شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 17:12 منتشر شده در مورخ: 1399/06/07 شناسه خبر: 1641690
سازمان انتقال خون ایران:

فقط ۲درصد بهبودیافتگان کرونا پلاسما اهدا کرده‌‌اند/ تداوم «نذر خون» تا اربعین

فقط ۲درصد بهبودیافتگان کرونا پلاسما اهدا کرده‌‌اند/ تداوم «نذر خون» تا اربعین
مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران با بیان این‌‌که تنها دو درصد از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما مراجعه کرده‌‌اند، گفت: مردم نذر خون را به روزهای تاسوعا و عاشورا موکول نکنند؛ طرح نذر خون تا اربعین حسینی ادامه دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بشیر حاجی بیگی درباره آمار اهدای پلاسما از سوی بهبودیافتگان کرونا گفت: از اردیبهشت امسال تاکنون از مجموع 7323 نفر مراجعه‌‌کننده که از بیماری کرونا بهبودیافته‌‌اند و 28 روز از بهبودی آن‌‌ها گذشته است 6000 واحد پلاسما اهدا شده است که این میزان اهدای پلاسما نشان می‌‌دهد تنها دو درصد از بهبودیافتگان کرونا مراجعه کرده‌‌اند. 

کدام استان‌‌ها در اهدای پلاسما مشارکت بیشتری داشته‌‌اند؟

وی افزود: مردم استان‌‌های تهران، خوزستان، اصفهان، مازندران، خراسان رضوی، کرمانشاه و آذربایجان غربی اقبال بیشتری به اهدای پلاسما داشته‌‌اند. 

حاجی بیگی ادامه داد: بهبودیافتگان عزیز به شکرانه و به عنوان زکات سلامتی خود می‌‌توانند به مراکز انتقال خون سراسر کشور برای اهدای پلاسما مراجعه کنند. پزشکان معالج در بیمارستان‌‌ها از طریق بانک خون بیمارستان از انتقال خون درخواست پلاسما می‌‌کنند و مراکز انتقال خون پلاسمای تهیه شده را به بیمارستان تحویل می‌‌دهند.

حجم پلاسمای دریافتی 500 سی‌‌سی است

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران در پاسخ به این سؤال که چه میزان پلاسما دریافت می‌‌شود، خاطرنشان کرد: حجم پلاسمای دریافتی 500 سی‌‌سی است و همه مراحل اهدای پلاسما در شرایط استریل و بهداشتی و با وسایل یکبار مصرف است. 

وی یادآور شد: در زمان حاضر از 31 استان کشور 25 استان و مرکز انتقال خون استانی جمع‌‌آوری پلاسمای هایپرایمیون را انجام می‌‌دهند. 

نذر خون تا اربعین حسینی ادامه دارد

حاجی بیگی با اشاره به پویش «نذر خون» یادآور شد: برنامه نذر خون، امسال با یاد و نام شهدای مدافع سلامت و دفاع مقدس در وزارت بهداشت و با حضور معاون کل وزیر، فرمانده کانون بسیج جامعه پزشکی کشور و مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران شروع شد. 

وی تأکید کرد: توصیه ما به مردم عزیز این است که نذر خون را به روزهای تاسوعا و عاشورا موکول نکنند؛ طرح نذر خون تا اربعین حسینی ادامه دارد.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران با بیان این‌‌که در پنج ماه اخیر 114 هزار نفر برای اولین بار خون خود را اهدا کرده‌‌اند، تصریح کرد: در پنج ماه گذشته یک میلیون و 329 هزار واحد خون و فرآورده‌‌های خونی در مراکز درمانی و بیمارستان‌‌های کشور توزیع شده است. بیشترین میزان اهدای خون در کشور در این پنج ماه، در استان‌‌های تهران، فارس، اصفهان، خراسان رضوی بوده است. در این مدت، 956 هزار نفر برای اهدای خون به مراکز انتقال خون سراسر کشور مراجعه کرده‌‌اند که از این تعداد، نزدیک به 760 هزار واحد خون اهدا شده است. 

بیشترین میزان اهدای خون بانوان در کدام استان‌‌ها بوده است؟

حاجی بیگی درباره شاخص اهدای خون بانوان در کشور تصریح کرد: بیشترین میزان شاخص اهدای خون بانوان در کشور، مربوط به استان‌‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کردستان (8 درصد) و لرستان (7.5 درصد) بوده است و بیشترین میزان رشد در شاخص اهدای خون بانوان مربوط به استان‌‌های خراسان شمالی و جنوبی و چهار محال و بختیاری بوده است.

مدیرکل راوبط عمومی سازمان انتقال خون ایران درباره شاخص اهدای خون در کشور بیان کرد: شاخص اهدای خون به طور میانگین در کشور در پنج ماه اخیر پنج درصد بوده است و بیشترین میزان اهدای خون مربوط به گروه خونی O مثبت با 34 درصد و کمترین میزان اهدای خون مربوط به گروه خونی AB منفی (زیر یک درصد) بوده است.

انتهای پیام

منبع: تسنیم

 
 
 
 

 

https://www.dana.ir/1641690
ارسال نظر
نظرات