، فراهم کرده است.

 

دولت رسیدگی به شبکه ملی اطلاعات را اولویت وزراتخانه قرار دهد

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید در حوزه نرم افزاری برای شبکه ملی اطلاعات بتوانیم مستقل عمل کنیم، گفت: لذا این تاکید در کمیسیون مطرح شد که به عنوان مسئله اساسی پیگیری شود و یک کمیته اختصاصا با این موضوع ایجاد شده است که براساس برنامه زمانبندی که وزیر اعلام کرده بود رصد شود.

جدی با اشاره به اینکه برآورد جهرمی در زمینه پیشرفت شبکه ملی اطلاعات پذیرفته نشد، خاطرنشان کرد: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کمیسیون صنایع و معادن اعلام کرد که 70 درصد شبکه ملی اطلاعات پیشرفت داشته است اما بنابر رصدی که انجام شد، به 30 درصد هم نرسیده است و بیشتر فعالیت های صورت گرفته در حوزه سخت افزاری بوده که اختصاصا مربوط به شبکه ملی اطلاعات نبوده است.

وی با بیان اینکه عقب نگه داشتن این حوزه و عدم پیشرفت در زمینه شبکه ملی اطلاعات شاید به این دلیل باشد که این شبکه را به عنوان اولویت اول تلقی نکردند، گفت: زیرا اگر وزارت فناوری ارتباطات و اطلاعات این دغدغه را به عنوان اولویت قرار می داد، باتوجه به اینکه تاکید مقام معظم رهبری نیز است، قطعا تا الان پیشرفت های بیشتری در این حوزه دیده می شد.

جدی گفت: نبود شبکه ملی اطلاعات یک نقد اساسی در بحث امنیت کشور است و از حالت صرفا کاربری بودن خارج شده است.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: زمانی که مقام معظم رهبری شاهد انجام نشدن یک دغدغه ضروری هستند و آن را مطرح و رسانه ای می کند به این دلیل است که قطعا بارها تذکرات بدون حضور دولت و رسانه داده شده است اما وقتی کار پیش نرفته است، در فضایی موضوع را مطرح می کند که افکار عمومی در جریان قرار بگیرند.

جدی با اشاره به اینکه انتظار می رود که دولت رسیدگی به شبکه ملی اطلاعات را به عنوان دغدغه اصلی و اولویت وزرات خانه قرار دهد، گفت: دولت از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر بخواهد نسبت به برنامه زمانبدی اعلام شده عمل کند زیرا اگر در این زمینه کوتاهی شود، از ابزاراهایی که در مجلس داریم استفاده خواهیم کرد.

وی با اعلام اینکه متولی اجرای این طرح دولت و وزرات فناوری و اطلاعات است، ادامه داد: سیاست گذاری شورای عالی فضای مجازی در آن مجموعه انجام می شود، اما چند وقتی است که جلسه شورا برگزار نشده است و نشان از این دارد که دغدغه مندی در این حوزه ندارند و همین یک اشکال است.

جدی گفت: اعضای شورای عالی فضای مجازی بنا بر تاکیدات مقام معظم رهبری این قضیه را جدی بگیرند و به عنوان الزام و اجبار آن را مطرح کنند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1641392
ارسال نظر
نظرات